Chcete přírodní podlahu? Pořiďte si marmoleum

Andrea Berniová
29. 2. 2012 11:32
Umělá podlaha vás nebaví? Pořiďte si jinou, z přírodních materiálů

Marmoleum, to je kvalitní podlaha skládající se z přírodních materiálů: lněného oleje, dřevité nebo korkové moučky, vápence, pryskyřice, juty a přírodních pigmentů. Jedná se tedy o zcela přírodní produkt, který je biologický odbouratelný a ekologický, protože neškodí životnímu prostředí.

Lněný olej je nejdůležitější surovinou, získává se lisováním lněných zrn. Díky dřevité moučce, která na sebe váže pigmenty, se marmoleum může pyšnit zajímavými a stálými barvami. Pryskyřice působí jako přírodní pojivo. Pro alergiky a astmatiky je toto linoleum velmi vhodné, protože neobsahuje chemické produkty.

Marmoleum s vámi bude až půl století

Marmoleum je pevné a odolné. Může vydržet až padesát let. Jeho likvidace je ekologická: může se rozložit na kompostu nebo spálit bez zbytečného zatížení životního prostředí. Z různých barevných typů marmolea se dají vytvořit pestré obrazce, protože se prodává nejen v roli, ale i v jednotlivých čtvrecích. Co se týče čištění, nejvhodnější je suchá údržba, tedy prachový mop. V případě většího znečištění se dá použít i vlhký mop. Existují i speciální řady tohoto linolea, které mají určité funkce. Můžete si tak pořídit antistatické linoleum, ale také akustické nebo sportovní.

Vinylová podlaha vydrží skoro všechno

Podobnou odolností jako marmoleum vynikají i vinylové podlahy. Ty jsou opravdu odolné, navíc jsou vhodné k podlahovému vytápění, protože mají nízký tepelný odpor. Neškodí jí voda ani vlhkost a její údržba je snadná. Spodní vrstva podlahy je zvukotěšná. Vrchní vrstvu podlahy tvoří folie, na kterou je natištěn vzor. Můžete si vybrat z různých dekorů, vaše podlaha tak může vypadat jako kov, kámen nebo dřevo.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy