Zpřísnění: Nefunguje vám zvonek, přijdete o nemocenskou

Petr Kučera Petr Kučera
26. 7. 2011 11:08
Zákon se má rozšířit o povinnost "označit potřebnými údaji místo pobytu"
Tuto část formuláře předává pacient svému zaměstnavateli
Tuto část formuláře předává pacient svému zaměstnavateli | Foto: ucto2000.cz

Praha - Lidé čerpající nemocenské dávky si budou muset dobře označit místo pobytu během dočasné pracovní neschopnosti.

Zpřísnění dosavadní úpravy má přinést novela zákona o nemocenském pojištění. Její návrh už schválila vláda a nyní ji projednají poslanci. Změny mají platit od roku 2012.

"Často se stává, že kontrolor ze správy sociálního zabezpečení není schopen identifikovat místo pobytu člověka, kterého jde zkontrolovat," vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

Lidé budou muset "poskytnout nezbytnou součinnost k provedení kontroly, zejména označit potřebnými údaji místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti tak, aby bylo možné tuto kontrolu provést".

Podle nynějších pravidel sice lidé musí "umožnit kontrolu dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce", zákon to však nijak neupřesňuje.

I proto mívá Česká správa sociálního zabezpečení v praxi problémy s obhajobou tvrzení, že mezi stanovené povinnosti patří funkční zvonek do bytu.

Základem je "součinnost"

"Je nutné rozšířit výčet povinností pojištěnce tak, aby během dočasné pracovní neschopnosti bylo jednoznačně označeno místo jeho pobytu," říká Drábek.

Za nesplnění této povinnosti - obecně "součinnosti při kontrole" - má nově hrozit dočasné snížení nebo i odnětí nemocenských dávek, a to v krajním případě až na 100 kalendářních dnů od porušení zákona.

Na druhou stranu by ze zákona vypadla dosavadní pořádková pokuta až 10 tisíc korun právě za nesplnění povinné součinnosti.

Za nedostatečné označení bytu má tedy hrozit stejná sankce (snížení či odejmutí dávek) jako už nyní za "porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce".

Nadbytečné a příliš přísné

Chystané zpřísnění má ale řadu kritiků, mezi něž patří i veřejný ochránce práv nebo odboráři.

"Nedomnívám se, že pro toto opatření existuje rozumný důvod. Žádný jiný zákon, a to ani předpisy z oblasti úpravy evidence obyvatel a hlášení pobytu, neupravuje povinnost fyzické osoby označit místo pobytu svým jménem a příjmením," zdůrazňuje ombudsman Pavel Varvařovský.

Původní návrh ministerstva hovořil výslovně o označení místa pobytu "jménem a příjmením", právě po připomínce ombudsmana upravilo ministerstvo formulaci na obecnější "označení potřebnými údaji".

Ombudsman považuje navrhovanou úpravu za nadbytečnou. Povinná součinnost je podle něj dostatečně upravena už v dosavadním zákoně, navíc přesná adresa místa pobytu včetně poschodí se uvádí na tiskopisu neschopenky, zasílané správě sociálního zabezpečení.

Jako "neodůvodněně tvrdé" hodnotí chystané zpřísnění Českomoravská konfederace odborových svazů.

K tomu, že zvonek je nefunkční nebo že chybí označení bytu, totiž podle odborářských právníků může dojít i bez zavinění práce neschopného člověka.

"Vzhledem k povaze onemocnění o tom nemusí být informován, popřípadě není schopen sám tento nedostatek bezprostředně napravit," domnívá se Vít Samek, šéf právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů.

Často jen výmluva

Naopak mezi zastánce Drábkem navrženého zpřísnění patří třeba někteří řadoví kontroloři. Podle nich se lidé často vymlouvají právě na to, že jim nefunguje zvonek nebo že v době kontroly spali.

"Samozřejmě, že nezvoníme jen jednou, ale zkoušíme to víckrát, případně se snažíme o kontakt i dalšími možnými způsoby. Na místě kontroly navíc zůstáváme několik minut, případně se ještě vracíme," říká jeden z kontrolorů, který nechce a prý ani nemůže zveřejnit své jméno.

Větší sankce navíc úřad uděluje až při opakovaném nebo výraznějším porušení zákona. Ve vlastním zájmu by lidé přesto měli zkontrolovat alespoň jmenovku a zvonek na dveřích bytu.

"Mohou také požádat lékaře, aby k místu pobytu na neschopenku připsal i číslo mobilu, na němž nemocného můžeme zastihnout," dodává zaměstnanec správy sociálního zabezpečení. Navíc pokud člověk v době kontroly skutečně tvrdě spí, měl by právě mobil slyšet lépe než zvonek.

Omezení vycházek i důvod k výpovědi

Zneužívání nemocenských dávek chce vláda ještě dalšími dvěma způsoby, o nichž online deník Aktuálně.cz podrobně informoval už dříve.

Prvním z nich je omezení doby a délky vycházek. Zatímco dosud o nich rozhoduje pouze ošetřující lékař, od roku 2012 by neměly přesáhnout šest hodin denně. Zároveň má nově platit, že lidé se musí vrátit domů nejpozději do sedmi večer.

Ministerstvo tak reaguje zejména na podněty zaměstnavatelů, kteří teď údajně nemohou kontrolovat zaměstnance, pokud jim lékař povolil prakticky celodenní vycházky (podrobněji zde).

Zaměstnavatelé mají od roku 2012 dostat i silnější zbraň proti lidem, kteří "zvlášť hrubým způsobem" poruší povinnost zdržovat se během pracovní neschopnosti v místě pobytu nahlášeném lékaři.

Zákoník práce se má totiž rozšířit o nový výpovědní důvod, týkající se prvních tří týdnů neschopnosti placených právě zaměstnavatelem (podrobněji zde).

 

Právě se děje

před 32 minutami

V sobotu bude foukat silný vítr. Lidé by se neměli vydávat na horské túry, varují meteorologové

Východní polovinu České republiky zasáhne v sobotu silný vítr, který v nárazech může dosahovat až rychlosti 70 kilometrů v hodině. Na hřebenech hor může foukat až o síle kolem 110 kilometrů v hodině. Na západě a severozápadě Čech se čeká sněžení. Připadnout by mělo kolem deseti centimetrů sněhu, v Krušných horách kolem 15 centimetrů. Informoval o tom v pátek Český hydrometeorologický ústav.

Současně upozornil, že o víkendu se mohou zvednout hladiny řek v okolí Veselí nad Moravou v Jihomoravském kraji a ve Zlínském kraji v okolí Luhačovic, Uherského Brodu, Valašských Klobouk, Vizovic a Zlína. Voda by se ale neměla vylévat z břehů.

Se silným větrem by měli počítat lidé od půlnoci na sobotu do nedělního odpoledne na severovýchodě Pardubického kraje a v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. V sobotu dopoledne bude foukat i na východě Jihomoravského kraje a ve Zlínském kraji.

Podle meteorologů může silný vítr poškodit stromy a způsobit menší škody na budovách. Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií, uvedli meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy