Babiš opět prosazuje nižší DPH na točené pivo, chce ulevit restauracím kvůli evidenci tržeb

ČTK ČTK
29. 8. 2016 11:10
S návrhem na snížení DPH na točené pivo z 21 na 15 procent přišel Babiš poprvé letos v lednu, koalice tuto diskusi následně odložila. Nižší daň má podle Babiše podpořit restaurační služby kvůli vyšším nákladům v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb. Opozice to označuje za populismus.
Výčep v restauraci. Ilustrační foto.
Výčep v restauraci. Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

PrahaMinistr financí a šéf ANO Andrej Babiš ve středu na koaliční radě opět navrhne snížení DPH na točené pivo z 21 na 15 procent. Řekl to na tiskové konferenci k zavedení elektronické evidence tržeb (EET).

Babiš letos v lednu navrhoval nižší DPH u točeného piva a zdůvodňoval to podporou restauračních služeb kvůli vyšším nákladům v souvislosti s EET. Koalice ale tuto diskusi v březnu odložila. Vrátit se k tomu chtěla až po vyhodnocení letošního výběru DPH.

Babiš chtěl na začátku roku prosadit v koalici přeřazení točeného piva a nealkoholických nápojů v rámci restauračních služeb do druhé snížené sazby DPH. ČSSD následně navrhla převést do desetiprocentní sazby základní potraviny. KDU-ČSL byla proti změnám v DPH. Pravicová opozice tehdy uvedla, že Babišův záměr je populismus a začátek předvolební kampaně.

Česko má tři sazby DPH. Základní je 21 procent. Snížená sazba činí 15 procent a je určena například na potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu a ubytovací služby. Druhá snížená sazba je deset procent. První dvě sazby platí od roku 2013, druhá snížená sazba od roku 2015. Nejnižší sazba se uplatňuje na dětskou výživu, léky, knihy a suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií.

Vládní koalice prosadila elektronickou evidenci tržeb přes námitky opozice letos v únoru, v první fázi bude spuštěna 1. prosince pro hotely a restaurace. Prošel i doprovodný zákon, který mimo jiné přeřadí stravovací služby kromě podávání alkoholu z 21procentní sazby DPH do 15procentní.

Sníženou sazbu na pivo a popřípadě další alkoholické nápoje mají v EU například Rumunsko nebo Chorvatsko.

Chtěl jsem ukázat na chyby EET, šel jsem do toho s dobrým úmyslem a nic nepodepisoval. Nenapadlo mě, že z toho můžu vylézt jako hlupák, říká Šimek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy