Voda v bazénu se dá čistit UV zářením i ozonem

Andrea Berniová
23. 7. 2013 14:00
Ozonizátor či UV sterilizátor pomůže s údržbou a dezinfekcí bazénové vody
Bazénová voda může být čistá a téměř bez chloru.
Bazénová voda může být čistá a téměř bez chloru. | Foto: Isifa/Thinkstock

Bazénovou vodu je potřeba udržovat, pravidelně kontrolovat její pH a filtrovat ji nejlépe dvakrát denně. Filtrace si ale neporadí s bakteriemi. Ty zlikviduje chemie - tedy například chlorové tablety.

Nad škodlivými organizmy žijícími ve vodě se ale dá vyzrát i téměř bez chemie, a to pomocí UV záření nebo ozonu. To je ideální řešení pro každého, komu velké množství chloru vadí, ať už jde o vysušování pokožky či pálení očí.

UV záření zlikviduje plísně i řasy

Bazénový UV sterilizátor obsahuje lampu, jejíž intenzitní záření dokáže čistit vodu. Bazénová voda je pumpována skrz sterilizátor a vychází z něj zbavená virů, bakterií, řas, parazitů, kvasinek a plísní. Pro většinu z nich jsou totiž velké dávky ultrafialového záření smrtelné. UV sterilizátor je potřeba osadit na výtlakové straně bazénové filtrace, stává se tedy součástí filtračního okruhu. Bazénovou UV lampu je potřeba vybírat podle objemu bazénu. Po instalaci UV lampy bude spotřeba chloru minimální.

Ozon je vhodný i do vyšších teplot

Voda v bazénu se dá dezinfikovat také ozonizací. Ozon rychle ničí viry a bakterie. Je vhodný také pro údržbu vody s vyšší teplotou, používá se tedy i ve vířivkách, ale také v zahradních jezírkách. S ozonizačním zařízením se často kombinuje UV sterilizátor. Ozonizace se může používat současně s chlorem.

UV záření a ozon dokážou zničit jednoduché organizmy. S pískem či hlínou na dně bazénu si lépe poradí bazénový vysavač, hmyz či listy můžeme snadno vylovit bazénovou síťkou. Vždy, když bazén není využíván, měl by být zakrytý - například bazénovou plachtou či zastřešením. Díky tomu se do vody dostane méně nečistot.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Běžkyně Smutná skončila ve Vasově běhu pátá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná dojela pátá v 97. ročníku slavného Vasova běhu. V rekordních časech zvítězili Švédka Lina Korsgrenová, která titul obhájila, a poprvé Nor Tord Asle Gjerdalen. Nejlepší z českých mužů byl pětadvacátý Jiří Pliska, Stanislav Řezáč dojel 34.

Tradiční trasa ze Sälenu do Mory měla letos trošku jiná místa startu i cíle, ale závodníci jako vždy absolvovali náročných devadesát kilometrů.

Korsgrenová si pro třetí triumf ve Vasově běhu v kariéře (vyhrála i v roce 2018) dojela jako první žena historii v čase pod čtyři hodiny - 3:52:08. A navíc dokázala odolat osminásobné olympijské vítězce Marit Björgenové. Norka ukončila kariéru před třemi lety a letos se připravila speciálně na Vasův běh. S Korsgrenovou prohrála o 42 sekund.

Smutná z eD system týmu Lukáš Bauera skončila v předchozích třech ročnících vždy třetí. Tentokrát dojela pátá s odstupem přes šest minut.

Mezi muži rozhodl Gjerdalen o výhře deset kilometrů před cílem a jeho čas 3:28:18 byl o deset minut rychlejší než rekordní výkon Švéda Jörgena Brinka z roku 2012. Druhý skončil domácí Anton Karlsson a třetí byl Rus Ermil Vokujev. Pliska z týmu Silvini Madshus si 25. místem vylepšil na Vasově běhu osobní maximum.

Vasův běh, závod Ski Classics v dálkovém lyžování ve Švédsku (90 km):

Muži: 1. Gjerdalen (Nor./XPND) 3:28:18,4, 2. Karlsson (Švéd./Lager 157) -36,3, 3. Vokujev (Rus./Russian Winter Team) -1:01,4, …25. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -4:23,8, 34. Řezáč (ČR/Slavia pojišťovna) -7:12,3, 41. Šrail (ČR/Vltava Fund) -8:28,0.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Persson (Švéd./Lager 157) 1020, 2. Gjerdalen 990, 3. Vokujev 900, …22. Pliska 213, 31. Šrail 148, 34. Štoček (ČR/Vltava Fund) 127.

Ženy: 1. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) 3:52:08,2, 2. Björgenová (Nor./Ragde Eiendom) -42,0, 3. Dahlová (Švéd./Rammuden) -4:59,1, 4. Murudová (Nor./Kaffebryggeriet) -5:16,1, 5. Smutná (ČR/eD system Bauer) -6:16,6, …21. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -21:38,4, 24. Moravcová (ČR/Slavia pojišťovna) -22:52,4.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Korsgrenová 1270, 2. Dahlová 950, 3. Fletenová (Nor./Koteng) 785, 4. Larssonová (Švéd./Ramudden) 675, 5. Smutná 650, …11. Grohová 294, 20. Hujerová (ČR/Slavia Pojišťovna) 197.

Zdroj: ČTK
Další zprávy