Pořiďte si podlahové topení. Důležitá je kvalita

Andrea Berniová
28. 2. 2012 7:31
Proč si nezatopit v podlaze? Poradíme, jaké topení vybrat

Již ve starověku vznikaly obdoby dnešních podlahových vytápěcích systémů. Tehdy si takový luxus mohli dovolit jen ti nejbohatší. Dnes je ale vytápěná podlaha v domech běžná. Existují dva typy podlahového topení: teplovodní, anebo vytápění s elektrickým topným kabelem.

Místnost se vytápí rovnoměrně

Podlahové vytápění má mnoho výhod. Mimo jiné je to rovnoměrné vytápění celé místnosti (na rozdíl od radiátorů), čímž se omezuje cirkulace vzduchu a tím i víření prachu. Také se vzduch tolik nevysušuje, protože podlahové topení nepracuje s tak vysokými teplotami jako jiné druhy vytápění.

Dnes už se o instalaci podlahového vytápění často uvažuje již při vytváření stavebního projektu, takže je tomu stavba přizpůsobena (počítá se s ním při řešení podlahy, naopak se nepočítá s radiátory). Podlahové vytápění se dá zabudovat i do hotové stavby, ale je pak potřeba dům zateplit. Kromě stěn je třeba tepelně izolovat i okna a dveře.  Radiátorů se ale nemusíte úplně vzdát, podlahové vytápění se s nimi dá kombinovat.

Pozor při výběru firmy, šetření se může vymstít

Je velice důležité vybrat pro instalaci podlahového topení renomovanou firmu s profesionálním přístupem. Šetřit na úkor kvality materiálu nebo odvedené práce se může vymstít. Podlahové topení je totiž trvalé, trubky se do podlahy zabetonují a následně už není možné topení opravovat, protože rozbitím betonu by se soustava podlahového topení poškodila. Je také třeba podlahu dostatečně tepelně izolovat. V opačném případě by teplo unikalo do okolní půdy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy