Microsoft má patent, kterým zpeněží přeskočení reklamy

Adam Fiala
27. 3. 2012 2:32
Televizní patent umožňuje kasírovat příjemce on-demand obsahu
Steve Ballmer na CES 2012
Steve Ballmer na CES 2012 | Foto: Reuters

Když si zadavatel televizní reklamy zaplatí za to, aby se jeho obsah dostal k divákovi, není příliš šťastný, když uživatel využije funkci přetočení nebo přeskočení reklamy. Jeho investované peníze přijdou vniveč. Microsoft však loni na podzim dostal potvrzení na patent, kterým by způsob zacházení s televizním obsahem prostřednictvím dálkového ovládání mohl doznat změn. Chytré nakládání s televizí by tak bylo dodatečně zpoplatněno.

Televizní obsah nabízený přes speciální služby

Podle všeho by se však návrh měl týkat obsahu, který je do televize nabízen skrz službu on-demand, tj. nikoli klasické digitální nebo kabelové vysílání. Prostřednictvím speciálního set-top boxu si divák vybírá z nabídky filmů či pořadů a sleduje je bez ohledu na vysílací schéma. U nás není systém on-demand tak zakořeněný, ale v Americe by mohl patent nadělat paseku. Obsah totiž nabízí velké stanice ABC, CBS, NBC a ABC. Na obdobném principu funguje i Netflix, ten nedávno rozjel podnikání i ve Velké Británii.

Přeskočení reklamy zvyšuje cenu

Mezi změny, které by případné využití patentu mělo za následky, patří například zacházení s reklamou, která je přiřazena k videosouboru. Když by divák reklamu přeskočil, mohla by cena videa stoupnout. Příplatek by se mohl účtovat za opakované přehrání scény. Jestli by však patent měl nějaké reálné využití, není jasné. Vždyť už nyní se může cena nabízeného filmu odvíjet od toho, jestli by ho chtěl divák s reklamami nebo bez, a upravit limit počtu zhlédnutí by nemělo představovat problém.

Pokud by došlo k pokusu využít dálkový ovladač s takovým patentem u klasického televizního obsahu, snadno by však vyvolal bouři nevole. Microsoft ale v dohledné době ani neplánuje projektovat patent do nějakého produktu. Hlavně se připravuje na uvedení Windows 8.

 

Právě se děje

před 1 minutou

V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály

V Sýrii je ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ostrahu těchto věznic je podle něj třeba naléhavě vyřešit. Ankara 9. října zahájila ofenzivu na severu Sýrie proti kurdským oddílům, kteří do té doby věznice a tábory se zajatci z teroristické organizace Islámský stát (IS) zajišťovali. Od čtvrtka jsou boje na pět dní přerušeny.

Ruská armáda spolu se syrskou začala obsazovat posty, z nichž se Kurdové stáhli. Šojgu řekl, že ve věznicích, které jsou teď bez ostrahy, jsou i zahraniční radikálové, kteří by se mohli pokusit dostat se do zemí svého původu. Mezi členy IS byli i lidé z postsovětských států.

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

Další zprávy