Písková, nebo kartušová filtrace? Jaké mají výhody?

Andrea Berniová
19. 7. 2013 15:00
Filtrace zachycuje hrubé nečistoty a je tedy důležitá pro údržbu kvalitní a nezávadné bazénové vody
Filtrace zbaví bazén hrubých nečistot.
Filtrace zbaví bazén hrubých nečistot. | Foto: Isifa/Thinkstock

Péče o bazénovou vodu je důležitá. Nečistoty ze dna i stěn bazénu odstraní bazénový vysavač, hmyz či listy se dají snadno vylovit bazénovou síťkou. Neobejdeme se ale bez kontrolování kvality vody v bazénu a její pravidelné dezinfekce a filtrace.

Jen to zajistí průzračnou a nezávadnou vodu. Kartušová či písková filtrace zachycuje hrubé nečistoty, je proto pro údržbu bazénu velmi důležitá.

Filtrace s kartušovou vložkou není příliš výkonná

Kartušová filtrace se hodí spíše pro menší nadzemní bazény. Skládá se z kartušové filtrační vložky a čerpadla. Nemá příliš vysoký výkon a není možné na ni připojit další zařízení (například bazénový vysavač). Navíc je potřeba pravidelně proplachovat kartušovou vložku a po čase ji vyměnit, třeba i několikrát za sezonu.

Na pískovou filtraci se dá napojit bazénový vysavač

Písková filtrace, jak už její označení napovídá, filtruje nečistoty pomocí křemičitého písku, který je zachytí. Tato filtrace je výkonná a je tak možné na ni napojit neautomatický typ bazénového vysavače. Písková filtrace je ale dražší než ta kartušová.

Písek ve filtraci by se měl zhruba po dvou letech vyměňovat, protože zrnka písku postupně zaoblují a filtrace pak už není tolik účinná. Písek se dokupuje zvlášť. Často ho nabízejí právě prodejny filtrací a jiného bazénového příslušenství.

Filtraci vybírejte podle velikosti bazénu, tedy podle množství vody, které bazén dokáže pojmout a s nímž si filtrace bude muset poradit. Když k filtraci dokoupíte spínací zásuvku, bude možné nastavit čas, kdy se filtrace má sama spustit. Voda v bazénu by měla být filtrována pravidelně, nejlépe dvakrát denně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy