Naděje pro zaměstnance Albertu. Řetězec navrhuje růst mezd o tři procenta

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 7. 1. 2016 17:49
Společnost Ahold navrhovala zvýšení mezd jen o tři procenta, ale v průměru. To odboráři kritizovali. Obchody Albert podle nich patří mezi zahraničními řetězci v Česku k těm, které své zaměstnance platí nejhůře - proto by tři procenta měli dostat přidáno všichni pracovníci. Situaci podle nich neřeší ani bonusové poukázky, které firma od Nového roku nabízí. Podle posledních zpráv firma nakonec ustoupila.
Albert. Ilustrační foto
Albert. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Společnost Ahold ustoupila prodavačům, skladníkům, pekařům a dalším svým zaměstnancům. Všichni, kteří pracují na nemanažerských pozicích, dostanou od března přidáno o tři procenta.

Vypadá to tedy, že se odborářům po několika týdnech jednání povedlo prosadit jejich požadavky. Vedení firmy, která v Česku provozuje supermarkety a hypermarkety Albert, totiž doposud tvrdilo, že chce letos přidat jen některým lidem. Zástupci odborů tento návrh kritizovali a ve čtvrtek kvůli němu dokonce pohrozili protestní akcí.

"Nový návrh společnosti Ahold na navýšení základních mezd zní 3 procenta plošně všem zaměstnancům na obchodech na nemanažerských pozicích," sdělil ve čtvrtek večer mluvčí řetězce Jiří Mareček. "Týkat se nebude pouze těch, kteří nastoupili do společnosti nově a k úpravě jejich základní mzdy dochází po skončení zkušební doby," dodává.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula zatím zprávu nechce komentovat. "Dokud neobdržíme písemný návrh, nebudeme se k tomu vyjadřovat," říká. Pokud by však byl Ahold skutečně ochoten zvýšit mzdu všem, tak jsou odbory ihned připraveny uzavřít s firmou kolektivní smlouvu.

Pokud zaměstnanci řetězce dostanou o tři procenta více, půjde podle Středuly zhruba o 390 korun hrubého měsíčně.

Proč má firma přidat všem

Ahold původně plánoval zvýšit mzdu o tři procenta jen "v průměru" pro všechny zaměstnance, takže podle šéfa ČMKOS hrozilo, že řada lidí zůstane bez přidání.

Podle Marečka se zvýšení mzdy mělo odvíjet od celoročního výkonu zaměstnance. "V minulém roce jsme navýšili mzdy všem, jejichž pracovní výkon byl ohodnocen jako standardní a lepší. Týkalo se to 75 procent zaměstnanců na nemanažerských pozicích v obchodech," uvedl.

Odboráři ale trvají na tom, že musí dostat vyšší mzdu všichni. "Ahold patří mezi nadnárodními řetězci na českém trhu k těm, které ohodnocují zaměstnance nejnižší mzdou. A to je ten problém," vysvětluje předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová. Kdyby si zaměstnanci vydělávali víc, tak podle ní s průměrem problém nebude. "Až bude mít Ahold zaměstnance, kteří dosahují slušných základních mezd, tak můžeme při kolektivním vyjednávání hovořit o navýšení v průměru, podobně jako v jiných společnostech," dodává.

Podle odborářů si provozní zaměstnanci řetězce nyní vydělávají okolo 12 tisíc korun hrubého měsíčně. "V konkurenci obchodních řetězců platí lidi zdaleka nejméně," tvrdí Středula, podle něhož je vyjednávání s Aholdem o mzdách také komplikovanější než s ostatními.

"Lidé jsou tak nazlobení, že odcházejí ke konkurenci," dodává Středula. "Zaměstnanci jsou dotováni vlastně daňovým poplatníkem České republiky, protože se svým současným výdělkem mohou jít na sociálku, kde dostanou příspěvek," upřesňuje.

Poukázky místo peněz

Kromě plánovaného zvýšení mzdy zavedl Ahold ještě desetiprocentní odměnu ve formě poukázek. Ty mohou zaměstnanci použít na nákupy v prodejnách Albert. Bonus platí od začátku roku a firma jej vyplácí jednou za dva týdny.

I tato odměna má ale záviset na pracovních výsledcích. "My jsme proti jakémukoliv návrhu tohoto typu. Nabízejí holuba na střeše v sousední vesnici," reaguje na to Středula, podle něhož tak lidé vlastně dají část své mzdy zpátky firmě.

Zástupci Aholdu se brání, že o tomto bonusu rozhodli v průzkumu právě zaměstnanci. "Také opakovaná anketa ukazuje, že se jedná o formu, která je pro zaměstnance obchodů zajímavá i proto, že mají prostředky na nákup bezprostředně k dispozici," tvrdí Mareček.

Ahold, který v Česku provozuje více než 300 obchodů, patří k největším zaměstnavatelům v Česku - podle Burianové tu pracuje více než 16 tisíc lidí. Ve třetím čtvrtletí loňského roku se tržby společnosti zvýšily o 5,5 procenta na 10,71 miliardy korun. Růst firma odůvodnila převzetím 49 obchodů řetězce Spar/Interspar.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy