Energetické štítky nebudou vždy povinné, souhlasí vláda

ČTK ČTK
22. 5. 2013 12:52
Novelu, která omezí administrativu při prodeji a pronájmu bytu, teď projedná sněmovna
Průkaz energetické náročnosti budov
Průkaz energetické náročnosti budov | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vláda odsouhlasila poslaneckou novelu, která má ulevit od administrativy spojené s energetickými štítky. Ta pochází z dílny zákonodárců ODS. Podklady pro jednání kabinetu přitom doporučovaly negativní stanovisko.

Podle novely předložené poslanci Františkem Dědičem a Janem Bauerem by při prodeji budovy nebo pronájmu bytu nemělo být nutné předkládat průkaz energetické náročnosti. Stačilo by vyúčtování dodávek tepla, plynu a elektřiny za poslední tři roky.

Jak vyplývá z předběžného stanoviska pro středeční jednání kabinetu, evropská směrnice takové zjednodušení neumožňuje. Přesto vláda dala k normě, o níž rozhodne Poslanecká sněmovna, kladné stanovisko.

Podle poslanců by návrh, se kterým souhlasí i opoziční ČSSD, mohli zákonodárci schválit zrychleně už v prvním čtení.

Úspory nebyly jasné

V důvodové zprávě k návrhu jeho autoři uvádějí, že cílem je odstranit skokový růst nároků na počet energetických specialistů i počet vydaných průkazů.

Změna má také odstranit možné časové a finanční bariéry při prodejích a pronájmech, například snížit náklady u chudších lidí, kterým přináší dodatečné náklady bez jasných úspor.

Návrh se týká i kulturních památek. Počítá s tím, že by vlastník nemusel dokládat, že budova je kulturní památkou. Rozšiřuje se také výjimka ohledně požadavků na energetickou náročnost pro kulturní památky a budovy v památkových zónách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy