Unikátní přehled hazardu, tisíce automatů jsou u škol

Tomáš Fránek
27. 6. 2011 21:00
Herny, kasina a automaty jsou většinou i tam, kde vůbec být nemají
Gambler. Ilustrační snímek
Gambler. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Brno - Herny, kasina i bary s hracími automaty v českých a moravských městech velmi často fungují tam, kde nemají co dělat.

Dokazuje to nová unikátní aplikace dostupná na stránkách www.mapyhazardu.cz, kde se zatím na pilotním příkladu dvanácti měst ukazuje, že herny a kasina jsou ve velké části případů umístěné do vzdálenosti sto metrů od úřadů, škol nebo nemocnic - tedy tam, kde podle zákona nemají co dělat.

Mapa hazardu tak znovu ukazuje, jak mnozí politici na celostátní i městské úrovní sice o boji s hazardem rádi mluví, ve skutečnosti ale proti němu nebojují ani tam, kde mohou a mají k tomu pravomoci.

Lidé z občanského sdružení Brnění, které aplikaci vytvořilo, tak už mají například zmapovaných 340 heren v Brně, 78 procent z nich přitom stojí v zakázaných zónách. V Teplicích v blízkosti úřadů, nemocnic nebo škol je více než polovina automatů nebo heren, ve Valašském Meziříčí je to 69 procent, v Krupce 79 procent.

Vzniká mapa hazardu

Nejlepší situace je v Benešově nad Ploučnicí, i tam je ale 36 procent automatů v místech, kde by být neměly.

Do mapy hazardu budou postupně přibývat i další města v Česku, lidé mohou do mapy dosazovat další existující herny. Zároveň do mapy lidé vkládají budovy, v jejichž stometrovém okruhu nemají podle zákona automaty fungovat. Mapa pak vyhodnotí, jestli se herna nachází v "zakázaném" okruhu.

"Na několika pilotních městech, která jsou již v mapě zadána, je vidět, že úřady povolují automaty v rozporu se zákonem běžně. Mapy umožňují spolupráci mezi jednotlivými tvůrci, kteří se nepotřebují navzájem ani znát. Tak bude možné zmapovat i velká města," uvedl Michal Valoušek, autor mapy.

Příklad Brna, které je v Česku považováno za ráj heren, ukazuje, jak je stát vůči hazardu benevolentní. Ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem jen za poslední zhruba půlrok vydalo licence na provoz 1500 videoloterijních terminálů.

V některých ulicích jsou herny nejčastějšími provozovnami a vytlačily běžné kavárny a obchody. A licence ministerstvo nevydávalo jenom na rok, ale rovnou na deset let.

Ústavní soud už ale rozhodl, že města a obce mají právo terminály v určitých lokalitách zakázat. Ministerstvo, které slibuje boj proti hazardu, je ale přes rozhodnutí ústavních soudců a tlak brněnských politiků proti, rušit v zakázaných zónách automaticky nechce.

Berme ohledy na investice

"Důvodem je obava z žalob a arbitráží," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob minulý týden po jednání brněnského zastupitelstva, které potvrdilo, že chce dostat část automatů z města. Podle ministerstva je potřeba brát ohledy na podnikatele s hazardem a jejich investice.

Zákon stanovuje, že automaty a herny by neměly být ve stometrovém okruhu, kde jsou  úřady, školy, nemocnice, kostely i další instituce. Existují ale výjimky, města mohou mít ve vyhláškách schválený menší než stometrový okruh. A z verdiktu Nejvyššího správního soudu vyplývá, že když hernu a školu odděluje řeka bez mostu, za sousedství se to nepovažuje a herna v místě být smí.

"Data na webu lze brát obecně jako výmluvnou ilustraci, jaký mají obce nebo ministerstvo financí v dané obci k hazardu přístup," uvedl  Matěj Hollan ze sdružení Brnění.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy