Česká dálnice nás zničí, stěžují si Rakušané. Neúspěšně

Tomáš Fránek
11. 6. 2012 17:05
Majitelé pozemků na rakouské straně plánované stavby napadli dálnici z Brna
Foto: JMK

Brno - Majitelé pozemků v rakouském příhraničí si u soudu neúspěšně stěžovali na plány postavit na jihu Moravy rychlostní silnici z Brna do Vídně přes Mikulov.

V pro Česko neobvyklé žalobě majitelé pozemků požadovali, aby soud zrušil plán Jihomoravského kraje počítající s trasou silnice R52 z Brna do Mikulova, kde naváže na rakouskou dálnici A5.

Silnice R52 patří mezi nejkontroverznější rychlostní trasy v Česku. Stát i kraj prosazují trasu přes Mikulov, zatímco část expertů a nevládních sdružení by chtěla trasu do Rakouska vést po dálnici D2 a obchvatem u Břeclavi. 

Nechtěná dálnice

Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu dokonce uvedli, že jde o stavbu, která by neměla vůbec vzniknout. Stavba je podle kontrolorů vedena v nejhorší možné variantě, když mimo jiné přetíná Chráněnou krajinnou oblast Pálava a ohrožuje Lednicko-valtický areál.

Žaloba rakouských majitelů pozemků je další částí soudní bitvy o tuto silnici. Spory už několikrát posuzoval Nejvyšší správní i Ústavní soud, u soudu jsou plány znovu i nyní. Stavba R52 je zatím kvůli nedostatku peněz posunuta.

Majitelé rakouských pozemků ve své žalobě uvedli, že v případě stavby silnice R52 a navazující dálnice A5 na rakouské straně by došlo k výraznému zhoršení podmínek pro život v okolí dálnice. A chtěli zrušit plán Jihomoravského kraje, který s dálnicí do Mikulova počítá.

„Budu dotčen znečišťujícími látkami, které budou na nemovitosti splachovány z plánované dálnice A5. Tímto splachem je ohrožen rovněž zdroj pitné vody a potok, který protéká přes moji nemovitost," uvedl jeden z majitelů z rakouské strany hranice. Část pozemků navíc slouží jako bažantnice a podle stěžovatele bude mít dálnice negativní vliv i na život zvěře.

Další stěžovatelka uvedla, že vlastní rodinný dům v obci Poysbrunn. „Dům se nachází v otevřené krajině s přímou  expozicí od zvažovaného koridoru dálnice A5, která by navazovala na rychlostní silnici R52 Brno  - Mikulov. V důsledku realizace těchto staveb by došlo k výraznému nárůstu hlukové a imisní zátěže, což by představovalo zásadní zásah do práva užívat nemovitost k bydlení,"  napsala majitelka domu v žalobě.

Nemůžete si stěžovat

Český Nejvyšší správní soud ale stížnost odmítl.

Podle soudců totiž plány Jihomoravského kraje nemohou mít přímý vliv na majitele pozemků na rakouské straně.

"Případná realizace rychlostní silnice R52 na území Jihomoravského kraje a provoz na ní pak nemůže mít  přímý vliv na nemovitosti navrhovatelů, nýbrž maximálně vliv nepřímý (a to jen za předpokladu současné realizace záměru dálnice A5)," rozhodl soud.

A nepřímý vliv podle soudců nestačí na to, aby mohl být kvůli jejich protestům plán na stavbu dálnice zrušen.

Rakušané zatím svoji dálnici A5 dokončí za křižovatkou ve Schricku, která je od moravské hranice 34 kilometrů daleko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy