Barvy na stěny vybírejte podle nábytku a typu místnosti

Andrea Berniová
23. 3. 2012 8:24
Výběru barev věnujte čas, ať svého rozhodnutí nelitujete

Hodláte vymalovat byt či dům? Pak dobře rozmyslete, jakou barvu přidělíte které místnosti. Pravděpodobně tam totiž zůstane alespoň pár let. Není proto rozumné sázet na výstřední barvy a styly, které jsou zrovna v módě. Za rok už to totiž může být jinak. Je také potřeba vybírat barvu s ohledem na zařízení místnosti.

Neměla by vypadat nevkusně v kombinaci s nábytkem a jinými doplňky. V případě, že máte například černou sedačku a i další prvky obývacího pokoje jsou střízlivé, můžete si dovolit sytější a zajímavější barvu. Pokud ale už nábytek a doplňky už samy o sobě hýří barvami, je potřeba vybírat opatrněji. Jestli tedy nechcete, aby si návštěvníci vašeho království připadali jako na pouti.

Promýšlejte a zkoušejte

Důležitá není jen konkrétní barva, ale také její odstín a sytost. Lehký nádech zelené vypadá úplně jinak než sytá neonová zelená. Pokud si necháte barvu namíchat, vybírejte z nabízeného vzorníku opravdu pečlivě. Nejlepší je, když si ho můžete vzít domů, zkoušet různé barvy a odstíny přikládat třeba k nábytku a nakonec jednoduše určit, který odstín se hodí nejlépe.

Každá barva působí na člověka jinak

Myslete také na to, že různé barvy mají různé účinky. Měly by se tedy vybírat i podle účelu, kterému je místnost určena. Do ložnice se například asi nejlépe hodí modrá nebo zelená. Obě tyto barvy mají uklidňující účinky, navíc jsou „studené", takže teplota v místnosti vám bude připadat nižší. A v chladnější místnosti se spí lépe.

Naopak v jídelně nebo kuchyni nemá modrá co dělat - negativně totiž ovlivňuje chuť k jídlu. Zkuste červenou, ta naopak chuť k jídlu podporuje. Do dětského pokoje či do pracovny se hodí žlutá - pomáhá v soustředění a má pozitivní účinky na myšlení. Do obývacího pokoje použijte spíše teplé barvy. 

Můžete samozřejmě zvolit i klasiku - bílou barvu. Ta se opět vrací do módy a může dodat pokoji na eleganci.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy