Kde řidiči nejčastěji bourají? Nový žebříček okresů

Věra Tůmová
18. 1. 2012 17:15
V roce 2011 nejčastěji způsobovali nehody opět řidiči z metropolí
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: HZS Plzeňského kraje

Praha - Pražáci již tradičně bourají nejvíce ze všech řidičů v České republice, a to i v přepočtu na počet obyvatel.

Vyplývá to z ČSOBP Indexu, kterým ČSOB Pojišťovna od roku 2008 sleduje, jak se liší frekvence pojistných událostí z povinného ručení u řidičů osobních aut z jednotlivých okresů republiky.

Na každých sto pojištěných aut z Prahy tak v roce 2011 připadlo devět až deset zaviněných nehod.

Na dalších místech v nehodovosti se podle ČSOBP indexu umístili řidiči z dalších velkých měst. Po Pražácích tedy nejvíce nehod zaviní řidiči z Ostravy a Brna.

„Je až pozoruhodné, jak jsou charakteristiky řidičů z různých částí republiky - pokud jde o míru rizika, že způsobí dopravní nehodu - v čase stálé," konstatuje Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.

Přední místa v žebříčku nehodovosti motoristů se tudíž podle Krále řadu let nemění. Také okresy, kde žijí řidiči s nejnižší nehodovostí, jsou dlouhodobě stálé.

Kdo jezdí nejbezpečněji

Nejméně podle indexu ČSOB Pojišťovny havarují řidiči z Vysočiny a východních Čech. 

Nejbezpečněji jezdili vloni v Česku řidiči z okresu Rychnov nad Kněžnou, kde je riziko zavinění nehody čtyřikrát nižší než v Praze. Na stovku pojištěných aut zde připadá jen 2,25 nehod.

Průměr indexu za celou Českou republiku se meziročně mírně snížil. Vloni činil 4,9 oproti průměru 5,75 z roku 2010.

Hodnoty indexu počítá ČSOB Pojišťovna na základě statistik škod z povinného ručení pro vozidla do 3,5 tuny. Jedná se o podíl počtu pojistných událostí z povinného ručení způsobených v daném období řidiči z příslušného okresu a počtu vozidel pojištěných v této době v daném okrese.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy