Nemravnost nízkých činží. Majitel domu poráží stát

Tomáš Fránek
18. 10. 2011 17:00
Stát přišel o argument, kterým se bránil proti vyplácení odškodnění za nájemné
Čekání na deregulaci.
Čekání na deregulaci. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Brno - Stát ztrácí jeden z důležitých argumentů, kterým se bránil proti žalobám majitelů domů.

Ti chtějí vysoudit na státu stovky milionů korun za politiky zpackanou regulaci nájemného v Česku.

Ministerstvo financí nebude nyní moci použít svoji tradiční obranu, totiž že nároky majitelů domů na odškodné jsou promlčené. Pocházejí většinou z let 2002 až 2006 a stát je kvůli tomu označoval za neplatné.

Obvodní soud pro Prahu 1 při posuzování jednoho ze sporů majitele domů z Pardubic, který zažaloval ministerstvo financí kvůli náhradě za dobu, kdy nemohl vybírat normální, tedy vyšší nájemné, námitku promlčení ze strany státu odmítl.

Podle dostupných údajů o všech verdiktech ohledně nájemného od počátku roku jde o vůbec první takové rozhodnutí.

Nemravná námitka

Soudci rozhodli, že stát argument o promlčení (neplatnosti) nároků majitelů domů nemůže vůbec vznášet.

"Uplatnění námitky promlčení soud shledává jako učiněné v rozporu s dobrými mravy a odepírá žalované straně (ministerstvu financí) právo ji úspěšně vznést," uvedli soudci ve verdiktu. O tom, kolik stát bude muset majiteli domu zaplatit, soud teprve rozhodne.

Majitelé domů tak získali další argument pro úspěšnost svých žalob na stát. U českých soudů leží stovky žalob, ve kterých se vlastníci domů domáhají vyplacení náhrady za chybný postup státu.

Jenom Ústavní soud už v 56 případech stížnostem majitelů domů vyhověl a nařídil jejich případy znovu projednat a rozhodnout.

Ústavní soud tak jako poslední uznal stížnost majitele domu z Ostravy, který požadoval od státu náhradu škody za skoro dva a půl milionu korun. Podle majitele je regulace nájemného protiprávní a protiústavní a stát přenesl svoji sociální politiku na soukromé majitele nemovitostí a bytů.

Žaloby na vyplacení náhrady škody nejsou přitom jediné, které se týkají let 2002 až 2006 a nečinnosti politiků řešit situaci s regulovaným nájemným.

Někde už stát platí

Obvodní soud pro Prahu 1 tak už letos v jednom z prvních případů v Česku rozhodl, že ministerstvo financí musí doplatit 98 tisíc korun za činži, o kterou majitel přišel za dva roky, kdy mohl vybírat jenom základní nízké nájemné za byt v centru Prahy. Dostat musí i úroky z prodlení z této částky.

A u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku se domáhá odškodnění na státu kolem 5500 majitelů domů z Česka.

O jak vysokou částku půjde, pokud soud vyhoví stížnostem majitelů domů, zatím není jasné. Napovědět už ale může takzvaný pilotní případ Jana Vomočila, který je jedním z majitelů soudících se ve Štrasburku.

Na základě dotazu evropského soudu advokátka Klára Samková z rozdílu mezi místně obvyklým a regulovaným nájemným spočítala, že mu regulace v letech 1996-2004 způsobila škodu 6,75 milionu korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Soud uložil řidiči autobusu, který usmrtil dítě, podmíněný trest 12 měsíců

Kladenský soud v úterý uložil řidiči autobusu, který ve Slaném usmrtil dítě, podmíněný trest 12 měsíců s odkladem na 24 měsíců a zákaz řízení na tři roky. Rozsudek není pravomocný. Devětapadesátiletý obžalovaný dopustil usmrcení z nedbalosti tím, že neprávně reagoval na vzniklou situaci, uvedl soudce Štěpán Jirounek. Tragická nehoda, při které zahynul žák první třídy, se stala loni v červnu na slánském autobusovém nádraží. Při nehodě utrpěli zranění další tři lidé.

Žalobkyně navrhovala řidiči dvouletý trest s podmínkou na 40 měsíců, peněžitý trest a zákaz činnosti, řidičův obhájce žádal zproštění obžaloby.

"V podstatě se jednalo o shodu několika okolnosti, která vyvrcholila tragickým najetím do hloučku dětí," uvedl soudce. V rozsudku připomněl, že řidič měl na nohou nevhodnou obuv, pantofle, nepřizpůsobil jízdu podmínkám a nesprávnou manipulací s pedálem aktivoval systém, který způsobil nepřiměřené zrychlení autobusu. Následně strhl řízení, čímž autobus nasměroval do hloučku dětí, které seděly na obrubníku. "Vaše reakce, jako reakce profesionálního řidiče, nebyla správná," řekl soudce obžalovanému.

Technickou závadu podle Jirounka nelze zcela vyloučit a bylo by třeba podrobnější ohledání po nehodě. Je ale méně pravděpodobná a podstatný byl způsob řešení situace, dodal. Uvedl, že místo opakovaného sešlápnutí údajně zaseknutého plynového pedálu měl řidič brzdit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy