Nájem přijde už na čtvrtinu platu, zjistili statistici

Tereza Holanová Tereza Holanová
24. 4. 2012 15:15
Na nákup potravin dávají Češi stále méně svých příjmů, ačkoliv i jídlo zdražuje
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: RK Evropa

Praha - Stále větší část výplaty utrácejí Češi za nájem a ostatní výdaje spojené s bydlením. Na potraviny naopak plyne menší část příjmů, i když jídlo také zdražilo.

Vyplývá to z Historické ročenky národních účtů, která mapuje ekonomický vývoj v České republice za roky 1990 až 2010. Příští pátek ji zveřejní Český statistický úřad.

Na nájem a ostatní výdaje spojené s bydlením dnes Češi vynaloží v průměru přes 25 procent toho, co vydělají. V roce 1990 přitom na zaplacení nájemného, ceny vody, elektřiny nebo plynu stačilo přes 15 procent výplaty.

Podíl výdajů na bydlení se zvýšil hlavně kvůli zdražení energií, vodného a stočného. Ceny nájmů hrály až druhořadou roli.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška budou Češi dávat na bydlení stále větší část příjmů. A nebude to jen vysokými cenami energií.

Lidé se podle Sobíška v průměru stěhují do stále větších bytů a obecně vyhledávají lepší kvalitu. "Růst se může nanejvýš zastavit, ale dolů zřejmě nepůjde," říká ekonom.

Jídlo zdražovalo pomaleji

Čím dál tím menší podíl naopak z výplaty ukrajují nákupy potravin nebo nealkoholických nápojů. V roce 1990 na ně plynulo 27,2 procenta měsíčního příjmu. O dvacet let později tento podíl klesl na 15 procent, přestože toto zboží zvláště v posledních letech zdražilo.

Podle databáze Svazu pekařů v posledních dvou letech narostly ceny u masa, ovoce či mléčných výrobků, mírně zlevnila jen zelenina.

Analytik ČSOB Petr Dufek vysvětluje vývoj tím, že příjmy domácností a výdaje na bydlení rostly ve sledovaném období rychleji než ceny potravin. Proto za jídlo a pití utratíme relativně méně. 

Podle Sobíška je inflace u potravin ve skutečnosti dlouhodobě nižší než u jiných položek - například u energie nebo služeb.

"Zdražování potravin je záležitostí posledních dvou let, jinak se ceny spíš pohybují v určitých cyklech," komentuje pro Aktuálně.cz s tím, že si lidé přirozeně více všímají toho, pokud ceny rostou.

Že potraviny nezdražily tolik jako jiné položky, může být ale vykoupené jejich klesající kvalitou, například u masných výrobků. A to statistické tabulky většinou už zcela přesně nepostihují, doplňuje ekonom.

Více utrácíme i za služby

Ze statistik rovněž vyplývá, že v posledních dvou dekádách používají Češi stále větší část výdělku na služby - především na dopravu, telekomunikace, dále na rekreaci, kulturu nebo zdravotní péči.

Jak Sobíšek očekává, tento trend potrvá i v dalších letech, zatímco na potraviny budeme vydávat ještě menší část výplaty než teď. Dufek naopak zastává názor, že podíl potravin na celkových výdajích se v příštích několika letech zvýší, stejně jako náklady na bydlení.

"Myslím si, že lidé budou omezovat jiné výdaje, a to především na volnočasové aktivity, oblečení nebo restaurační služby," uvádí pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy