První žena napadla mužský svět v Česku. Prohrála

Tomáš Fránek
4. 10. 2011 12:30
Bývalá diplomatka prohrála soudní spor s ministerstvem zahraničních věcí
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Brno - Průlomový soudní spor v Česku - případ pracovní diskriminace ženy na ministerstvu zahraničních věcí - končí definitivním vítězstvím státu a prohrou ženy, která ho zažalovala.

Ústavní soud v novém rozsudku odmítl návrh bývalé diplomatky Adriany Bašovské na zrušení verdiktů obecných soudů, které jí odmítly přiznat milion a půl korun odškodného za to, že byla jako žena diskriminována.

Bašovská stát žalovala proto, že dostala výpověď z důvodů, které podle ní u mužských kolegů k propuštění nikdy předtím nevedly.

Zpočátku to v prvním sporu tohoto druhu vypadalo na to, že uspěje. Obvodní soud v Praze totiž původně rozhodl, že ministerstvo zaplatit milion a půl musí.

Důkazy nebyly

Městský soud v Praze i Nejvyšší soud ale verdikt později změnily a potvrdily, že z žádných důkazů nevyplývá, že by žena byla diskriminována kvůli svému pohlaví.

Bašovská se proto obrátila na Ústavní soud. Ve stížnosti uvedla, že soudci její případ nerozhodli nezávisle a nestranně, ale že větší prostor k obhajobě dostali zástupci ministerstva zahraničních věcí. A škoda, kterou pro ni celý případ znamenal z pracovního hlediska, už ani podle bývalé diplomatky nejde napravit.

Ústavní soudci argumenty exdiplomatky neuznali. Senát vedený soudcem Jiřím Muchou podle informací deníku Aktuálně.cz rozhodl, že soudy při posouzení celého případu nechybovaly, není důvod jejich postup přehodnocovat a Bašovské vyhovět.

A námitky k zaujatosti soudců při posuzování případu označili ústavní soudci pouze za hypotetická a ničím nepodložená tvrzení. "Stížnost se jako zjevně neopodstatněná odmítá," rozhodli soudci.

Bašovská pracovala v letech 1999 a 2000 na velvyslanectví v Libyi. Odtud se musela vrátit do Prahy, protože podle nadřízeného porušila bezpečnostní zásady. Na ministerstvu nečekali na pravomocné rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) a Bašovské odebrali pověření k nakládání s utajovanými skutečnostmi.

Kdyby byla muž, tak se to nestalo

Advokátka Bašovské před soudem argumentovala i tím, že Bašovská mohla být stejně jako jiní zaměstnanci přeřazena do doby, než rozhodne NBÚ, na místo, kde by se s utajovanými skutečnostmi nesetkávala. "Jiný zaměstnanec na prověrku čekal v pracovní neschopnosti a na neplaceném volnu, které mu ministerstvo nabídlo. Žalobkyně žádnou takovou možnost nedostala," uvedla advokátka.

Jde o první žalobu, kdy si žena v Česku stěžovala na horší postavení, než mají muži.

Statistiky ale ukazují, že Česky si v práci mohou na své postavení stěžovat oprávněně, především pokud jde o platy.

Jen Estonky jsou na tom hůř než ženy v České republice, pokud se poměřuje, kolik si v porovnání s muži vydělají v práci. Češky berou na stejném místě, v němž je zaměstnán muž, o čtvrtinu méně a rozdíly v platech jsou tak v Česku ve srovnání s jinými zeměmi velmi výrazné.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy