Až osm z deseti lidí může letos změnit práci. Chtějí víc peněz a volna, ne stravenky

Tereza Holanová Tereza Holanová
17. 2. 2016 10:41
Podle průzkumu Hays Czech Republic plánuje 37 procent tuzemských zaměstnanců v tomto roce změnit práci, dalších 40 procent výpověď nevylučuje. Díky ekonomickému oživení už se lidé tolik nebojí říct si o lepší podmínky. Jako benefit poskytují firmy nejčastěji stravenky, mezi lidmi ale výrazně stoupá zájem o více volna a pružnější pracovní dobu.
Práce, výpověď. Ilustrační foto.
Práce, výpověď. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Díky výraznému oživení ekonomiky se do pohybu dávají i samotní zaměstnanci. Po letech škrtů se přestali bát uvažovat o změně práce. V Česku přibývá volných míst, klesá míra nezaměstnanosti a postupně rostou mzdy, protože řada firem musí o schopné lidi bojovat.

Podle průzkumu společnosti Hays Czech Republic mezi 1500 zaměstnanci by mohlo letos změnit místo až 77 procent lidí. Tedy přesněji: V plánu už to má 37 procent zaměstnanců, ale dalších 40 procent to nevylučuje, naskytne-li se dobrá příležitost.

Jako nejčastější důvod zmiňují vyšší výdělek - kvůli němu zvažuje změnu práce 69 procent lidí. S tím, že by dostali přidáno v současné práci, nepočítá třetina oslovených. Další třetina si chce zkusit o vyšší mzdu ještě říci.

Kariérní postup zmiňuje jako důvod změny 62 procent zaměstnanců. A polovina jich chce navíc dělat něco zajímavějšího (každý účastník průzkumu mohl uvést více důvodů, proto jejich součet nedává 100 procent). Jen kvůli vyšší prestiži případného nového zaměstnavatele by podalo výpověď 11 procent lidí.

Mzdy jdou nahoru, ale pomalu

Některé podniky už na změnu nálady zaměstnanců reagují. Podle průzkumu Hays letos zvýšilo nebo zvýší mzdy 36 procent tuzemských firem. Dalších 39 procent pak přidá jen některým vybraným lidem, dalších 21 procent pouze těm, kteří si to vyjednají. Zbytek žádné změny neplánuje.

Zvyšování mezd ale - i přes výrazný nárůst volných míst a obtížnosti obsadit pozice, kde je vyžadována specifická znalost či zkušenost - zatím není výrazné, uvádí průzkum společnosti Hays.

Patrné je to i z reakcí firem - s výjimkou průmyslových podniků letos vzrostly mzdy obvykle o méně než pět procent, jinde zaměstnanci dostali přidáno až po nátlaku odborářů. Řada společností, například T-Mobile nebo Česká spořitelna, plánuje zvýšit mzdy jen někomu - podle výkonu.

Místo stravenek chtějí flexibilitu

Průzkum ukázal, že pracovníci a firmy mají rozdílný pohled na některé poskytované benefity.

Zaměstnavatelé se stále drží hlavně stravenek - téměř všechny (96 procent) z 400 oslovených podniků je buď nabízí, nebo plánují zavést. Čtyři z pěti firem poskytují zaměstnancům mobilní telefon (případně to mají v plánu) a tři ze čtyř dovolenou navíc.

S dodatečnou dovolenou firmy u zaměstnanců "bodují", protože tento benefit považuje za důležitý 73 procent lidí. O mobil a příspěvek na stravování jich ale stojí jen zhruba polovina.

Místo toho lidé jednoznačně preferují volnou pracovní dobu - tu by ocenilo 73 procent zaměstnanců. O možnost práce z domova (home office) pak má zájem 66 procent osob. Průzkum také ukázal, že přibližně tři z pěti zaměstnanců vítají další vzdělávání, odborné a jazykové kurzy.

Jak se liší představa zaměstnanců a firem:

Benefit Kolik zaměstnanců jej považuje za důležitý Kolik firem jej poskytuje nebo plánuje zavést
Příspěvek na stravování 52 % 96 %
Mobilní telefon 55 % 79 %
Dovolená navíc 73 % 75 %
Firemní akce 21 % 73 %
Jazykové kurzy 58 % 73 %
Příspěvek na penzijní / životní pojištění 42 % 69 %
Další vzdělávání / odborné kurzy 59 % 64 %
Občerstvení na pracovišti 34 % 60 %
Zdravotní volno (sick days) 61 % 49 %
Služební automobil 56 % 49 %
Příspěvek na sport 32 % 33 %
Věrnostní program 35 % 32 %
Nadstandardní lékařská péče 26 % 24 %
Příspěvek na kulturu 24 % 24 %
Příspěvek na dovolenou 21 % 15 %
Příspěvek na MHD 24 % 12 %
Kancelář přístupná domácím zvířatům 11 % 7 %
Firemní školka 24 % 3 %
Flexibilní pracovní doba 73 % data nejsou k dispozici
Home office 66 % data nejsou k dispozici

Rozšířit dosavadní benefity se letos chystá 18 procent firem. Častěji chtějí spíše "upravit současnou nabídku" tak, aby lidem víc vyhovovala - to má v plánu 42 procent zaměstnavatelů. Zbylých 40 procent podniků s žádnými změnami nepočítá.

Zájem je hlavně o techniky

"S dalším očekávaným oživením v poptávce firem od jara je velmi pravděpodobné, že se situace na pracovním trhu z pohledu zaměstnavatelů ještě o něco více vyostří. Lidé si budou moci zřejmě čím dál více vybírat z nabízených pozic i nástupních podmínek," říká Tomáš Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portál Jobs.cz a Práce.cz.

Největší boj bude podle něj o všechny s náročnou technickou kvalifikací, například programátory, IT analytiky, konstruktéry, strojní inženýry nebo elektroinženýry.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy