Nemravnost nízkých činží. Majitel domu poráží stát

Tomáš Fránek
18. 10. 2011 17:00
Stát přišel o argument, kterým se bránil proti vyplácení odškodnění za nájemné
Čekání na deregulaci.
Čekání na deregulaci. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Brno - Stát ztrácí jeden z důležitých argumentů, kterým se bránil proti žalobám majitelů domů.

Ti chtějí vysoudit na státu stovky milionů korun za politiky zpackanou regulaci nájemného v Česku.

Ministerstvo financí nebude nyní moci použít svoji tradiční obranu, totiž že nároky majitelů domů na odškodné jsou promlčené. Pocházejí většinou z let 2002 až 2006 a stát je kvůli tomu označoval za neplatné.

Obvodní soud pro Prahu 1 při posuzování jednoho ze sporů majitele domů z Pardubic, který zažaloval ministerstvo financí kvůli náhradě za dobu, kdy nemohl vybírat normální, tedy vyšší nájemné, námitku promlčení ze strany státu odmítl.

Podle dostupných údajů o všech verdiktech ohledně nájemného od počátku roku jde o vůbec první takové rozhodnutí.

Nemravná námitka

Soudci rozhodli, že stát argument o promlčení (neplatnosti) nároků majitelů domů nemůže vůbec vznášet.

"Uplatnění námitky promlčení soud shledává jako učiněné v rozporu s dobrými mravy a odepírá žalované straně (ministerstvu financí) právo ji úspěšně vznést," uvedli soudci ve verdiktu. O tom, kolik stát bude muset majiteli domu zaplatit, soud teprve rozhodne.

Majitelé domů tak získali další argument pro úspěšnost svých žalob na stát. U českých soudů leží stovky žalob, ve kterých se vlastníci domů domáhají vyplacení náhrady za chybný postup státu.

Jenom Ústavní soud už v 56 případech stížnostem majitelů domů vyhověl a nařídil jejich případy znovu projednat a rozhodnout.

Ústavní soud tak jako poslední uznal stížnost majitele domu z Ostravy, který požadoval od státu náhradu škody za skoro dva a půl milionu korun. Podle majitele je regulace nájemného protiprávní a protiústavní a stát přenesl svoji sociální politiku na soukromé majitele nemovitostí a bytů.

Žaloby na vyplacení náhrady škody nejsou přitom jediné, které se týkají let 2002 až 2006 a nečinnosti politiků řešit situaci s regulovaným nájemným.

Někde už stát platí

Obvodní soud pro Prahu 1 tak už letos v jednom z prvních případů v Česku rozhodl, že ministerstvo financí musí doplatit 98 tisíc korun za činži, o kterou majitel přišel za dva roky, kdy mohl vybírat jenom základní nízké nájemné za byt v centru Prahy. Dostat musí i úroky z prodlení z této částky.

A u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku se domáhá odškodnění na státu kolem 5500 majitelů domů z Česka.

O jak vysokou částku půjde, pokud soud vyhoví stížnostem majitelů domů, zatím není jasné. Napovědět už ale může takzvaný pilotní případ Jana Vomočila, který je jedním z majitelů soudících se ve Štrasburku.

Na základě dotazu evropského soudu advokátka Klára Samková z rozdílu mezi místně obvyklým a regulovaným nájemným spočítala, že mu regulace v letech 1996-2004 způsobila škodu 6,75 milionu korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy