České jahody mizí. Za pět let jich ubyla téměř polovina

ČTK ČTK
12. 6. 2013 13:51
Lidé v Česku v průměru snědí okolo tří kilogramů jahod na hlavu za rok
Jahody. Ilustrační foto
Jahody. Ilustrační foto | Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha - Produkce jahod z českých farem se v posledních pěti letech snížila téměř o polovinu. Zatímco v roce 2008 sklidili tuzemští pěstitelé 3550 tun, loni to bylo již jen 1870 tun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Ovocnářské unie ČR.

Významná zůstává produkce jahod na zahradách. Stále více jahod se do země dováží. Z dovozu jich pochází takřka 80 procent.

Celkové plochy jahod se u profesionálních pěstitelů pohybují okolo 500 hektarů. Zahrádkáři podle kvalifikovaných odhadů pěstují jahody pro vlastní spotřebu na dalších 1300 hektarech záhonů a jejich produkce dosahuje zhruba 5000 tun ročně. Z dlouhodobého hlediska se produkce jahod ze soukromých zahrad také snižuje.

Ročně lidé v Česku v průměru snědí okolo tří kilogramů jahod na hlavu. Z toho jen pět procent spotřeby je pokryto produkcí českých farmářů, 17 procent samozásobením, z dovozu je 78 procent.

Loni bylo do země dovezeno 10 600 tun čerstvých jahod a 11 600 tun jahod zpracovaných mražením či do marmelád. Dvě třetiny dovážených čerstvých jahod pochází ze Španělska a severní Afriky. Zpracované jahody jsou z velké části původem z Číny. Schodek zahraničního obchodu s jahodami se od roku 2004 zdvojnásobil na loňských 761 milionů korun.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Hronek bude hrát v Hradci Králové do konce roku

Detroitský obránce Filip Hronek bude pokračovat v extraligovém Hradci Králové, kterému vypomáhá od začátku hokejové sezony. Třiadvacetiletý český reprezentant se dohodl s Mountfieldem na prodloužení smlouvy do konce kalendářního roku. Klub to uvedl na svém twitterovém účtu.

NHL předběžně plánovala při pandemii koronaviru odložený start nového ročníku na 1. ledna, ale termín je stále nejistý. Hronek v této sezoně nasbíral ve 14 zápasech 14 bodů za pět branek a devět asistencí, díky čemuž je nejproduktivnějším obráncem extraligy. Původně byl domluven na spolupráci s mateřským klubem do konce listopadu.

Detroit draftoval Hronka v roce 2016 ve druhém kole na 53. pozici. Následně odešel talentovaný bek už s 41 extraligovými starty a čtyřmi body za čtyři asistence z Hradce Králové do Saginawu do OHL. Následně nastupoval na farmě v týmu Grand Rapids v AHL, s který v roce 2017 získal Calder Cup.

Do sestavy Detroitu se Hronek prosadil od sezony 2018/19 a v NHL má na kontě 111 zápasů a 54 bodů za 14 branek a 40 asistencí. Českou republiku reprezentoval na posledních dvou světových šampionátech. Loni v Bratislavě byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se i do All Star týmu.

V této sezoně nechyběl před třemi týdny ani na turnaji Karjala, kde si ve třech zápasech připsal gól a asistenci a v posledním utkání s Ruskem vedl tým jako kapitán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy