Venkovní dlažba: zámková, zatravňovací či vymývaná?

Andrea Berniová
1. 7. 2013 17:20
Dlažba pro exteriéry musí být odolná proti mechanickému poškození, mrazu i vlhkosti
Venkovní dlažba zpevní povrch terasy.
Venkovní dlažba zpevní povrch terasy. | Foto: ISIFA/Thinkstock

Na zahradě by neměl chybět trávník, pro některé účely se ale hodí také dlažba. Zpevní plochu pro zahradní posezení či terasu. Z dlaždic se také dají vytvořit chodníčky na těch nejfrekventovanějších cestách po zahradě. Díky tomu se minimalizuje počet míst s pošlapanou a zničenou trávou.

Místo určené ke stání aut by také mělo být vydlážděné. Dlažba se hodí i k bazénu. Riziko, že se do vody dostanou stébla trávy či částečky hlíny, je pak nižší. Jakou dlažbu ale zvolit?

Pro umístění do exteriéru je potřeba vybírat z různých typů venkovních dlažeb. Bývají odolnější vůči vlhkosti, mrazu a jiným vlivům počasí. Pro vydláždění prostoru, kde budete parkovat auto, se hodí zámková či zatravňovací dlažba.

Zatravňovací a zámková dlažba unese i automobil

Zámková dlažba se používá především ke zpevnění příjezdových cest či parkovacích míst. Prodávají se dlaždice různých tvarů a barev. Je možné z nich složit zajímavou mozaiku, ne jen nudnou šedou plochu, kterou známe z parkovišť u nákupních center.

Zatravňovací dlažba dokáže také zpevnit povrch zahrady, ale zároveň umožní růst trávy. První možností jsou betonové dlaždice s otvory. Tento materiál ale absorbuje vodu, která by pak rostoucí trávě mohla chybět. Druhou možností je plastová zatravňovací dlažba. Ta nebude hlínu okrádat o vodu a unese i automobil.

Výmývaná dlažba připomíná kamínky

Na terasách se využívá například keramická, ale také vymývaná dlažba. Vypadá přírodně, připomíná totiž plochu posetou kamínky. Je protiskluzová, pevná a dobře odolává vlivům počasí.

Dlaždice mohou mít různé tvary - kromě čtverce třeba ještě kruh, pásek či půlměsíc.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy