Poslancům a Nečasově vládě věří nejméně lidí v historii

Domácí Domácí
24. 6. 2011 14:33
Nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem je podle průzkumu předseda Ústavního soudu Rychetský
Petr Nečas s Alexandrem Vondrou.
Petr Nečas s Alexandrem Vondrou. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Důvěra v českou politickou scénu se propadla na historické minimum. Zatímco Poslanecké sněmovně věří necelá pětina lidí, vláda Petra Nečase je na tom ještě hůře - důvěru k ní má jen 16 % obyvatel Česka.

Poslancům tak věří ještě méně lidí než Senátu, jde o nejhorší výsledek nejméně od roku 1994, kdy agentura STEM důvěru v dolní komoru Parlamentu sleduje.

Červnový průzkum tak potvrdil nálady obyvatel z předchozích měsíců, v květnu trojkoaličnímu kabinetu ODS, T0P 09 a Věcí veřejných věřilo 18 % Čechů, nyní je to ještě o dvě procenta méně.

Nejdůvěryhodnější ústavní institucí je podle průzkumu Ústavní soud s 58 procenty. Jeho předseda Pavel Rychetský pak s 59 procenty stojí v čele žebříčku důvěryhodnosti ústavních činitelů, o čtyři procenta méně občanů důvěřuje prezidentu Václavu Klausovi.

Od května, kdy důvěra v prezidenta v šetřeních STEM klesla na historické minimum 47 procent, si Klaus nicméně polepšil.

Už podruhé za sebou se sněmovna propadla v měření důvěryhodnosti pod Senát. Horní parlamentní komora je přitom vnímána jako slabší a veřejností méně oblíbená. Počátkem června jí dalo důvěru 23 procent obyvatel, před měsícem 31 procent.

Průzkum ukázal, že šéfové ústavních institucí se těší větší důvěře než jejich sbor jako celek. Nejviditelnější je to u předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), která patří s 41 procentem k nejlépe hodnoceným politikům.

I šéfovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD) lidé věří víc než celé horní komoře, ačkoli bývalý odborový předák v posledních měsících o část sympatizantů přišel a těší se důvěře 30 procent lidí. Předsedovi vlády pak věří 29 procent lidí, což je prakticky stejné jako před měsícem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy