Soud Dohnala opět osvobodil v kauze luxusních bytů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 10. 2011 15:51
Šéf NKÚ platil za nemovitosti skoro 76 tisíc korun měsíčně, hrozí mu až 5 let vězení
František Dohnal
František Dohnal | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soud už podruhé zprostil šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala obžaloby z porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli využívání příliš luxusních bytů.

Rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 7 je nepravomocné.

Stejný soud Dohnalovi v srpnu vyměřil osmiměsíční podmíněný trest odložený na 1,5 roku za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ.

Dohnalovi, který obvinění od počátku odmítá, hrozí v kauze kvůli škodě ve výši minimálně 1,1 milionu korun až pětileté vězení.

Prvoinstanční soud ho obžaloby nepravomocně zprostil již v březnu, odvolací senát Městského soudu v Praze však v neveřejném zasedání verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Šéf úřadu má podle zákona od státu nárok na přiměřené bydlení. Dohnal si podle státního zástupce vybral po svém jmenování v roce 2005 pětipokojový byt v Americké ulici v Praze 2, v roce 2007 ho pak vyměnil za dva byty v Chrudimské ulici v Praze 3. NKÚ za tyto nemovitosti platil skoro 76 tisíc korun měsíčně.

Podle státního zástupce nájemné převyšovalo přiměřenou částku, a prezident NKÚ tak nehospodárně využíval státní peníze.

Soudkyně Iva Fialová v pondělí uvedla, že ani další dokazování nepotvrdilo Dohnalovu vinu. Smlouvy na byty podle ní podepisovali i sjednávali pracovníci úřadu, jejich šéf nevyvíjel ohledně jejich parametrů či vybavení žádnou zvláštní iniciativu. Chtěl pouze, aby v nich mohla bydlet pětičlenná rodina. Smlouvy se pak pohybovaly v rámci rozpočtu schváleného Poslaneckou sněmovnou.

Žalobce: Byty byly předražené

Soudkyně již při prvním rozsudku uznala téměř veškeré argumenty obhajoby. Dohnalovy byty označila za přiměřené například i z toho důvodu, že Ústavní soud opatřil pro svého předsedu vilu v Brně za více než devět milionů, údržba Kramářovy vily pak loni stála přes jeden milion korun i přesto, že se jako bydlení pro premiéra nevyužívala. Toto své prohlášení v pondělí zopakovala.

"Podle názoru státního zastupitelství soud nesprávně vyhodnotil důkazy, podstatou věci se vlastně nezabýval," řekl novinářům žalobce Pavel Polák. Trvá na tom, že byty pro Dohnala se daly sehnat levněji a že byly předražené. Porovnání s bydlením ostatních ústavních činitelů není podle něj relevantní. "Jestli pan premiér bydlí v takovém či onačím bytě mě nemusí zajímat, dokud nebude bydlet na Praze 7," uvedl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy