Kočí nespáchala trestný čin, když obvinila Bártu z korupce

ČTK ČTK
6. 1. 2015 15:55
K takovému závěru dospěla policie, která odložila Bártovo trestní oznámení.
Kristýna Kočí
Kristýna Kočí | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Exposlankyně Kristýna Kočí (VV) nespáchala trestný čin, když obvinila tehdejšího ministra dopravy Víta Bártu (VV) z podplácení. K tomuto závěru dospěla policie, která odložila Bártovo trestní oznámení.

Rozhodnutí policistů následně potvrdila i příslušná státní zástupkyně, sdělila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

"Policie věc odložila s tím, že nejde o trestný čin. Oznamovatel si proti rozhodnutí podal stížnost, kterou státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5 zamítla jako nedůvodnou. Ani podle ní nebylo jednání trestným činem," uvedla mluvčí.

Tehdejší šéfka poslaneckého klubu VV Kočí se v roce 2011 obrátila na policii s tím, že jí Bárta dal úplatek ve výši 500 tisíc korun, aby si zajistil její loajalitu. Bárta, který byl dlouhodobě označován za faktického lídra VV, poté čelil obžalobě z podplácení a obvodní soud ho původně uznal vinným a vyměřil mu podmíněný trest.

Politik, jenž kvůli kauze rezignoval na ministerskou funkci, se hájil tím, že Kočí i dalšímu poslanci VV Jaroslavu Škárkovi peníze jen půjčil. Uspěl s odvoláním proti rozsudku a justice jej nakonec pravomocně zprostila viny s tím, že se nedopustil žádného protiprávního jednání.

Bárta následně podal na Kočí, která v procesu figurovala jako svědek a poškozená, trestní oznámení pro křivé obvinění. Za "mimořádně nevěrohodnou" označil její výpověď i obvodní soud, který zmínil i možnost, že Kočí mohla mít se Škárkou plán na Bártovu diskreditaci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Tenisový turnaj žen v Bogotě (antuka, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - finále: Osoriová (Kol.) - Zidanšeková (5-SR) 5:7, 6:3, 6:4.

Další zprávy