Česko po půl roce vrací svého velvyslance do Libye

Tereza Šídlová
21. 9. 2011 13:50
Ambasador Koutský Aktuálně.cz potvrdil, že se do země chystá na přelomu září a října
Foto: Reuters

Praha - Česko po sedmi měsících vrátí do libyjského Tripolisu svého velvyslance a znovu otevře tamní ambasádu.

Český ambasador v Libyi Josef Koutský musel letos v únoru misi uzavřít, když v zemi vypukla revoluce proti Kaddáfího režimu. Aktuálně.cz nyní řekl, že se do Tripolisu vrátí pravděpodobně na přelomu září a října.

"Předpokládám, že se do Libye vrátím na přelomu září a října. Teď můj návrat záleží především na logistice," dodal.

Návrat velvyslance poté, co česká vláda uznala libyjskou povstaleckou Přechodnou národní radu, potvrzuje i šéf zahraničního výboru sněmovny David Vodrážka (ODS).

"Velvyslanec by měl převzít úřad asi v polovině října," řekl Aktuálně.cz Vodrážka.

Pomůžeme s obnovou

Na velvyslanectví v současné době dohlížejí podle Koutského místní zaměstnanci české mise.

Česko má zájem podílet se na poválečné obnově země.

Libyi, tehdy však „povstalecké"  Benghází už v červnu navštívil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

O možnostech spolupráce tam na podnikatelské úrovni jednal s členy výkonného výboru Přechodné národní rady pro ekonomické záležitosti a pro rekonstrukci a infrastrukturu i předseda Hospodářské komory Petr Kužel.

Ministerská delegace do země také přivezla přístroje pro polní nemocnici, na daru se tehdy společně s českou vládou podílela i společnost Člověk v tísni.

Vláda do deseti dní

Už v srpnu oznámili znovuotevření ambasády hlavní aktéři bojů o Libyi, Francie a Velká Británie. Americký prezident Barack Obama obdobný krok oznámil před několika hodinami.

Předseda přechodné libyjské vlády Mahmúd Džibríl ve středu na půdě OSN prohlásil, že Libye bude mít novou vládu do deseti dní.

Prozatímní vláda podle Džibríla mimo jiné zvažuje, kolik bude vytvořeno ministerstev a zda budou všechna sídlit v Tripolisu, nebo budou rozdělena mezi východ a západ Libye.

Přechodná národní rada (NTC) v čele s Mustafou Džalílem vznikla na východě, zatímco ozbrojenci podporující svrženého Muammara Kaddáfího se soustředí na západě. Ačkoli byl Kaddáfí zbaven moci, někteří jeho věrní stále v některých oblastech působí jednotkám NTC problémy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy