Marmoleum: nenáročná a moderní podlaha

Ingrid Špátová
1. 11. 2011 4:21
Přírodní linoleum je vhodné pro moderní byt i alergiky
Foto: antennamedia.cz

Při plánování vybavení bytu či rekonstrukce je třeba si velmi dobře rozmyslet, jaký zvolit druh podlahy. Pokládka podlahy je investice, která v případě dobré volby vydrží mnoho let. Důležitá také ekologická otázka, ve které s přehledem vítězí marmoleum. Vedle skvělých vlastností je jednoduchá i jeho likvidace, která je zcela v souladu s přírodou - je možné  nechat jej rozložit na kompostu nebo spálit.

Marmoleum je jedinečné přírodní linoleum vyráběné z obnovitelných surovin jako lněný olej, pryskyřice či vápenec. O požadované tvrdosti a pružnosti rozhoduje vytvrzení kyslíkem. Díky obsahu dřevité moučky, která na sebe váže přírodní pigmenty, je možné zakoupit marmoleum v mnoha barvách. Prodává se v rolích i jednotlivých čtvercích, lze si tedy na podlaze sestavit různé barevné vzory podle vlastní fantazie.

Životnost marmolea bývá delší než třicet let a jeho pevnost vydrží vysoké zatížení. Údržba je velmi snadná, lehce se z něj stírá prach, proto je ideální pro alergiky a osoby s dýchacími potížemi. Samo zároveň působí proti šíření některých mikrobů a bakterií.
Má vynikající izolační vlastnosti a je antistatickým materiálem, brání tak ve vytváření statického náboje.

Metr čtvereční této podlahové krytiny lze pořídit zhruba za 600 - 1500 korun. Záleží přitom na výrobci, na barvě i na tom, zda kupujeme celou roli, či jednotlivé čtverce. Sehnat se dá v mnoha obchodech s podlahovinami jako Marmoleum (R) či Marmoleum(R) click.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy