Lidé hlasovali. Nejvíc je klame mléčný řez od Ferrera

Tomáš Fránek
1. 7. 2011 20:10
Německá spotřebitelská organizace vytvořila žebříček výrobků, které klamou zákazníky
Slevy. Ilustrační foto
Slevy. Ilustrační foto | Foto: Veronika Skálová

Brno - Mléčný řez od společnosti Ferrero si zákazníci v Německu vybrali jako výrobek, který klame svou prezentací a reklamou lidi nejvíc.

"Lehká svačinka s báječnou chutí našlehaného mléka," píše se na stránkách chlazené tyčinky mléčný řez od Ferrera. Podle organizace Foodwatch, která se zaměřuje na bezpečnost potravin,  se tyčinka nedá srovnat ani s čokoládovo-šlehačkovým dortem. Mléčný řez obsahuje o třetinu tuku a cukru více, tj. o celých 60 procent.

Organizace navíc upozorňuje, že koncern Ferrero rád do popředí vystrkuje profesionální sportovce, kteří přesvědčují zákazníky, že svých úspěchů dosáhli právě díky sladkostem, chipsům nebo stravování ve fastfoodu.

Většina pro tyčinku

Tyčinku si jako nejhorší příklad klamání lidí vybralo 48 procent z více než 100 tisíc zákazníků, kteří v anketě hlasovali.

Ferrero ale cenu za nejvíc klamavý výrobek odmítlo, podle nich jejich reklama není zavádějící.

Jako další příklady klamání zákazníků se lidé vybrali reklamu na jogurt Activia a bonbony Nimm2 Soft.

Podle sdružení Foodwatch reklama na Activii, která patří mezi nejprodávanější jogurty také v Česku, značně přehání. Podobné účinky při trávení jako u Activie je možné podle sdružení dosáhnout pojídáním normálních jogurtů nebo třeba i sušených švestek a koneckonců i obyčejnou chůzí.

To ale společnost Danone odmítla, podle ní 28 studií dokazuje, že Activia je zdraví prospěšná.

Nic zdravého

U bonbonů Nimm2 Soft od společnosti Storck reklama v Česku  říká: "Nimm2 Soft jsou šťavnaté žvýkací bonbony plněné ovocnou šťávou a potřebnými vitamíny. Nimm2 Soft, ovocné žvýkací bonbony, které má vaše dítě rádo, a vitamíny, které potřebuje. Nimm2 Soft, vitamíny a sladkosti."

Podle expertů sdružení Foodwatch ale výrobky Nimm2 však nejsou o nic lepší ani zdravější než jiné sladkosti. Ovocné šťávy je v nich minimum a hroznový cukr nemá oproti normálnímu žádné výhody.

"Třistagramové balení ve skutečnosti obsahuje 15 mililitrů ovocné šťávy, která se v jednom pytlíčku promíchá s 200 gramy anebo 69 kostkami cukru. Zmíněný umělý koktejl vitamínů je nejen zcela zbytečný, ale i velmi problematický. Děti tak vlastně mohou nabýt dojmu, že sladkosti jsou stejně důležité a plné živin jako ovoce a zelenina," uvedli experti sdružení.


 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy