Německý Lidl špehoval své zaměstnance na toaletách

bh
27. 3. 2008 7:11
Koncern si vedl detailní záznamy

Hamburk - Německý koncern Lidl, který má více než 160 prodejen také v Česku, systematicky špehoval své zaměstnance.

Podle německého týdeníku Stern existují stovky stran detailních záznamů o tom, kdy a jak dlouho se zaměstnanci zdržují na toaletě, či to, kdo se s kým baví. Nechybějí ani záznamy ze skrytých kamer a upozornění na možné milostné avantýry.

Skandální počínání koncernu se týká především poboček v Dolním Sasku, záznamy si ale zaměstnavatelé vedli také v Porýní-Falci, Šlesvicku-Holštýnsku a v Berlíně.

Lidl špehování sám potvrdil

Existenci namontovaných kamer, o nichž zaměstnanci neměli tušení, Lidl potvrdil.

Čtěte v souvislostech

Lidl v Ostravě 1

"Nesloužily ale k monitorování zaměstnanců. Účelem bylo upozornit na možné špatné chování," řekla magazínu Stern mluvčí koncernu Petra Trabertová.

Současně se ale distancovala od záznamů, v nichž jsou i citlivé údaje. Bylo by to prý proti vnitřním firemním pravidlům.

Pokud by se rozsáhlé špehování potvrdilo, šlo by o zjevné porušení německé ústavy, která zaručuje právo na svobodný rozvoj osobnosti. Kromě toho by Lidl porušil také zákon na ochranu osobních údajů.

Lidl, původně rodinná firma založená ve 30. letech minulého století, byl "na štíru" se zákonem již vícekrát. Za ponižující způsoby jednání se zaměstnanci získal v roce 2004 Big Brother Award, kterou aktivisté udělují za porušování občanských práv.

Také německé odbory Ver.di v minulosti zaznamenaly desítky případů, kdy Lidl zaměstnancům měřil dobu strávenou na WC.  

 

Právě se děje

před 29 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 39 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy