Kde řidiči nejčastěji bourají? Nový žebříček okresů

Věra Tůmová
18. 1. 2012 17:15
V roce 2011 nejčastěji způsobovali nehody opět řidiči z metropolí
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: HZS Plzeňského kraje

Praha - Pražáci již tradičně bourají nejvíce ze všech řidičů v České republice, a to i v přepočtu na počet obyvatel.

Vyplývá to z ČSOBP Indexu, kterým ČSOB Pojišťovna od roku 2008 sleduje, jak se liší frekvence pojistných událostí z povinného ručení u řidičů osobních aut z jednotlivých okresů republiky.

Na každých sto pojištěných aut z Prahy tak v roce 2011 připadlo devět až deset zaviněných nehod.

Na dalších místech v nehodovosti se podle ČSOBP indexu umístili řidiči z dalších velkých měst. Po Pražácích tedy nejvíce nehod zaviní řidiči z Ostravy a Brna.

„Je až pozoruhodné, jak jsou charakteristiky řidičů z různých částí republiky - pokud jde o míru rizika, že způsobí dopravní nehodu - v čase stálé," konstatuje Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.

Přední místa v žebříčku nehodovosti motoristů se tudíž podle Krále řadu let nemění. Také okresy, kde žijí řidiči s nejnižší nehodovostí, jsou dlouhodobě stálé.

Kdo jezdí nejbezpečněji

Nejméně podle indexu ČSOB Pojišťovny havarují řidiči z Vysočiny a východních Čech. 

Nejbezpečněji jezdili vloni v Česku řidiči z okresu Rychnov nad Kněžnou, kde je riziko zavinění nehody čtyřikrát nižší než v Praze. Na stovku pojištěných aut zde připadá jen 2,25 nehod.

Průměr indexu za celou Českou republiku se meziročně mírně snížil. Vloni činil 4,9 oproti průměru 5,75 z roku 2010.

Hodnoty indexu počítá ČSOB Pojišťovna na základě statistik škod z povinného ručení pro vozidla do 3,5 tuny. Jedná se o podíl počtu pojistných událostí z povinného ručení způsobených v daném období řidiči z příslušného okresu a počtu vozidel pojištěných v této době v daném okrese.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy