Svět ovládá 147 bank, zjistili Einsteinovi nástupci

Tomáš Fránek
10. 11. 2011 5:30
Švýcarští vědci spočítali, že světovou ekonomiku ovládá jenom hrstka firem
Foto: Reuters

Brno - Většinu světové reálné ekonomiky ovládá pouhých 147 bank a finančních institucí.

Spočítali to vědci ze Švýcarského federálního institutu technologií, tedy prestižní instituce, kde svoji vědeckou dráhu začínal i Albert Einstein. Jde o první studii, která se pokusila zmapovat globální ekonomiku a vliv obřích nadnárodních institucí.

Vědci z Curychu tak z databáze 37 milionů firem a investorů vyčlenili přes 43 tisíc nadnárodních společností a akcionářů, kteří je vlastní. Z tohoto pavouka vyšlo 1318 firem s provázaným vlastnictvím.

Je tu tvrdé jádro

"Ačkoli tyto firmy představují jenom 20 procent globálních operačních zisků, prostřednictvím svých akcií ovládají společně většinu výrobního průmyslu a cenných papírů, tedy ´reálné´ ekonomiky světa," uvedli švýcarští vědci ve studii, kterou zveřejnil odborný časopis New Scientist. 

A po rozmotání vlastnických vztahů u vybraných firem vědci identifikovali tvrdé jádro celého systému - 147 společností, které ovládají 40 procent celkového bohatství a vlastní většinu nejziskovějších a největších společností.

Nejmocnější jsou hlavně finanční instituce, v první dvacítce lze najít třeba Barclays Bank, JPMorgan Chase & Co, AXA, The Goldman Sachs Group nebo Deutsche Bank. A třeba na dvacátém čtvrtém místě je francouzská  banka Société Générale, hlavní akcionář Komerční banky.

"Naše analýza se opírá o realitu. Skutečnost je natolik složitá, že už se musíme zbavit dogmat, ať už v podobě spikleneckých teorií, nebo bezbřehé víry ve volný trh," uvedl jeden z autorů studie James Glattfelder.

Budou lepší zákony

Podle studie tak to, že většinu světové ekonomiky ovládá pouze malá část firem, může vést k ohrožení hospodářské soutěže na trzích. "Pozoruhodné je, že vznik jádra firem ovládajících globální trhy nebyl nikdy předtím zdokumentován," uvedli autoři studie s tím, že případy propojeného vlastnictví řeší každá země pouze na svém území.

 

"Svět by mohl potřebovat antimonopolní pravidla, která by omezila propojení nadnárodních společností," uvedl Glattfelder.

"Člověka musí znepokojovat, když vidí, jak jsou některé věci skutečně provázané," uvedl George Sugihara, který pracoval jako poradce Deutsche Bank.

"Koncentrace moci sama o sobě není dobrá nebo špatná, ale jak se svět přesvědčil v roce 2008, tyto sítě nejsou stabilní. Jakmile se jedna její součást dostane do problémů, pocítí to všichni," uvedl makroekonom Londýnské univerzity John Driffill.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy