Chcete přírodní podlahu? Pořiďte si marmoleum

Andrea Berniová
29. 2. 2012 11:32
Umělá podlaha vás nebaví? Pořiďte si jinou, z přírodních materiálů

Marmoleum, to je kvalitní podlaha skládající se z přírodních materiálů: lněného oleje, dřevité nebo korkové moučky, vápence, pryskyřice, juty a přírodních pigmentů. Jedná se tedy o zcela přírodní produkt, který je biologický odbouratelný a ekologický, protože neškodí životnímu prostředí.

Lněný olej je nejdůležitější surovinou, získává se lisováním lněných zrn. Díky dřevité moučce, která na sebe váže pigmenty, se marmoleum může pyšnit zajímavými a stálými barvami. Pryskyřice působí jako přírodní pojivo. Pro alergiky a astmatiky je toto linoleum velmi vhodné, protože neobsahuje chemické produkty.

Marmoleum s vámi bude až půl století

Marmoleum je pevné a odolné. Může vydržet až padesát let. Jeho likvidace je ekologická: může se rozložit na kompostu nebo spálit bez zbytečného zatížení životního prostředí. Z různých barevných typů marmolea se dají vytvořit pestré obrazce, protože se prodává nejen v roli, ale i v jednotlivých čtvrecích. Co se týče čištění, nejvhodnější je suchá údržba, tedy prachový mop. V případě většího znečištění se dá použít i vlhký mop. Existují i speciální řady tohoto linolea, které mají určité funkce. Můžete si tak pořídit antistatické linoleum, ale také akustické nebo sportovní.

Vinylová podlaha vydrží skoro všechno

Podobnou odolností jako marmoleum vynikají i vinylové podlahy. Ty jsou opravdu odolné, navíc jsou vhodné k podlahovému vytápění, protože mají nízký tepelný odpor. Neškodí jí voda ani vlhkost a její údržba je snadná. Spodní vrstva podlahy je zvukotěšná. Vrchní vrstvu podlahy tvoří folie, na kterou je natištěn vzor. Můžete si vybrat z různých dekorů, vaše podlaha tak může vypadat jako kov, kámen nebo dřevo.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balených vod.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Osobností roku podle časopisu Time je ekologická aktivistka Greta Thunbergová

Osobností roku, kterou každoročně vybírá americký časopis Time, se v tomto roce stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Teprve šestnáctiletá dívka se snaží přesvědčit světové politiky k výraznějšímu boji proti klimatickým změnám. Stojí za globálním studentským hnutí Fridays for Future, které upozorňuje na měnící se podnebí. Letos vystoupila například na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Kvůli svým aktivitám také letos přerušila školu.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy