EU calculation: Czech 2009 budget gap at 270 bln CZK

Petr Holub
6. 1. 2010 9:42
The original estimate of the Czech finance ministry was only 192 bln CZK
Státní dluh. Ilustrační foto
Státní dluh. Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Prague - Although the Czech 2009 budget deficit was estimated at 192 billion CZK (7.3 billion EUR) by deputy finance minister Bohdan Hejduk, by EU standards it is higher at least by 70 billion CZK.

Reserves, reserves…

The trick is that the ministry once again included the state reserves in the budget in order to make the gap appear smaller. However, according to the EU´s ESA95 guidelines, state reserves are not to be included in the budget revenue.

Jakub Haas of the finance ministry confirmed that reserves amounting to 45 billion CZK were included in the budget. "The more we lower the gap with the reserve funds, the less money the state can borrow," he said.

Municipalities and insurance companies

In addition, the ESA95 rules state that budget gaps of lower administrative units are to be included in government budget gaps. According to the October 2009 finance ministry´s estimate, in 2009 Czech municipalities had a budget gap of 15 billion CZK while the regions contributed with another 6 billion CZK.

Czech insurance companies estimate their gap up to 10 billion CZK, although at first, they expected to end 2009 with a surplus of 5 billion CZK. But they collected less money they originally expected.

As much as 7.5 percent of GDP

The finance ministry does not want to reveal any preliminary figures on the budget deficit counted according to the EU rules.

"The figure published in October 2009, which was 6.6 percent of GDP, is still valid. Possibly, we may update it at the end of January 2010," Haas told Aktuálně.cz. In this case, the gap would not overpass 240 billion CZK. However, if the deficits of the municipalities, regions and insurance companies are confirmed, the budget gap will amount to 270 billion CZK, which is 7.5 percent of Czech gross domestic product (GDP).

The state expenses increased by 80 billion CZK as rents raised by 10 percent in order to increase Czech purchasing power.
The state expenses increased by 80 billion CZK as rents raised by 10 percent in order to increase Czech purchasing power. | Foto: Reuters

According to the EU, the deficit must not exceed the 3 percent threshold of GDP for switching to the euro currency.

The 2009 budget gap is likely to set a new record, since the biggest Czech deficits, reached in 2002 and 2003 and counted in line with ESA95, were under seven percent of GDP.

While the budget gaps of 2002 and 2003 were caused by the government bailing-out of the toxic assets-owning Czech banks, the 2009 gap has caused by the economic crisis. In 2009, the state tax revenue was 90 billion CZK lower than in 2008 - corporations paid 44 billion CZK less in taxes and social insurance payments shrunk by 38 billion CZK.

At the same time, the state expenses increased by 80 billion CZK as rents raised by 10 percent in order to increase Czech purchasing power. This measure however cost 27 billion CZK of taxpayers´ money.

The government spent another 26 billion CZK to support Czech construction sector, above building highways. 
Compared to 2008, the state spent 17 billion CZK more on health care in 2009.

For 2010, the government does not expect to need to spend that much to counter the economic crisis. The expenses will grow by 30 billion CZK, the majority of which will be spent on building highways and improving health care. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy