Na balkoně můžete reaxovat, ale také pěstovat bylinky

Andrea Berniová
9. 7. 2013 17:20
Díky balkonovému nábytku bude posezení na balkoně pohodlné. Ještě víc ho zpříjemní voňavé květiny a bylinky
Květiny dokážou balkon zútulnit.
Květiny dokážou balkon zútulnit. | Foto: Isifa / Thinkstock

Máte doma balkon? Udělejte z něj příjemné místo jako stvořené pro odpočinek. Nejdřív je potřeba zhodnotit stav balkonu, případně ho dát do pořádku.

Zrezlé a nevzhledné zábradlí by mělo nahradit nové. Může být dřevěné, skleněné, ocelové i nerezové, se svislou i vodorovnou tyčovou výplní. Možná je také kombinace několika materiálů. Balkonové zábradlí může vypadat originálně, když se zvolí neobvyklý design, například tyče upravené do různých tvarů. Obyvatelé bytů v bytových domech uvítají neprůhledné zábradlí. Pokud se na balkoně pohybují malé děti, mělo by zábradlí být dostatečně vysoké, pevné a jen s úzkými otvory. Nesmí být snadné po něm vylézt. Ani tak ale nesmějí zůstat děti na balkoně bez dozoru.

Zkontrolujte stav balkonové podlahy

Důležitá je podlaha balkonu. Pokud jde pouze o beton, anebo o dlažbu ve špatném stavu, je potřeba přemýšlet o nové balkonové podlaze. Může být z dřevoplastových lamel, z plastových rohoží, anebo se podlaha na balkoně dá pokrýt venkovní dlažbou, která je protiskluzová a odolává mrazu i vodě. Pro snadnou, rychlou a levnou instalaci podlahy se hodí právě plastové rohože, které se vyznačují také nenáročnou údržbou.

Na balkon patří rostliny i balkonový nábytek

Balkon se dá zútulnit pomocí rostlin. Proč ho nevyužít k pěstování voňavých bylinek, anebo jahod v květináči? Díky květům různých barev bude balkon také vypadat lépe. Do truhlíků se hodí třeba petunie, pelargonie, muškáty, fuchsie či begonie.

Pohodlí na balkoně zajistí zahradní nábytek. Prodává se také přímo balkonový nábytek. Může být z plastu, ze dřeva i z umělého ratanu. Při výběru nábytku berte v potaz především rozměry balkonu. Nábytek by měl být skladný, ideální jsou třeba skládací židle.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy