Zahradní posezení? To je gril i zahradní nábytek

Andrea Berniová
24. 4. 2013 17:00
Teplé jarní večery si také nelze představit bez grilování. Co všechno umí vaše zahrada
Relaxujte venku díky zahradnímu posezení
Relaxujte venku díky zahradnímu posezení | Foto: ISIFA/Thinkstock

Počasí konečně připomíná jaro a stále častěji tak můžete trávit teplé večery na zahradě, třeba grilováním, anebo jen odpočinkem. Téměř nezbytné je vytvořit si k tomu správné zahradní posezení. Stačí k tomu zahradní nábytek, gril a stínění.

Zahradní nábytek lze v hobby marketech, hypermarketech i na internetu najít v mnoha variantách, stylech i materiálech. Plastový nábytek je levný, ale nepříliš odolný.

Lépe je na tom dřevěný zahradní nábytek, ale o ten je třeba pečovat, aby dlouho vydržel. Ještě odolnější je pak kovový nábytek na zahradu. A co nábytek z ratanu? Relaxovat se dá také v houpací síti.

Plynový či elektrický gril?

Gril vybírejte podle vlastních preferencí. Tomu, kdo nedá dopustit na skutečný oheň a vůni dřeva, bude vyhovovat gril na dřevěné uhlí. Jeho nevýhodou je nutnost stále hlídat a udržovat správnou teplotu.

Elektrický gril se ovládá snáz. V jeho blízkosti ale musí být elektrická zásuvka, což není vždy možné - obzvlášť pokud je zahradní posezení umístěno uprostřed zahrady. Řešením pak může být plynový gril.

Zahradní stínění nabídne příjemný chládek

V horkých dnech se málokdo obejde bez stínění. U teras, které jsou alespoň částečně chráněny střechou domu, není potřeba stínění řešit, jindy může pomoci markýza. Pokud je posezení uprostřed zahrady, může pomoci slunečník či zahradní stan.

Nejlepší je, když je zahradnímu posezení vyhrazen prostor na zahradě, který je rovný a také zpevněný. Ideální je tedy vydlážděná terasa, anebo menší plocha z betonu. Nohy židlí pak nezapadnou do hlíny a stůl se nebude kymácet.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy