Court rules windfarms are in line with law

Tomáš Fránek
1. 7. 2008 18:30
People of Klínovec lose case against region
Větrníky - ilustrační snímek
Větrníky - ilustrační snímek | Foto: Reuters

Brno - Inhabitants of Loučná pod Klínovcem don't like the idea of having three wind farms located in sight of their houses.

However, the Supreme Court declined their appeal and approved the original decision of the Ústí nad Labem region to build the facilities.

Wind farms in Loučná pod Klínovcem are to be built by the Green Lines company and are expected to produce 1.8 megawatts of electric power.

This is not the first controversial wind energy project in the Ore Mountains region.

Noise and protected species

Meluzína civic association was founded in order to lobby in these matters. Ecologists also warn there are protected grouses and orioles living in the area.

In 1997, municipality representatives agreed to building three windmills in Loučná nad Klínovcem.

However, the windmills were built larger than expected, with German Environment Ministry financially contributing to the project.  Soon, inhabitants of the municipality began to be disturbed by the noise produced by the windmills.

"We want to make the windmills reduce their activity," assured Mayor Rostislav Velek.

However, after the regional authorities approved the building of even larger windmills, the municipality together with civil associations appealed to the court.

The court ruled that the region did not violate the law.

Wind energy boom

The Ore Mountains are one of the most lucrative regions for investors in the Czech Republic. One of proposed projects is to build windmills on the Klínovec Mountain.

Experts say that 320-340 windmills are to be built in the Ore Mountains. Of course, the region is not the only Czech zone where new wind energy facilities are to emerge.

The total wattage of Czech windmills is expected to grow eightfold before 2012.

By that time, the total wattage of Czech wind energy facilities should equal 1,000 megawatts. Currently, it is mere 133 megawatts.

However, these estimates are based on modest expectations. Investment plans count onh a more robust build-up.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy