Písková, nebo kartušová filtrace? Jaké mají výhody?

Andrea Berniová
19. 7. 2013 15:00
Filtrace zachycuje hrubé nečistoty a je tedy důležitá pro údržbu kvalitní a nezávadné bazénové vody
Filtrace zbaví bazén hrubých nečistot.
Filtrace zbaví bazén hrubých nečistot. | Foto: Isifa/Thinkstock

Péče o bazénovou vodu je důležitá. Nečistoty ze dna i stěn bazénu odstraní bazénový vysavač, hmyz či listy se dají snadno vylovit bazénovou síťkou. Neobejdeme se ale bez kontrolování kvality vody v bazénu a její pravidelné dezinfekce a filtrace.

Jen to zajistí průzračnou a nezávadnou vodu. Kartušová či písková filtrace zachycuje hrubé nečistoty, je proto pro údržbu bazénu velmi důležitá.

Filtrace s kartušovou vložkou není příliš výkonná

Kartušová filtrace se hodí spíše pro menší nadzemní bazény. Skládá se z kartušové filtrační vložky a čerpadla. Nemá příliš vysoký výkon a není možné na ni připojit další zařízení (například bazénový vysavač). Navíc je potřeba pravidelně proplachovat kartušovou vložku a po čase ji vyměnit, třeba i několikrát za sezonu.

Na pískovou filtraci se dá napojit bazénový vysavač

Písková filtrace, jak už její označení napovídá, filtruje nečistoty pomocí křemičitého písku, který je zachytí. Tato filtrace je výkonná a je tak možné na ni napojit neautomatický typ bazénového vysavače. Písková filtrace je ale dražší než ta kartušová.

Písek ve filtraci by se měl zhruba po dvou letech vyměňovat, protože zrnka písku postupně zaoblují a filtrace pak už není tolik účinná. Písek se dokupuje zvlášť. Často ho nabízejí právě prodejny filtrací a jiného bazénového příslušenství.

Filtraci vybírejte podle velikosti bazénu, tedy podle množství vody, které bazén dokáže pojmout a s nímž si filtrace bude muset poradit. Když k filtraci dokoupíte spínací zásuvku, bude možné nastavit čas, kdy se filtrace má sama spustit. Voda v bazénu by měla být filtrována pravidelně, nejlépe dvakrát denně.

 

Právě se děje

Další zprávy