První případ metanolu v alkoholu je u soudu. Nezabíjel

Tomáš Fránek
21. 9. 2012 12:05
Státní inspektoři se soudí s firmou, jíž před lety nařídili stáhnout lahve z obchodů
Testování alkoholu na přítomnost metanolu.
Testování alkoholu na přítomnost metanolu. | Foto: Jan Langer

České Budějovice - Ve stínu obří metanolové aféry, při které nyní lidé umírají kvůli jedovatému alkoholu, se bude příští měsíc u Krajského soudu v Českých Budějovicích rozhodovat případ, v němž v Česku poprvé hrály hlavní roli vysoké hodnoty této zdraví nebezpečné látky.

Do vypuknutí nynější aféry šlo o ojedinělý případ, kdy stát proti metanolu v alkoholu zasáhl - a to ještě ne s úplně stoprocentním úspěchem. Konec případu je totiž stále v nedohlednu.

Co se před čtyřmi roky stalo?

V srpnu 2008 Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila, že ve vzorcích výrobků společnosti Liho Blanice z jihu Čech se objevily poměrně vysoké hodnoty metanolu. Evropské předpisy povolují 500 miligramů metanolu na litr absolutního alkoholu, přístroje však v případě konzumního lihu v této likérce naměřily až 1880 miligramů.

Množství, které nezabíjí

Nadlimitní hodnoty metanolu inspektoři naměřili kromě lihu také ve dvou výrobcích, které firma dodávala na pulty obchodů. Šlo o Kralický tuzemák a Vodku jemnou.

Zdaleka nešlo o smrtelné hodnoty jako v nynějších případech. Přesto ale tehdy státní inspekce označila líh od tohoto výrobce za zdravotně závadný a vyzvala lidi, aby nápoje od jihočeské firmy raději nekupovali.

Inspekce tehdy zastavila prodej asi 57 tisíc láhví. Firma nesměla distribuovat ani lihoviny, které zatím nebyly stočeny z výrobních tanků - šlo o zboží za celkem 15 milionů. Měla také zaplatit pokutu ve výši 200 tisíc korun.

Lihovar ale napadl zákaz prodeje a nařízení o stažení výrobků u soudu.

"Nevyrobili jsme zdraví škodlivý produkt, opatření proti naší firmě bylo nesrozumitelné, chceme ho zrušit," uvedli zástupci jihočeské firmy, která kromě alkoholu nebo lihu nabízí také výrobu směsí do ostřikovačů nebo ředidla barev.

Formální chyby

Soudy včetně Nejvyššího správního soudu firmě vyhověly. Podle nich nebyly všechny náležitosti v rozhodnutí inspekce v pořádku, nicméně samotný výskyt metanolu neřešily.

"Soudu jsme vyhověli a vypracovali nové rozhodnutí, to ale firma znovu napadla u soudu," uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Příští měsíc tak bude o pokutě za metanol v láhvích jednat soud v Českých Budějovicích.

Kopřiva potvrdil, že výrobky firmy inspekce kontroluje a další, nový problém už nenašla.

Právě případ z jihu Čech vedl inspekci k tomu, aby se zaměřila na kontroly lihovin. Před dvěma roky inspekce zahájila mimořádné prověrky především levných destilátů, které se objevily na pultech obchodů. Žádné pochybení inspekce nezjistila.

Důkazů o tom, že nebezpečný alkohol byl na trhu už delší dobu, přitom stále přibývá. Sdružení výrobců lihovin například zveřejnilo informace o tom, že padělky nalezené a zkontrolované celní správou v roce 2010 obsahovaly jedovatý isopropylalkohol, který se používá například při výrobě okeny. Ten je v dávce 15 gramů bez léčby smrtelný.

Postup celníků už začala prověřovat policejní inspekce.

Etikety lahví, v nichž byl nalezen nebezpečný alkohol - možné padělky:

Testovali jsme alkohol nakoupený u stánků:

 

Právě se děje

před 11 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 28 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 57 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy