Zničili jste mi politickou kariéru i soukromí, stěžuje si Bárta. Po státu chce 23 milionů

Eliška Mainclová
26. 2. 2016 14:57
Obvodní soud pro Prahu 2 začal projednávat žalobu bývalého ministra dopravy a předsedy Věcí veřejných Víta Bárty na stát. Bývalý vrcholný politik chce vysoudit přes 23 milionů korun za trestní stíhání, které se týkalo korupce uvnitř bývalé vládní strany. Bárta byl po dvouletém stíhání zproštěn obžaloby. Soud bude pokračovat 10. května.
Vít Bárta a Kristýna Merlová (tehdy Kočí).
Vít Bárta a Kristýna Merlová (tehdy Kočí). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vít Bárta požaduje po státu 23 a půl milionu korun jako odškodnění za neoprávněné trestní stíhání. Bývalý ministr dopravy, který byl v minulosti obviněn za údajné úplatkářství ve Věcech veřejných, se odvolává na fakt že medializace případu mu znemožnila pokračování v politice a měla dopad na jeho rodinu.

Ministerstvo spravedlnosti se mu již v minulosti omluvilo a vyplatilo náhrady na obhajobu, což Bárta považuje za nedostatečné. Obvodní soud pro Prahu 2 v pátečním líčení nerozhodl.

Bývalý předseda strany Věci veřejné vymáhá náhradu škody za trestní stíhání z let 2011 až 2013. Páteční soud se konal v jeho nepřítomnosti, podle informací Aktuálně.cz je Vít Bárta momentálně v zahraničí.

Bártův obhájce Tomáš Gřivna zmínil za hlavní důvod poškození exposlance medializaci případu, ke které svými výroky přispěl soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 Jan Šott. Ten mohl podle Gřivny využít možnosti vyloučit z jednání veřejnost.

Bárta vymáhá od ministerstva spravedlnosti také úroky z náhrad, které mu resort vyplatil už v prosinci 2014 jako oprávněné náklady na obhajobu. Právní zástupce Gřivna u soudu v pátek uvedl, že přiznaná částka necelých 350 tisíc korun nebyla dostatečná, protože byla vypočítaná z advokátního tarifu a skutečné náklady byly vyšší.

Pokračování v květnu

K dohodě u soudu nedošlo. Právní zástupkyně ministerstva spravedlnosti Hana Brončková považuje náhradu škody za neoprávněnou, protože Bárta vyplacení škody vymáhal poprvé v dubnu 2014, tedy více než půl rok po uplynutí šestiměsíční lhůty od rozsudku soudu prvního stupně, který Bártu zprostil viny v lednu 2013.

Gřivna v pátek u soudu zmínil i to, že Vít Bárta měl byl k odstoupení z funkce ministra dopravy nucen. "Kdyby demisi nepodal, byl by z funkce odvolán," uvedl Gřivna s tím, že na Bártu vyvíjeli nátlak jak vnitrostraničtí kolegové, tak koaliční partneři. Důkazy zatím nepředložil.

Soudkyně Martina Weissová odročila jednání na květen, kdy bude chtít slyšet i to, jaké konkrétní problémy Bártovi trestní stíhání přineslo. "Tvrzení jsou ve velmi obecné rovině a nejsou konkretizovaná," uznala připomínky Brončkové.

Kauza Víta Bárty odstartovala podezřením, že tehdejší ministr dopravy vyplatil svým spolustraníkům z Věcí veřejných Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Merlové (dříve Kočí) 170 tisíc a 500 tisíc korun. Peníze měly sloužit jako úplata za loajálnost a prosazování Bártových zájmů ve straně. Bárta se hájil tím, že se jednalo o půjčku oběma poslancům.

Obvodní soud pro Prahu 5 nejdříve Bártu odsoudil k osmnáctiměsíční podmínce, soudce Jan Šott své rozhodnutí u odvolacího soudu změnil – Víta Bártu zprostil obžaloby.

Rozsudek pak potvrdil Nejvyšší soud, který tak odmítl stížnost tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešové. "Jednání Víta Bárty nevykazuje zákonné znaky žalovaného trestného činu podplacení, ale ani jiného trestného činu," konstatoval ve svém verdiktu z ledna 2014.

Zároveň uznal, že na část skutků v poslaneckém klubu se vztahuje imunita, se kterou argumentoval Bártův advokát Tomáš Gřivna, známý z kauzy Nagyová nebo ProMoPro.

Bárta po celé věci rezignoval na funkci ministra dopravy, situace ve Věcech veřejných vyústila v odchod některých členů strany kolem Karolíny Peake do nově vzniklé strany LIDEM – Liberální demokracie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy