Číňané chtějí ve střední Evropě stavět silnice i železnice

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 28. 8. 2014 12:53
Rozvoj spolupráce s Čínou je podle premiéra Bohuslava Sobotky jednou z priorit české vlády.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha – Čína by se ve střední a východní Evropě chtěla podílet na stavbě silnic, železnic nebo přístavů. Na úvod Čínského investičního fóra, které dnes začalo v Praze, to řekl první čínský vicepremiér Čang Kao-li. Čína by podle něj mohla v evropském regionu budovat infrastrukturu, středoevropská technologie by mohla pomáhat při rozvoji západní Číny.

Poznamenal také, že když ho ve středu na pražském letišti vyzvedla zdejší čínská velvyslankyně, postěžovala si, že je v Česku málo čínských turistů. I proto prý do Prahy přiletěl příslušný zástupce čínské vlády, aby situaci analyzoval.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky má zvýšení zájmu Číňanů o ČR napomoci přímá letecká linka mezi Prahou a jedním z čínských velkoměst - Pekingem nebo Šanghají. "Pokud se to podaří, bude to znamenat velký příliv čínských turistů do České republiky," řekl Sobotka. Čínští turisté by podle něj mohli být náhradou za úbytek návštěvníků z Ruska.

Česká vláda má podle Sobotky zájem, aby se přímá linka do Číny otevřela co nejdříve, nejlépe v příštím roce. Dotovat ze státního rozpočtu ji ale nehodlá, zdůraznil. Vláda si podle něj od přímého leteckého spojení s Čínou slibuje i to, že přitáhne do Česka čínské investory podobně, jako se tomu stalo v případě Jižní Koreje.

Po středečním setkání ministrů dopravy obou států a vedení Českého Aeroholdingu řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold, že plánovanou linku do Číny hodlá podpořit státní Český Aeroholding pobídkami za téměř 38 milionů korun. Podmínkou je, aby budoucí dopravce létal aspoň čtyřikrát v týdnu po dobu pěti let. Do konce září by mělo být podle něho jasné, zda se smlouvu s některým z čínských dopravců podaří uzavřít.

Spolupráce s Čínou patří mezi priority

Rozvoj spolupráce s Čínou je podle Sobotky jednou z priorit české vlády. Zároveň zdůraznil význam otevřené diskuse obou zemí, včetně diskuse o lidských právech.  Důraz přitom nebude kladen jen na kontakty na vrcholné vládní úrovni, ale i na úrovni regionů.

Sobotka na fóru řekl, že obě země mají odlišné tradice, různá společenská zřízení a v některých oblastech odlišné názory. "Česká republika je zemí, která na otázku lidských práv klade dlouhodobě velký důraz, a to i díky naší historické zkušenosti, kterou si s sebou neseme ze složitých dějin střední Evropy ve 20. století," uvedl.

"Akcentovat lidská práva je samozřejmě vždy užitečné, ale musíme si uvědomit, že lidská práva jsou nejenom politická, ale také hospodářská a sociální. A právě v oblastech tohoto typu lidských práv Čína udělala obrovský pokrok, řada lidí se zbavila enormní chudoby, která v Číně dlouhodobě existovala. Jestliže tedy mluvíme o lidských právech, musíme vzít v úvahu i tento aspekt," řekl k tomu prezident Miloš Zeman na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích. S čínskými představiteli se setká odpoledne v Praze.

Šanghajská zóna na Moravě

Obě země dnes podepsaly memorandum o podpoře založení asociace, která má sloužit k posílení spolupráce na regionální úrovni mezi Čínou a 16 státy střední a východní Evropy. Jedním ze tří prezidentů této asociace bude hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Právě moravskoslezská ekonomická a technologická zóna je podle Sobotky projekt, kde se mají testovat opatření na zvýšení komfortu pro čínské investory. "S určitou nadsázkou lze označit tento projekt za českou verzi šanghajské zóny volného obchodu," poznamenal premiér, který o tomto projektu jednal i na následné schůzce s Čangem. Podobně se podle Sobotky testuje přístup českých firem na čínský trh.

Ambicí současné české vlády je vybudovat vztahy s Čínou na standardní evropské úrovni, uvedl Sobotka v zaplněném Španělském sále Pražského hradu, který dvoudenní akci Smíšené česko-čínské komory hostí a sjelo se na ni přes 500 hostů z Číny a na 700 z Česka. Premiér zdůraznil spolupráci v oblastech zdravotnictví, turistiky, průmyslu, vědy a technologií, vysokého školství, zemědělství nebo ochrany životního prostředí.

_____

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 16 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy