Trh práce 2021: Poražených bude letos více než vítězů, řada profesí by měla zpozornět

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
29. 1. 2021 5:30
Trh práce čeká letos hlavně velká nejistota a polarizace. Některé profese sice zůstanou na výsluní, v mnoha oborech ale klesnou mzdy, smlouvy dostanou časové omezení a bez snahy učit se novým dovednostem si lidé “neškrtnou”. Zlaté časy minimální nezaměstnanosti, zvyšování mezd a nabídek skvělých benefitů, na které si Češi zvykli, jsou pryč.
Foto: Hays

Rozdělený trh práce

"Tak vysoká míra nejistoty lidí a firem na trhu práce, jakou přinesla pandemie, je nesrovnatelná se všemi historickými ekonomickými krizemi," říká Jaroslava Rezlerová, šéfka ManpowerGroup.

A bude pokračovat. Nikdo totiž neví, jak se bude nákaza dál šířit a jak bude česká vláda schopna situaci zvládat či nezvládat. O to je prognóza trhu práce v roce 2021 složitější. Co ale mohou personalisté říci s jistotou, je, že se ekonomika a pracovní svět stále více rozděluje na vítěze a poražené.

Na jedné straně stojí zaměstnanci, kterým rostou mzdy, nemusejí dojíždět do práce díky rozšíření homeofficů a mají více času na koníčky a rodinu. Na té druhé sílí skupina lidí, kterým klesly příjmy, jejich dovednosti nejsou příliš žádané, musí se rekvalifikovat, pokouší se uplatnit v nových sektorech, ale moc jim to nejde. 

A mezi zaměstnavateli jsou ti, kteří kvůli pandemii krachují nebo živoří, a vedle nich společnosti, které mají zakázek dost, ale nemohou obsadit volná pracovní místa, protože lidé s potřebným profilem na trhu buď nejsou, nebo nechtějí v době nejistoty měnit práci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy