Brno na některých místech zakázalo loterijní terminály

ČTK ČTK
21. 6. 2011 11:04
Vyhláška nepovoluje loterijní terminály v blízkosti škol, nemocnic a kostelů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brno - Brněnští zastupitelé v úterý vyhláškou zakázali provozovat loterijní terminály, které povoluje ministerstvo financí. Umožnil jim to Ústavní soud, který minulý týden potvrdil, že obce mohou regulovat i videoloterijní terminály, což jsou centrálně řízené výherní automaty.

V Brně tak nebudou blízko škol, nemocnic a kostelů. Návrh předložila koalice ČSSD a ODS. Podpořili ho i opoziční zelení.

Zastupitel Martin Ander (SZ) navrhoval, aby městská rada nechala automaty, které jsou povolené v rozporu s městskou vyhláškou, do konce roku odstranit. "Musí to být správní řízení, musíme se obrátit na ministerstvo financí s podnětem," uvedl Ander. Podle něj takový postup doporučuje Ústavní soud ve svém nálezu.

Návrh, který podpořila i část koalice, byl schválen hned při prvním hlasování. Primátor Roman Onderka (ČSSD) ale nechal hlasování opakovat. Koaličním partnerům tak naznačil, aby usnesení nepodpořili. Na druhý pokus návrh neprošel. Podle Onderky má městská rada mandát k postupu proti terminálům a nepotřebuje ho od zastupitelstva. Návrh nepřímo označil za "PR záležitost Strany zelených".

Ministerstvo se vyhláškami neřídí

V brněnských ulicích herny často vytlačují tradiční obchody, kavárny a restaurace. Občanské sdružení Brnění zveřejnilo údaje, podle kterých ministerstvo financí povolilo za posledního půl roku v Brně 1412 hazardních automatů, z toho asi 1000 v místě, kde to odporovalo vyhlášce. K informacím se sdružení dostalo na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Zároveň chce, aby ministerstvo celou věc přezkoumalo. Podnět k zahájení řízení poslalo přes internetové stránky sdružení přes 400 lidí.

Ministerstvo financí by loterijní terminály nemělo povolovat na místech, kde je zakazuje městská vyhláška, ani dosud. Při povolování se ale podle šéfky kontrolního výboru zastupitelstva Heleny Sýkorové (KSČM) spokojovalo s vyjádřením žadatele, že záměr vyhlášce neodporuje.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy