Další testovací verze Windows 8 bude v červnu

Adam Fiala
28. 3. 2012 8:15
Nový operační systém Windows ještě jednou na zkoušku, než začne ostrý prodej
Windows 8 beta
Windows 8 beta | Foto: Microsoft

Konec února přinesl příležitost vyzkoušet si nový operační systém Microsoftu, než ho firma začne prodávat za nemalý obnos peněz. Windows 8 se představily plné dlaždic a bez tlačítka Start. Operační systém, který poslouží jak pro počítače, tak jako základ pro vývoj mobilní verze, si jen za první den stáhlo ke zkoušce milion lidí.

Kdo nechtěl reinstalovat systém, mohl Windows 8 vyzkoušet pomocí softwaru. Před ostrým startem prodeje nás ale čeká ještě jedna veřejná zkušební verze. Stránky WinUnleaked přitom uvádějí informaci od interního zdroje, který příchod verze odhaduje na konec května a červen. Než začne léto, už bezmála finální verze osmiček bude k dispozici.

Od konečného produktu se budou lišit minimálně

Po Windows 8 Consumer Preview tak vyjde Release Candidate. Ten by podle prvních zpráv měl zahrnout jenom menší změny, to hlavní, co předvedl únorový test, zůstane. Stále si tak nejspíš budeme moct zvolit, jestli se přikloníme k uživatelskému prostředí Metro, které je uzpůsobeno ovládání přes dotykový displej, nebo jestli zabrousíme do alternativní klasické počítačové verze. Každopádně Release Candidate by už neměl zahrnovat spojení s Microsoftem, které by sloužilo jako zpětná vazba, z níž by se odvíjely nějaké změny pro systém. Ten chce konkurovat iOS Applu pro přenosné přístroje.

Souboj na poli tabletů proti Applu

Podle všeho proto Microsoft spěchá, aby svůj nový software uveřejnil co nejdřív. Nyní se hovoří o říjnovém termínu Windows 8, kdy by se měl systém objevit v prvních počítačích a tabletech  Lenovo a Dell. Start nového iPadu od Applu ukazuje, že konkurenční společnost s jablíčkem má trh s tablety silně pod palce, ať se Samsung s Galaxy Tabem či Galaxy Notem snaží, jak chce.

Úspěch či neúspěch Windows 8 o nadcházejících Vánocích by přitom měl posloužit jako hlavní indikátor budoucnosti operačních systémů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy