Novou práci můžete hledat i při nemoci. Výpověď neplatí

Tomáš Fránek
22. 6. 2012 7:00
Nejvyšší soud neuznal jako důvod pro výpověď hledání nové práce v době nemoci
Foto: Deutsche Bank AG

Brno - Hledat si novou práci v době, kdy je zaměstnanec oficiálně na nemocenské, je od něj sice neseriózní, není to ale důvod pro vyhazov ze stávajícího zaměstnání.

Nejvyšší soud tak rozhodl v případě sporu mezi účetní a firmou z jihočeského Písku.

Pokud totiž lidé na nemocenské nepracují, nemohou dostat výpověď za to, že špatně plní svoje pracovní povinnosti.

„Zaměstnanec, který v době, kdy byl lékařem uznán dočasně práce neschopným, nevykonává práce dohodnuté v pracovní smlouvě, se nedopouští porušení povinnosti," rozhodli soudci.

Špatně pracujete

Soudci posuzovali už čtyři roky trvající spor ohledně výpovědi pro bývalou účetní jihočeské firmy.

Majitelé nebyli spokojení s tím, jak žena pracuje a jak vede údaje o účetnictví. A za závažné porušení povinností se jí rozhodli dát výpověď.

Jenže vedle špatného vedení účetnictví uvedli jako důvod pro výpověď také to, že žena v době, kdy byla uznána nemocnou a měla se léčit, šla na pracovní pohovor do jiné firmy. Navíc kvůli nemoci neodvedla platby za silniční daň a některým zaměstnancům neposlala mzdu.

U soudů v Písku a Českých Budějovicích firma s výpovědí neuspěla, soudci ji označili za neplatnou. „Není možné spatřovat důvod výpovědi v tom, že se v době nemoci zúčastnila konkursu na pracovní místo u jiné firmy," rozhodli soudci.

Firma ale poslala ještě dovolání k Nejvyššímu soudu s tím, že žena vážně porušovala svoje povinnosti a výpověď by měla platit.

Nejvyšší soud část námitek týkajících se špatně vedeného účetnictví uznal a nařídil nové projednání případu. Senát soudu vedený soudcem Zdeňkem Novotným ale zároveň jasně rozhodl, že hledání práce v době nemoci důvodem pro výpověď být nemůže.

Měla vycházky

Soudci vycházeli z toho, že podle lékařem stanoveného léčebného režimu nemusela žena kvůli nemoci ležet a měla povolené vycházky.

Kvůli nemoci sice včas neodeslala některé platby a zároveň se zúčastnila pohovoru kvůli novému zaměstnání, v tomto počínání ale podle Nejvyššího soudu není možné spatřovat porušení povinnosti zaměstnance.

V době nemoci není podle soudců zaměstnanec povinen vykonávat práci podle pracovní smlouvy. A ani snaha získat nové zaměstnání v době nemoci není porušením zákona.

„Byť by se takové počínání mohlo ve vztahu k zaměstnavateli jevit jako ne zcela seriózní, nezakládá důvod pro rozvázání pracovního poměru výpovědí," rozhodli soudci.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaká je akuální nabídka práce ve vašem regionu?

Projděte si zákoník práce.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy