Dodávka prvních Dreamlinerů nabírá další zpoždění

Veronika Skálová Veronika Skálová
27. 8. 2010 9:41
Dodávku pro japonské aerolinky odložily letové zkoušky.
Dreamliner na přehlídce ve Farnborough.
Dreamliner na přehlídce ve Farnborough. | Foto: Aktuálně.cz

Seattle - Nejméně o čtvrt roku se opozdí výroba nového Boeingu 787 Dreamliner pro japonské aerolinky All Nippon Airways. Informoval o tom server BBC.

K současné asi dvouleté prodlevě proti původním plánům se tak přidává další, i když menší. Boeing právě neustálé odklady už připravily o několik objednávek.

Dodávka zřejmě až příští rok

All Nippon měly původně první vylepšený Deamliner přebírat v roce 2008. Boeing v pátek oznámil, že dodávku musí opět odložit kvůli nedostupnosti motoru potřebného ke konečné fázi letových zkoušek. Zároveň ohlásil pravděpodobnou dodávku v polovině prvního čtvrtletí příštího roku.

Boeing 787 Dreamliner má být nejsofistikovanějším modelem od druhého největšího výrobce letecké techniky na světě. Je uváděno na trh jako lehčí, rychlejší a ekologičtější než jeho předchůzci. Na letounu jsou místo tradičních kovů použita uhlíková vlákna.

Poprvé vzlétl v prosinci loňského roku a byl hlavní atrakcí na červencové letecké přehlídce ve Farnborough ve Velké Británii.


 

Právě se děje

před 50 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy