Nové kolky nelegální alkohol nezastaví, varují likérky

Domácí Domácí
20. 9. 2012 11:39
Evropská konfederace výrobců lihovin pokládá vládní návrh za drahý a neefektivní
Foto: Karel Toman

Praha - Jen pár hodin poté, co vláda oznámila svůj plán proti jedovatému alkoholu, dorazila do Česka odmítavá reakce Evropské konfederace výrobců lihovin, jejímž členem je například Pernod Ricard, majitel společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka.

Konfederace je přesvědčena o tom, že nové kolky a další protimetanolová opatření k vymýcení nelegálních lihovin nepovedou. Spíše naopak, protože seriózním likérkám zvýší náklady, a tedy ceny alkoholu.

"Kromě rostoucích cen a nákladů bude nový režim pravděpodobně stejně neefektivní a na trh budou nadále přicházet nelegální produkty, které jsou nebezpečné," uvádí se v dopise pro premiéra Petra Nečase a odpovědné ministry.

List, který podepsal generální ředitel konfederace Paul Skehan varuje před tím, že kvůli dražšímu alkoholu budou nelegální výrobky na černém trhu víc atraktivní a podpoří se tím nedovolená výroba zločineckými organizacemi.

Tradiční likérky jsou bezpečné

Konfederace v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici, znovu připomíná, aby česká vláda uznala, že ověření výrobci a značky "skutečně poskytují záruky kvality a bezpečnosti pro spotřebitele".

Evropské likérnické sdružení konstatuje, že každý den prohibice znamená pro český stát ztrátu až 25 milionů korun na spotřební dani z legálního alkoholu.

"Kromě toho jsme zdůraznili, že jakýkoli zákaz legitimních produktů přímo ohrožuje jednotný trh Evropské unie pro zajištění volného pohybu zboží," stojí v dopise Nečasovi a ministrům jeho vlády.

Neefektivní systém certifikace

Evropská konfederace výrobců lihovin vyzývá český kabinet, aby tento diskriminační zákaz okamžitě odvolal, posílil dozor a zvýšil tresty za produkci a distribuci nelegálního a nebezpečného alkoholu. 

"Apelujeme na vás, abyste nezaváděli drahý a zároveň neefektivní systém certifikace," zdůrazňuje konfederace.

Petr Nečas po středečním jednání vlády nastínil, jak si představuje prevenci, aby se v budoucnu neopakovaly podobné tragédie s jedovatým alkoholem.

Opětovně chce zavést kolky s ochrannými prvky, podobně jako je tomu u cigaret. Ty jsou totiž na rozdíl od kolků u alkoholických nápojů v režimu cenin. "Nákup kolku bude hrazen z části spotřební daně, nebo bude stanoven splatný termín," líčil rámec, ve kterém uvažuje.

K analogickému nákupu kolku za hodnotu spotřební daně, tak jako je tomu u cigaret, se pak chce s ohledem na drobné výrobce alkoholu spíše vyhnout.

"Rodný list", který má napříště zajistit snadnější dohledání původu alkoholu, by měl být podle Nečase elektronizován.

Prodej alkoholu pouze s licencí

Nově by pak měly být zavedeny "koncese na prodej". "Byly by nárokové, takže by je snadno získal ten, kdo by splnil jejich podmínky," uvedl premiér.

V tomto případě se jedná o modifikaci návrhu, který původně představovalo ministerstvo zdravotnictví. To původně chtělo zakázat prodej alkoholu ve stáncích.

Foto: Aktuálně.cz, Jaroslav Pikous

Podle Nečase by pak nemělo zůstat jen u nové legislativy, ale veřejnost by se měla dozvědět, do jaké míry se stát skutečně na tragédii podílel. "Budu chtít analýzu činnosti celní a finanční správy v této oblasti za posledních osm let," konstatoval.

Doporučení značkových výrobků

České sdružení pro značkové výrobky poslalo ministrům Nečasovy vlády doporučení, jak by podle nich "rodné listy" na alkohol a další opatření proti jedovatému alkoholu měly konkrétně vypadat.

Rodný list by podle sdružení mělo být založen na takzvaném LOT kódu (označení šarže) na obalu. "LOT kód musí umožnit úplnou dohledatelnost produktu tak, aby bylo možné u jakékoli šarže dohledat všechny vstupní suroviny," uvádí se v seznamu doporučení, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Každý výrobce, respektive distributor by měl být schopen dodat prohlášení, že každý z jeho produktů je opatřen takovým kódem, a je tudíž dohledatelný.

V případě produktů, na které se vztahuje nynější zákaz prodeje, sdružení doporučuje stáhnout vešekerý alkohol, u něhož byla potvrzena zvýšená hladina metanolu, nebo byl padělán.

"Stáhnout z prodeje všechny produkty, které nemají LOT kód, u kterých tudíž není možnost dohledatelnosti," píše sdružení pro značkové výrobky, podle něhož by se měly do prodeje pustit veškerý alkohol, který podmínky "rodného listu" splňuje.

Ve stínu Draka. Fotili jsme v centru metanolové aféry:

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy