Ahold a Penny na tapetě, česká kvalita byla z Polska

Tomáš Fránek
14. 2. 2012 11:45
Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila další případy klamání spotřebitelů
Foto: Thinkstock

Doplnili jsme vyjádření společnosti Ahold na konci zprávy.

Brno - Česká kvalita vyrobená v Polsku a sýry s opakovaně přelepenými daty použitelnosti a plísní.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce našli v prodejnách Penny Market a Ahold zboží, které klamalo zákazníky.

Odkud to zboží je?

V Penny Marketu v Českých Budějovicích uskutečnila Státní zemědělská a potravinářská inspekce kontrolu výrobků označených visačkou "Česká kvalita" s vyobrazením vlajky České republiky.

Zjistila při ní, že tři z takto označených výrobků byly vyrobeny v Polsku a na Slovensku.

Inspekce označila etikety jako klamavé a uložila společnosti povinnost zkontrolovat a případně přeznačit výrobky označené touto visačkou na všech svých provozovnách.

Špatné označení se týkalo mražených kuřecích prsních řízků a Fishi zavináčů z Polska a sýru Maratonec s vlákninou ze Slovenska.

Podle inspekce jde o klamání zákazníků, kteří chtějí kvalitní výrobky vyrobené v Česku. "Podle výsledků průzkumu, který tento týden zveřejnilo ministerstvo zemědělství, preferují Češi tuzemské potraviny před zahraničními a přes 70 % spotřebitelů je přesvědčeno, že potraviny vyrobené v Česku jsou kvalitní," uvedl Šebesta.

Viditelná plíseň

Při kontrole v prodejně společnosti Ahold na ulici Tuklatské v Praze 10 pak inspektoři našli balené sýry s opakovaně přelepenými daty použitelnosti. Podle inspekce šlo o způsob prodeje potravin, který uváděl spotřebitele v omyl.

Zjištění se týkalo dvou výrobků s názvem "Eidam salám uz. 40 %", na nichž navíc byla i viditelná plíseň. Inspekce okamžitě zakázala jejich další prodej.

"I když se zde jednalo pouze o dva kusy závadných potravin, inspekce bere takové případy velmi vážně. Klamání spotřebitelů tímto způsobem je nejen zásadním porušením platných právních předpisů, ale může i snížit důvěru v podnikatelskou etiku v potravinářství mezi zákazníky," řekl ústřední ředitel Jakub Šebesta.

Vyřešíme to

"Jsme si vědomi závažnosti nálezu a plně spolupracujeme se Státní potravinářskou a zemědělskou inspekcí. Prodejnu v Praze 10 prověří interní audit a zaměříme se i na proškolení pracovníků na ostatních prodejnách," říká k události Pavel Mikoška, ředitel oddělení kvality společnosti Ahold.

"V tomto případě se jedná o hrubé porušení veškerých pravidel nakládání s prošlými potravinami a také o selhání kontrolních mechanismů na prodejně. Se zodpovědnými pracovníky dané prodejny budeme toto chování řešit pracovně-právními prostředky," dodává Pavel Mikoška.

 

Právě se děje

před 5 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 15 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 40 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy