Bez elektřiny jsou tisíce domácností, přibývají další

Počet odpojených odběratelů elektřiny během dne přesáhne hranici deseti tisíc
Snímek je ilustrační.
Snímek je ilustrační. | Foto: Reuters

Praha - Počet odpojených odběratelů elektřiny - tedy domácností a firem - podle energetiků během dne přesáhne hranici deseti tisíc. Nejvíce odpojených je v blízkosti rozvodněných potoků a řek v jižních a středních Čechách a také v Praze.

Povodně zkomplikovaly na mnoha místech České republiky energetikům dodávky. Bez elektřiny jsou v současné době tisíce domácností a firem. Celkově je přitom v Česku zhruba šest milionů odběratelů. Energetické společnosti již odpojily stovky trafostanic a v jejich odstavování budou pravděpodobně v souvislosti s aktuálním vývojem pokračovat.

„V současné době elektřinu nedodáváme zhruba třem tisícům odběratelů. Nicméně mění se to každou vteřinu," sdělil online deníku Aktuálně.cz mluvčí energetické supiny ČEZ Jan Pavlů s tím, že firma dopoledne vypnula přes 50 transformátorů kolem toků řek a potoků především v okolí Vltavy, Berounky a Sázavy.

Postupně začala také vypínat transformátory v oblasti severních Čech tak, jak pokračuje povodňová vlna po proudu Labe. Podle odhadů ČEZu bude během dne právě v této oblasti odpojeno nejvíce transformátorů, bez proudu tak budou další zhruba tři tisíce odběratelů.

V nejpostiženějších oblastech se ale společnost snaží dodávky alespoň lokálně obnovit, aby bylo možné odčerpávat vodu z objektů. "Vedení ČEZ Distribuce vydalo pokyn, aby se neprováděly všechny práce, spojené s přerušením dodávek elektřiny v místech, kde je třeba zajistit pohon pro čerpadla a vysoušeče," uklidňuje Pavlů.

"Starostové či pověření zastupitelé daných obcí mají možnost ověřit si na lince 840 850 860, zda je odstávka zrušena. Pokud ne, zajistí operátoři vše tak, aby nebylo narušeno odstraňování následků živelné pohromy," dodává.

Stovky odstřihnutých zákazníků od dodávek hlásí společnost E.ON v jižních Čechách. „Aktuálně evidujeme dvacet poruch na vysokém napětí a 46 poruch na nízkém napětí," sdělil mluvčí E.ONu Vladimír Vácha. Na Písecku je nyní odpojeno deset trafostanic, k omezení dodávek tak došlo například v Protivíně, Putimi, Bavorově nebo Albrechticích nad Vltavou.

Problémy s dodávkami firma eviduje také na Českobudějovicku, kde jsou odpojeny čtyři trafostanice. Na Táborsku je mimo provoz pět trafostanic s tím, že dodávky jsou omezeny například v části Veselí nad Lužnicí. K obnově dodávek pak dochází například v Bechyni nebo na Českokrumlovsku.

„Omezení dodávek se zatím týká „méně" důležitých odběrných míst. V místech, kde hrozí přerušení dodávek, provádíme přepojování. Na horních tocích probíhá obnovování dodávek. Situace se během noci stabilizovala, povodňová vlna se přesouvá na dolní toky," dodává Vácha.

V Praze bez proudu pět tisíc domácností a firem

Naopak Praha o zlepšení situace zatím hovořit nemůže. Před polednem bylo na území hlavního města mimo provoz 66 trafostanic, které zásobují zhruba pět tisíc domácností a podniků. „Jde o oblasti v těsném sousedství vodních toků Berounky, Vltavy, ale také potoků Botiče a Rokytky," informuje Petr Holubec, mluvčí Pražské energetiky.

Bez elektřiny jsou tak domy v Lipencích, v Radotíně, v Modřanech, na Zbraslavi, částečně v Podolí a Hodkovičkách, ale také v Hrdlořezích, Hostivaři, Michli, Nuslích a v Libni. „Ve většině odpojených trafostanic stojí voda v kabelovém prostoru, ve styku s rozvodným zařízením," dodává Holubec.

O aktuální situaci dodávek elektřiny a případné obnově bude Pražská energetika informovat na stránkách www.pre.cz. Zřízena byla taktéž speciální telefonní linka 267 052 013.

Volá se i bez proudu

Přerušené dodávky proudu kvůli záplavám vyřadily z provozu i několik vysílačů mobilních sítí. Signál v těchto místech většinou zajišťují okolní základnové stanice a mobilní sítě na celém území fungují.

"Povodně zvládáme zatím bez větších problémů. Aktuálně je v jejich důsledku mimo provoz šest vysílačů z důvodu přerušených dodávek elektřiny a v místě nemáme možnost zajistit náhradní napájení. Jde však o oblasti, kde je signál z dalších vysílačů v okolí," uvedla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Některé lokality jsou podle mluvčí Vodafonu Markéty Kuklové kvůli přerušené elektřině napájené z baterií. Pokud dojdou baterie, přichází na řadu dieselové agregáty.

V některých oblastech docházelo ke krátkodobému přetížení sítí. Pokud by se lidé v některých lokalitách nemohli v nouzi dovolat, mohou pro tísňovou linku zkusit použít i jinou mobilní síť. Stačí, když vyndají ze svého mobilu SIM kartu a vytočí 112. Měli by být přednostně spojeni prostřednictvím jakékoliv funkční sítě.

Povodeň, jak ji zachytili čtenáři:

 

Právě se děje

před 23 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy