Brno na některých místech zakázalo loterijní terminály

ČTK ČTK
21. 6. 2011 11:04
Vyhláška nepovoluje loterijní terminály v blízkosti škol, nemocnic a kostelů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brno - Brněnští zastupitelé v úterý vyhláškou zakázali provozovat loterijní terminály, které povoluje ministerstvo financí. Umožnil jim to Ústavní soud, který minulý týden potvrdil, že obce mohou regulovat i videoloterijní terminály, což jsou centrálně řízené výherní automaty.

V Brně tak nebudou blízko škol, nemocnic a kostelů. Návrh předložila koalice ČSSD a ODS. Podpořili ho i opoziční zelení.

Zastupitel Martin Ander (SZ) navrhoval, aby městská rada nechala automaty, které jsou povolené v rozporu s městskou vyhláškou, do konce roku odstranit. "Musí to být správní řízení, musíme se obrátit na ministerstvo financí s podnětem," uvedl Ander. Podle něj takový postup doporučuje Ústavní soud ve svém nálezu.

Návrh, který podpořila i část koalice, byl schválen hned při prvním hlasování. Primátor Roman Onderka (ČSSD) ale nechal hlasování opakovat. Koaličním partnerům tak naznačil, aby usnesení nepodpořili. Na druhý pokus návrh neprošel. Podle Onderky má městská rada mandát k postupu proti terminálům a nepotřebuje ho od zastupitelstva. Návrh nepřímo označil za "PR záležitost Strany zelených".

Ministerstvo se vyhláškami neřídí

V brněnských ulicích herny často vytlačují tradiční obchody, kavárny a restaurace. Občanské sdružení Brnění zveřejnilo údaje, podle kterých ministerstvo financí povolilo za posledního půl roku v Brně 1412 hazardních automatů, z toho asi 1000 v místě, kde to odporovalo vyhlášce. K informacím se sdružení dostalo na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Zároveň chce, aby ministerstvo celou věc přezkoumalo. Podnět k zahájení řízení poslalo přes internetové stránky sdružení přes 400 lidí.

Ministerstvo financí by loterijní terminály nemělo povolovat na místech, kde je zakazuje městská vyhláška, ani dosud. Při povolování se ale podle šéfky kontrolního výboru zastupitelstva Heleny Sýkorové (KSČM) spokojovalo s vyjádřením žadatele, že záměr vyhlášce neodporuje.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy