Naděje pro zaměstnance Albertu. Řetězec navrhuje růst mezd o tři procenta

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 7. 1. 2016 17:49
Společnost Ahold navrhovala zvýšení mezd jen o tři procenta, ale v průměru. To odboráři kritizovali. Obchody Albert podle nich patří mezi zahraničními řetězci v Česku k těm, které své zaměstnance platí nejhůře - proto by tři procenta měli dostat přidáno všichni pracovníci. Situaci podle nich neřeší ani bonusové poukázky, které firma od Nového roku nabízí. Podle posledních zpráv firma nakonec ustoupila.
Albert. Ilustrační foto
Albert. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Společnost Ahold ustoupila prodavačům, skladníkům, pekařům a dalším svým zaměstnancům. Všichni, kteří pracují na nemanažerských pozicích, dostanou od března přidáno o tři procenta.

Vypadá to tedy, že se odborářům po několika týdnech jednání povedlo prosadit jejich požadavky. Vedení firmy, která v Česku provozuje supermarkety a hypermarkety Albert, totiž doposud tvrdilo, že chce letos přidat jen některým lidem. Zástupci odborů tento návrh kritizovali a ve čtvrtek kvůli němu dokonce pohrozili protestní akcí.

"Nový návrh společnosti Ahold na navýšení základních mezd zní 3 procenta plošně všem zaměstnancům na obchodech na nemanažerských pozicích," sdělil ve čtvrtek večer mluvčí řetězce Jiří Mareček. "Týkat se nebude pouze těch, kteří nastoupili do společnosti nově a k úpravě jejich základní mzdy dochází po skončení zkušební doby," dodává.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula zatím zprávu nechce komentovat. "Dokud neobdržíme písemný návrh, nebudeme se k tomu vyjadřovat," říká. Pokud by však byl Ahold skutečně ochoten zvýšit mzdu všem, tak jsou odbory ihned připraveny uzavřít s firmou kolektivní smlouvu.

Pokud zaměstnanci řetězce dostanou o tři procenta více, půjde podle Středuly zhruba o 390 korun hrubého měsíčně.

Proč má firma přidat všem

Ahold původně plánoval zvýšit mzdu o tři procenta jen "v průměru" pro všechny zaměstnance, takže podle šéfa ČMKOS hrozilo, že řada lidí zůstane bez přidání.

Podle Marečka se zvýšení mzdy mělo odvíjet od celoročního výkonu zaměstnance. "V minulém roce jsme navýšili mzdy všem, jejichž pracovní výkon byl ohodnocen jako standardní a lepší. Týkalo se to 75 procent zaměstnanců na nemanažerských pozicích v obchodech," uvedl.

Odboráři ale trvají na tom, že musí dostat vyšší mzdu všichni. "Ahold patří mezi nadnárodními řetězci na českém trhu k těm, které ohodnocují zaměstnance nejnižší mzdou. A to je ten problém," vysvětluje předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová. Kdyby si zaměstnanci vydělávali víc, tak podle ní s průměrem problém nebude. "Až bude mít Ahold zaměstnance, kteří dosahují slušných základních mezd, tak můžeme při kolektivním vyjednávání hovořit o navýšení v průměru, podobně jako v jiných společnostech," dodává.

Podle odborářů si provozní zaměstnanci řetězce nyní vydělávají okolo 12 tisíc korun hrubého měsíčně. "V konkurenci obchodních řetězců platí lidi zdaleka nejméně," tvrdí Středula, podle něhož je vyjednávání s Aholdem o mzdách také komplikovanější než s ostatními.

"Lidé jsou tak nazlobení, že odcházejí ke konkurenci," dodává Středula. "Zaměstnanci jsou dotováni vlastně daňovým poplatníkem České republiky, protože se svým současným výdělkem mohou jít na sociálku, kde dostanou příspěvek," upřesňuje.

Poukázky místo peněz

Kromě plánovaného zvýšení mzdy zavedl Ahold ještě desetiprocentní odměnu ve formě poukázek. Ty mohou zaměstnanci použít na nákupy v prodejnách Albert. Bonus platí od začátku roku a firma jej vyplácí jednou za dva týdny.

I tato odměna má ale záviset na pracovních výsledcích. "My jsme proti jakémukoliv návrhu tohoto typu. Nabízejí holuba na střeše v sousední vesnici," reaguje na to Středula, podle něhož tak lidé vlastně dají část své mzdy zpátky firmě.

Zástupci Aholdu se brání, že o tomto bonusu rozhodli v průzkumu právě zaměstnanci. "Také opakovaná anketa ukazuje, že se jedná o formu, která je pro zaměstnance obchodů zajímavá i proto, že mají prostředky na nákup bezprostředně k dispozici," tvrdí Mareček.

Ahold, který v Česku provozuje více než 300 obchodů, patří k největším zaměstnavatelům v Česku - podle Burianové tu pracuje více než 16 tisíc lidí. Ve třetím čtvrtletí loňského roku se tržby společnosti zvýšily o 5,5 procenta na 10,71 miliardy korun. Růst firma odůvodnila převzetím 49 obchodů řetězce Spar/Interspar.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy