Zpřísnění: Nefunguje vám zvonek, přijdete o nemocenskou

Petr Kučera Petr Kučera
26. 7. 2011 11:08
Zákon se má rozšířit o povinnost "označit potřebnými údaji místo pobytu"
Tuto část formuláře předává pacient svému zaměstnavateli
Tuto část formuláře předává pacient svému zaměstnavateli | Foto: ucto2000.cz

Praha - Lidé čerpající nemocenské dávky si budou muset dobře označit místo pobytu během dočasné pracovní neschopnosti.

Zpřísnění dosavadní úpravy má přinést novela zákona o nemocenském pojištění. Její návrh už schválila vláda a nyní ji projednají poslanci. Změny mají platit od roku 2012.

"Často se stává, že kontrolor ze správy sociálního zabezpečení není schopen identifikovat místo pobytu člověka, kterého jde zkontrolovat," vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

Lidé budou muset "poskytnout nezbytnou součinnost k provedení kontroly, zejména označit potřebnými údaji místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti tak, aby bylo možné tuto kontrolu provést".

Podle nynějších pravidel sice lidé musí "umožnit kontrolu dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce", zákon to však nijak neupřesňuje.

I proto mívá Česká správa sociálního zabezpečení v praxi problémy s obhajobou tvrzení, že mezi stanovené povinnosti patří funkční zvonek do bytu.

Základem je "součinnost"

"Je nutné rozšířit výčet povinností pojištěnce tak, aby během dočasné pracovní neschopnosti bylo jednoznačně označeno místo jeho pobytu," říká Drábek.

Za nesplnění této povinnosti - obecně "součinnosti při kontrole" - má nově hrozit dočasné snížení nebo i odnětí nemocenských dávek, a to v krajním případě až na 100 kalendářních dnů od porušení zákona.

Na druhou stranu by ze zákona vypadla dosavadní pořádková pokuta až 10 tisíc korun právě za nesplnění povinné součinnosti.

Za nedostatečné označení bytu má tedy hrozit stejná sankce (snížení či odejmutí dávek) jako už nyní za "porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce".

Nadbytečné a příliš přísné

Chystané zpřísnění má ale řadu kritiků, mezi něž patří i veřejný ochránce práv nebo odboráři.

"Nedomnívám se, že pro toto opatření existuje rozumný důvod. Žádný jiný zákon, a to ani předpisy z oblasti úpravy evidence obyvatel a hlášení pobytu, neupravuje povinnost fyzické osoby označit místo pobytu svým jménem a příjmením," zdůrazňuje ombudsman Pavel Varvařovský.

Původní návrh ministerstva hovořil výslovně o označení místa pobytu "jménem a příjmením", právě po připomínce ombudsmana upravilo ministerstvo formulaci na obecnější "označení potřebnými údaji".

Ombudsman považuje navrhovanou úpravu za nadbytečnou. Povinná součinnost je podle něj dostatečně upravena už v dosavadním zákoně, navíc přesná adresa místa pobytu včetně poschodí se uvádí na tiskopisu neschopenky, zasílané správě sociálního zabezpečení.

Jako "neodůvodněně tvrdé" hodnotí chystané zpřísnění Českomoravská konfederace odborových svazů.

K tomu, že zvonek je nefunkční nebo že chybí označení bytu, totiž podle odborářských právníků může dojít i bez zavinění práce neschopného člověka.

"Vzhledem k povaze onemocnění o tom nemusí být informován, popřípadě není schopen sám tento nedostatek bezprostředně napravit," domnívá se Vít Samek, šéf právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů.

Často jen výmluva

Naopak mezi zastánce Drábkem navrženého zpřísnění patří třeba někteří řadoví kontroloři. Podle nich se lidé často vymlouvají právě na to, že jim nefunguje zvonek nebo že v době kontroly spali.

"Samozřejmě, že nezvoníme jen jednou, ale zkoušíme to víckrát, případně se snažíme o kontakt i dalšími možnými způsoby. Na místě kontroly navíc zůstáváme několik minut, případně se ještě vracíme," říká jeden z kontrolorů, který nechce a prý ani nemůže zveřejnit své jméno.

Větší sankce navíc úřad uděluje až při opakovaném nebo výraznějším porušení zákona. Ve vlastním zájmu by lidé přesto měli zkontrolovat alespoň jmenovku a zvonek na dveřích bytu.

"Mohou také požádat lékaře, aby k místu pobytu na neschopenku připsal i číslo mobilu, na němž nemocného můžeme zastihnout," dodává zaměstnanec správy sociálního zabezpečení. Navíc pokud člověk v době kontroly skutečně tvrdě spí, měl by právě mobil slyšet lépe než zvonek.

Omezení vycházek i důvod k výpovědi

Zneužívání nemocenských dávek chce vláda ještě dalšími dvěma způsoby, o nichž online deník Aktuálně.cz podrobně informoval už dříve.

Prvním z nich je omezení doby a délky vycházek. Zatímco dosud o nich rozhoduje pouze ošetřující lékař, od roku 2012 by neměly přesáhnout šest hodin denně. Zároveň má nově platit, že lidé se musí vrátit domů nejpozději do sedmi večer.

Ministerstvo tak reaguje zejména na podněty zaměstnavatelů, kteří teď údajně nemohou kontrolovat zaměstnance, pokud jim lékař povolil prakticky celodenní vycházky (podrobněji zde).

Zaměstnavatelé mají od roku 2012 dostat i silnější zbraň proti lidem, kteří "zvlášť hrubým způsobem" poruší povinnost zdržovat se během pracovní neschopnosti v místě pobytu nahlášeném lékaři.

Zákoník práce se má totiž rozšířit o nový výpovědní důvod, týkající se prvních tří týdnů neschopnosti placených právě zaměstnavatelem (podrobněji zde).

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy