Vybíráte schodiště? Věnujte pozonost i zábradlí

Andrea Berniová
26. 11. 2012 14:34
Zábradlí bývá výrazným prvkem interiéru. Z čeho můžete vybírat a jaké zábradlí je vhodné právě pro váš domov?
Dřevěné zábradlí musí ladit s dalším dřevem v interiéru
Dřevěné zábradlí musí ladit s dalším dřevem v interiéru | Foto: Residence Visage

Zařizujete mezonet, anebo patrový rodinný dům? Pak nejspíš přemýšlíte o tom, jaké vybrat schodiště a zábradlí. Jde totiž o velmi výrazný prvek interiéru, který tedy musí vypadat dobře, korespondovat se zařízením domu či bytu a také musí být funkční.

Máte na výběr z různých materiálů. Vzhled nášlapů i zábradlí závisí jen na vás. Právě zábradlí bývá nejvýraznější součástí schodiště. Jeho výběru byste tedy měli věnovat dostatečnou pozornost.

Bezpečnost je nejdůležitější

Zábradlí by mělo být především bezpečné a pevné. Máte malé děti? Pak vyberte takové zábradlí, kterým nemohou propadnout (například kvůli velkým mezerám), ale kterého se mohou při chození po schodech držet. Skleněné zábradlí tedy asi nebude to pravé. Je hladké a dítě se ho bezpečně chytit nemůže.

Další důvod, proč se skleněné zábradlí nehodí, když máte malé děti, je čistě praktický: děti sahají úplně na všechno, nejlépe s rukama třeba od čokolády. Neustálé čištění a leštění upatlaného skleněného zábradlí vás určitě bavit nebude.

Skleněné, dřevěné či kovové zábradlí?

Jinak ale skleněné zábradlí nezavrhujte. Vypadá moderně a do interiéru s moderním designem se rozhodně hodí, třeba v kombinaci s kovem. Záleží na tom, jaké barvy a materiály budou použity v celém interiéru. Přemýšlejte proto dopředu a uvažujte o tom, zda se vámi vybrané zábradlí bude hodit k budoucímu zařízení interiéru.

Oblíbeným typem zábradlí je to dřevěné - většinou v kombinaci s dřevěnými nášlapy. Je ale potřeba sladit typ a barvu dřeva zábradlí s dalším dřevěným vybavením.

Zábradlí také může být kovové, to se často kombinuje s dřevem. Seženete i designová zábradlí. Co třeba tmavý kov různě pokroucený tak, že bude připomínat větve stromu?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy