Větrníky pod Klínovcem: Lidé boj s úřady prohráli

Tomáš Fránek
30. 6. 2008 19:03
Velký spor o stavbu větrné elektrárny skončil
Větrný park
Větrný park | Foto: ČEZ

Brno - Boj proti trojici větrných elektráren na dohled domů v Loučné pod Klínovcem, jedné z prvních větrných farem v Česku, končí neúspěchem jejich odpůrců.

Obce a občanské sdružení, kterým se nelíbilo povolení Ústeckého kraje větrníky postavit, neuspěly u soudů se žalobou proti tomuto rozhodnutí.

Jejich žalobu nyní zamítl Nejvyšší správní soud.

Větrníky v Loučné pod Klínovcem s výkonem 1,8 MW, provozované nyní společností Green Lines, byly přitom prvním projektem, který vyvolal vášnivé spory o to, jestli se mají větrné elektrárny v Krušných Horách stavět.

Začal boj

Vzniklo tak například občanské sdružení Meluzína, které se nyní snaží ovlivnit stavbu větrníků téměř v celých Krušných horách. Ekologové zase upozorňovali na to, že v náhorní planině Krušných hor žijí zákonem chránění tetřívci a žluvy.

Větrníky se v této lokalitě plánovaly od roku 1997, tehdejší zastupitelstvo obce proti nim nic nemělo.

Větrné elektrárny vyrostly tři, byly ale větší, než se plánovalo, na jejich stavbu přispělo i německé ministerstvo životního prostředí. A lidi i vedení obce začal také obtěžovat hluk z elektráren, které měly přímo za domem.

"Nechceme od firmy brát peníze, když jsme proti nim. Chceme ale dosáhnout toho, aby větrníky omezily provoz," uvedl starosta Loučné Rostislav Velek.

Kraj ale stavbu větších větrníků posvětil, vedení obce i občanská sdružení se obrátily na soud.

Neúspěšně. Soud nezjistil, že by kraj při povolování větrníků porušil zákon.

Krušné hory jsou přitom pro investory jednou z nejvyhledávanějších lokalit v Česku. Jeden z projektů počítá s tím, že větrníky vyrostou také přímo na Klínovci.

Stovky větrníků

Odborníci odhadují, že by se v regionu mohlo celkem postavit 320 až 340 větrných elektráren.

Foto: Aktuálně.cz

Krušné hory nejsou jediným místem, kde mají vyrůst desítky nových větrných elektráren.

Celkový instalovaný výkon větrných elektráren tak podle Českého sdružení pro větrnou energii vzroste do roku 2012 téměř na osminásobek.

Kapacita větrníků by v té době měla překročit 1000 megawattů, zatímco nyní dosahuje 133 megawattů.

Jde prý o střízlivé prognózy, současné plány investorů počítají s ještě rozsáhlejší výstavbou.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy