Novou práci můžete hledat i při nemoci. Výpověď neplatí

Tomáš Fránek
22. 6. 2012 7:00
Nejvyšší soud neuznal jako důvod pro výpověď hledání nové práce v době nemoci
Foto: Deutsche Bank AG

Brno - Hledat si novou práci v době, kdy je zaměstnanec oficiálně na nemocenské, je od něj sice neseriózní, není to ale důvod pro vyhazov ze stávajícího zaměstnání.

Nejvyšší soud tak rozhodl v případě sporu mezi účetní a firmou z jihočeského Písku.

Pokud totiž lidé na nemocenské nepracují, nemohou dostat výpověď za to, že špatně plní svoje pracovní povinnosti.

„Zaměstnanec, který v době, kdy byl lékařem uznán dočasně práce neschopným, nevykonává práce dohodnuté v pracovní smlouvě, se nedopouští porušení povinnosti," rozhodli soudci.

Špatně pracujete

Soudci posuzovali už čtyři roky trvající spor ohledně výpovědi pro bývalou účetní jihočeské firmy.

Majitelé nebyli spokojení s tím, jak žena pracuje a jak vede údaje o účetnictví. A za závažné porušení povinností se jí rozhodli dát výpověď.

Jenže vedle špatného vedení účetnictví uvedli jako důvod pro výpověď také to, že žena v době, kdy byla uznána nemocnou a měla se léčit, šla na pracovní pohovor do jiné firmy. Navíc kvůli nemoci neodvedla platby za silniční daň a některým zaměstnancům neposlala mzdu.

U soudů v Písku a Českých Budějovicích firma s výpovědí neuspěla, soudci ji označili za neplatnou. „Není možné spatřovat důvod výpovědi v tom, že se v době nemoci zúčastnila konkursu na pracovní místo u jiné firmy," rozhodli soudci.

Firma ale poslala ještě dovolání k Nejvyššímu soudu s tím, že žena vážně porušovala svoje povinnosti a výpověď by měla platit.

Nejvyšší soud část námitek týkajících se špatně vedeného účetnictví uznal a nařídil nové projednání případu. Senát soudu vedený soudcem Zdeňkem Novotným ale zároveň jasně rozhodl, že hledání práce v době nemoci důvodem pro výpověď být nemůže.

Měla vycházky

Soudci vycházeli z toho, že podle lékařem stanoveného léčebného režimu nemusela žena kvůli nemoci ležet a měla povolené vycházky.

Kvůli nemoci sice včas neodeslala některé platby a zároveň se zúčastnila pohovoru kvůli novému zaměstnání, v tomto počínání ale podle Nejvyššího soudu není možné spatřovat porušení povinnosti zaměstnance.

V době nemoci není podle soudců zaměstnanec povinen vykonávat práci podle pracovní smlouvy. A ani snaha získat nové zaměstnání v době nemoci není porušením zákona.

„Byť by se takové počínání mohlo ve vztahu k zaměstnavateli jevit jako ne zcela seriózní, nezakládá důvod pro rozvázání pracovního poměru výpovědí," rozhodli soudci.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaká je akuální nabídka práce ve vašem regionu?

Projděte si zákoník práce.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 29 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 56 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy