reklama
 
 

Přímé spojení Prahy s Čínou se blíží. Pomohou státní miliony

Aktualizováno 27. 8. 2014 14:13
Podle ministerstva dopravy se zatím jako nejslibnější jeví vyjednávání o přímém spojení z Prahy do Šanghaje, kde má bázi China Eastern Airlines.

Praha - Český stát je připraven podpořit plánovanou pravidelnou linku z pražského letiště do Číny. Státní Český Aeroholding má připraveny pobídky za téměř 38 milionů korun. Po středečním setkání ministrů dopravy obou států a vedení Českého Aeroholdingu to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Podmínkou je, aby budoucí dopravce létal aspoň čtyřikrát v týdnu po dobu pěti let. Do konce září by mělo být jasné, zda se smlouvu s některým z čínských dopravců podaří uzavřít.

"Poskytování pobídek v podobě slev za služby je běžné, pokud letiště lákají dopravce zejména na dálkových linkách," uvedl Neřold.

Další pobídky může letecká společnost získat na slevách za odbavení, možná je i spolupráce s ČSA včetně případného využití dálkového letadla Českých aerolinií, uvádí se v nabídce Českého Aeroholdingu.

Podle ministra dopravy Antonína Prachaře je otázka nezbytných povolení pro nového dopravce vyřešená už od letošního února, kdy bylo mezi oběma zeměmi podepsáno příslušné memorandum. "Tím úloha státních úředníků končí, je třeba pokračovat v jednání se samotnými dopravci," uvedl ministr. Cílem obou stran je podle něj stanovit takové podmínky, aby nešlo pouze o krátkodobý projekt, ale aby měl delší trvání, dodal.

Další výhody, které ale ještě nejsou dojednané, hodlá dopravci nabídnout hlavní město Praha a česká turistická centrála Czech Tourism.

Řeší se také vlaky

Pražské Letiště Václava Havla již dříve uvedlo, že jedná s čínskými leteckými společnostmi Hainan Airlines, China Eastern Airlines a China Southern Airlines. Podle ministerstva dopravy se zatím jako nejslibnější jeví vyjednávání o přímém spojení z Prahy do Šanghaje, kde má bázi China Eastern Airlines.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

V září se podle Neřolda uskuteční jednání zástupců Letiště Praha s představiteli China Southern Airlines v Guanghzou a s Hainan Airlines v Pekingu. Do konce měsíce by tak podle úřadu mohlo být jasné, zda se od příštího dubna bude do Číny létat, nebo se plán o rok odloží.

Kromě leteckého spojení projednávali představitelé tuzemského a čínského dopravního sektoru projekty pro rozvoj dálkové železniční dopravy. Konkrétně šlo o plán na železniční spojení s Čínou pro nákladní vlaky. Ty nyní směřují jen do Polska, ministerstvo má zájem o jejich prodloužení do Česka, dodal Neřold.

autoři: ČTK, Ekonomika | 27. 8. 2014 12:28

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama