Statistika: Příval práce se stavebním firmám nerýsuje

Veronika Skálová Veronika Skálová
6. 1. 2012 9:19
Stavebnictví v listopadu zpomalilo pokles, stavební povolení přibývají jen málo
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Velmi málo dokončovaných staveb a jen pomalu rostoucí počet nově vydaných stavebních povolení, která jsou příslibem příštích zakázek, i v listopadu vykázalo stavebnictví v Česku.

Čerstvé údaje zveřejnil Český statistický úřad. Pokles výroby ale mírně zpomalil. Podle statistických dat kleslo stavebnictví meziročně o 2,3 procenta, o měsíc dřív přitom padalo o 8 procent.

Více brzdilo inženýrské stavitelství, které meziročně pokleslo o 11,8 procenta, pozemní stavitelství naopak o 2,8 procenta rostlo.

Na počtu bytů, které se v listopadu dostavěly, je znát útlum stavebního ruchu z předchozího období - ubylo jich totiž o 34,2 procenta. Naneštěstí pro stavebníky se stejným způsobem vyvíjel i počet zahájených obytných staveb, bylo jich o 10,8 procenta méně.

Vydaných stavebních povolení, která v listopadu často představují budoucí zakázky na jaro dalšího roku, přibylo pouze mírně, o 3,4 procenta. Ti, kdo se rozhodnou stavět, i nadále brzdí v plánované útratě. Orientační hodnota staveb, na které bylo v listopadu vydané stavební povolení, totiž klesla o 13,5 procenta na 22,4 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Odložení OH v Tokiu přijde organizátory na 1,9 miliardy dolarů

Odložení olympijských her v Tokiu kvůli koronavirové pandemii bude pro pořadatele představovat dodatečné náklady ve výši zhruba 1,9 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun). Uvedla to japonská média s odkazem na své zdroje v organizačním výboru.

Pořadatelé už dříve sdělili, že upravený rozpočet olympijských her zveřejní v prosinci po sečtení dodatečných nákladů. Původně se počítalo s tím, že gigantická sportovní akce bude stát zhruba 13 miliard dolarů (284 miliard korun). Mezinárodní olympijský výbor a japonské vláda musely kvůli globální zdravotní situaci odložit OH plánované na letošní léto na 23. července až 8. srpna 2021.

Dodatečné náklady organizátorů zahrnují mimo jiné platby za zablokování stadionů a dalších sportovišť pro nový termín, náklady na dopravu či zaplacení pracovníků. Nejsou v nich však započítány prostředky na plánovaná opatření proti šíření koronaviru, která by měla uhradit japonská vláda.

Alespoň část dodatečných nákladů hodlají pořadatelé pokrýt úspornými opatřeními v 52 oblastech ve výši zhruba 283 milionů dolarů (6,5 miliardy korun), jež představili v říjnu. Organizátoři chtějí mimo jiné snížit počet funkcionářů na hrách, menší mají být výdaje na výzdobu sportovišť, nepočítá se s ceremoniály v olympijské vesnici a před slavnostním zahájením. Mělo by se ušetřit na dopravě využitím menšího počtu vozidel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008. Od začátku listopadu posílila z 27,18 Kč/EUR na na 26,16 Kč za euro, což je nárůst o téměř čtyři procenta. Pokud si koruna udrží do konce měsíce své zisky, půjde o největší měsíční nárůst od června roku 2008, kdy posílila o 4,5 procenta. Uvedl to analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Listopad přinesl podle něj největší zklidnění do ekonomiky a na finanční trhy. Velmi slibné reporty od tří biotechnologických společností slibují brzký příchod vakcíny, který by mohl ukončit obavy o zdravotnický systém a zastavit zavádění plošných restrikcí. "Na trzích nastala zatím největší rotace z bezpečných aktiv do těch rizikovějších a jedním z největších vítězů je právě česká koruna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy