Energetické štítky nebudou vždy povinné, souhlasí vláda

ČTK ČTK
22. 5. 2013 12:52
Novelu, která omezí administrativu při prodeji a pronájmu bytu, teď projedná sněmovna
Průkaz energetické náročnosti budov
Průkaz energetické náročnosti budov | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vláda odsouhlasila poslaneckou novelu, která má ulevit od administrativy spojené s energetickými štítky. Ta pochází z dílny zákonodárců ODS. Podklady pro jednání kabinetu přitom doporučovaly negativní stanovisko.

Podle novely předložené poslanci Františkem Dědičem a Janem Bauerem by při prodeji budovy nebo pronájmu bytu nemělo být nutné předkládat průkaz energetické náročnosti. Stačilo by vyúčtování dodávek tepla, plynu a elektřiny za poslední tři roky.

Jak vyplývá z předběžného stanoviska pro středeční jednání kabinetu, evropská směrnice takové zjednodušení neumožňuje. Přesto vláda dala k normě, o níž rozhodne Poslanecká sněmovna, kladné stanovisko.

Podle poslanců by návrh, se kterým souhlasí i opoziční ČSSD, mohli zákonodárci schválit zrychleně už v prvním čtení.

Úspory nebyly jasné

V důvodové zprávě k návrhu jeho autoři uvádějí, že cílem je odstranit skokový růst nároků na počet energetických specialistů i počet vydaných průkazů.

Změna má také odstranit možné časové a finanční bariéry při prodejích a pronájmech, například snížit náklady u chudších lidí, kterým přináší dodatečné náklady bez jasných úspor.

Návrh se týká i kulturních památek. Počítá s tím, že by vlastník nemusel dokládat, že budova je kulturní památkou. Rozšiřuje se také výjimka ohledně požadavků na energetickou náročnost pro kulturní památky a budovy v památkových zónách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenského premiéra Pellegriniho hospitalizovali v noci kvůli vysokým teplotám

Slovenského premiéra Petera Pellegriniho hospitalizovali v noci na neděli kvůli akutní infekci dýchacích cest a vysokým teplotám. Informoval o tom slovenský úřad vlády. Premiér kvůli tomu zrušil pracovní program.

Nezúčastní se tedy nedělní televizní předvolební debaty. Premiér se s infekcí potýkal dva týdny. "Bohužel si všechno vybralo svou daň a od včerejšího (sobotního) večera jsou hospitalizovaný v bratislavské nemocnici," uvedl premiér na Facebooku. Podle deníku SME premiéra přijala bratislavská nemocnice sv. Michala.

Kdo Pellegriniho v televizní debatě nahradí, zatím není jasné, sdělil mluvčí strany Směr-SD Ján Mažgút. Pellegrini je volebním lídrem strany. V debatě má chybět i její předseda Robert Fico. Mažgút řekl, že i Fico je zdravotně indisponovaný. Volby budou na Slovensku 29. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy