Marmoleum: nenáročná a moderní podlaha

Ingrid Špátová
1. 11. 2011 4:21
Přírodní linoleum je vhodné pro moderní byt i alergiky
Foto: antennamedia.cz

Při plánování vybavení bytu či rekonstrukce je třeba si velmi dobře rozmyslet, jaký zvolit druh podlahy. Pokládka podlahy je investice, která v případě dobré volby vydrží mnoho let. Důležitá také ekologická otázka, ve které s přehledem vítězí marmoleum. Vedle skvělých vlastností je jednoduchá i jeho likvidace, která je zcela v souladu s přírodou - je možné  nechat jej rozložit na kompostu nebo spálit.

Marmoleum je jedinečné přírodní linoleum vyráběné z obnovitelných surovin jako lněný olej, pryskyřice či vápenec. O požadované tvrdosti a pružnosti rozhoduje vytvrzení kyslíkem. Díky obsahu dřevité moučky, která na sebe váže přírodní pigmenty, je možné zakoupit marmoleum v mnoha barvách. Prodává se v rolích i jednotlivých čtvercích, lze si tedy na podlaze sestavit různé barevné vzory podle vlastní fantazie.

Životnost marmolea bývá delší než třicet let a jeho pevnost vydrží vysoké zatížení. Údržba je velmi snadná, lehce se z něj stírá prach, proto je ideální pro alergiky a osoby s dýchacími potížemi. Samo zároveň působí proti šíření některých mikrobů a bakterií.
Má vynikající izolační vlastnosti a je antistatickým materiálem, brání tak ve vytváření statického náboje.

Metr čtvereční této podlahové krytiny lze pořídit zhruba za 600 - 1500 korun. Záleží přitom na výrobci, na barvě i na tom, zda kupujeme celou roli, či jednotlivé čtverce. Sehnat se dá v mnoha obchodech s podlahovinami jako Marmoleum (R) či Marmoleum(R) click.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy