Prahu čeká kolaps. V noci zasedal krizový štáb

Přenos skončil
Český hydrometeorologický ústav rozšířil výstrahu na všechny kraje až do úterních 18:00.
Kvůli námraze nejezdí tramvaje v řadě měst.
Kvůli námraze nejezdí tramvaje v řadě měst. | Foto: ČTK

Praha - Námraza paralyzuje dopravu v celé České republice. V řadě měst od pondělního večera nejezdí tramvaje nebo autobusy.

Stejně tak kolabuje i vlaková a silniční doprava. Stovky cestujících nocovaly ve vlacích.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová svolala v noci mimořádné zasedání krizového štábu. Dopravní podnik posílí v ranní špičce náhradní autobusovou dopravu.

Ledovka hrozí až do úterních 18:00, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) již rozšířil výstrahu na všechny kraje.

Situaci na českých silnicích i mimo ně jsme v pondělí sledovali online.

Přenos skončil
6:05

V Praze nejezdí tramvaje. Nahradí je autobusy, cesta do práce se ale zřejmě výrazně zkomplikuje.

5:58 Ikona vločka

Ledovka se může ráno tvořit také na Olomoucku, kde opět prší a místy sněží. Silnice jsou po chemickém posypu většinou holé a mokré. "Někde je na nich rozbředlý sníh a z tající sněhové kaše se může tvořit ledovka," varoval dispečer olomoucké správy silnic.

5:54 Ikona vločka

Kalamitní stav je vyhlášen také na sousedním Prostějovsku, kde byla kvůli spadlým stromům a větvím uzavřena silnice mezi obcemi Myslejovice a Otaslavice a komunikace druhé třídy spojující Drahany s Nivou.

"Situace se od pondělí nezlepšila. Chvíli prší, chvíli zase mrholí a nad ránem začalo i sněžit. Vozovky chemicky ošetřujeme, stále se ale tvoří ledovka a místy i ledová tříšť. Sjízdné jsou pouze se zvýšenou opatrností," řekla dispečerka prostějovské správy silnic.

5:53 Ikona vločka

Kalamitní stav platí v úterý ráno i na Přerovsku a Prostějovsku. Tři úseky silnic byly po pádu námrazou obalených stromů a větví uzavřeny. Řidiči by raději neměli vyjíždět.

"Padá déšť se sněhem a teploty jsou dva až tři stupně pod bodem mrazu, takže na silnicích se stále tvoří ledovka. Na území okresu i nadále platí kalamitní stav," řekl ráno ČTK dispečer přerovské správy silnic.

Uzavřena byla silnice mezi Přerovem a Prosenicemi.

5:50 Ikona vločka

Do ulic Olomouce v úterý ráno kvůli námraze na trolejích nevyjely tramvaje. Dopravu cestujících zajistí náhradní autobusy, uvedla dispečerka olomouckého dopravního podniku.

V Olomouci už sice neprší, teploty se ale pohybují pod bodem mrazu, takže námraza se na trolejovém vedení stále drží.

Výlukové jízdní řády náhradní autobusové dopravy budou mít podle dispečerky ve srovnání s tramvajovou dopravou delší intervaly. 

1:16

Prahu stále blokují nepojízdné tramvaje.

1:09

Výsledky zasedání krizového štábu: Pokud se dnes ráno kvůli namrzlým trolejím nepodaří v Praze obnovit tramvajový provoz, vyjedou náhradní autobusy. V provozu budou určitě páteřní linky a hlavní spoje, řekl ČTK po půlnočním zasedání pražského krizového štábu řekl generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Jaroslav Ďuriš. 

"Může se stát, že se nepodaří tramvajovou dopravu obnovit, a tudíž připravujeme ranní špičku zajistit autobusovou dopravou," řekl Ďuriš. Dopravní podnik podle něj burcuje řidiče autobusů, aby bylo možné zprovoznit co největší množství linek. "Nemusí se to povést v určitých okrajových částech Prahy," dodal. Denní provoz tramvají začíná kolem 5:00.

0:03

Informace pro cestující noční MHD v Praze: Noční tramvaje nahradí autobusy, potvrdil dopravní podnik. 

23:36

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová svolala na půlnoc kvůli komplikacím s námrazou mimořádné jednání krizového štábu, sdělil šéf pražského dopravního podniku České televizi.  

Adriana Krnáčová /ANO/
Adriana Krnáčová /ANO/ | Foto: DVTV
23:21

Pražský dopravní podnik se snaží troleje odledovat manipulačními jízdami tramvají bez cestujících. Počítá ale s variantou, že na linky nočních tramvají vyšle autobusy. Zároveň vyzývá cestující, aby při úterní cestě do práce využili zejména linek metra. 

23:15

Cestující vlaku IC 541 "Hutník" museli evakuovat hasiči. Přímo z vlaku o tom informuje jeden z pasažérů.

23:13

Zpožděné, resp. zrušené vlakové "uvěznily" desítky cestujících v čekárně pražského hlavního nádraží.  

23:08 Ikona vlak

České dráhy se snaží uvízlé vlaky odtáhnout pomocí dieselových lokomotiv na nádraží, kde je lze vytopit, lidé mohou najít útočiště například v čekárnách. V zamrzlých soupravách poháněných elektrickými lokomotivami se kvůli námraze na trolejích netopí.

23:01

Hlavní nádraží v Praze. Vlaky na odjezdech zpožděny o několik hodin, některé spoje byly dokonce zrušeny.

22:31

Hlavní tah z Frýdku-Místku, který vede jak na hranice s Polskem, tak na hranice se Slovenskem, je kvůli ledovce v obou směrech neprůjezdný. Silnici R48 zatarasily kamiony v úseku mezi obcemi Dobrá a Dolní Žukov. Jeden v koloně havaroval. Bouraly i osobní vozy. Auta v kolonách stráví až pět hodin.

Na místě zasahují policisté a hasiči. Poskytují pomoc řidičům, kteří v koloně uvízli. Podle informací Národního dopravního informačního centra mohou ve směru na Frýdek-Místek strávit v koloně až pět hodin. V opačném směru se očekává zastavení dopravy na další dvě hodiny.

V koloně jsou vozy, které na cestu z Frýdku-Místku do Třince vyjely v 15:00. Na cestě, která běžně trvá 20 minut už strávili více než šest hodin a další je čekají.

22:25

Takto vypadá aktuální situace na hlavním nádraží v Praze. Vlaky nabírají zpoždění až čtyři hodiny.

22:19

Na řadě železničních tratí stále stojí uvízlé vlaky (červené značky ukazují postižené spoje). 

22:03

Kvůli námraze na trolejích v úterý ráno v postižených oblastech nevyjedou desítky vlaků.

Velké problémy budou na hlavních i regionálních tratích zejména na Moravě a ve středních Čechách. Pesimistické scénáře mluví až o polovině vlaků, které ráno v námrazou zasažených částech země zůstanou stát ve stanicích. Lidé by proto v úterý raději neměli cestovat vlakem.  

Foto: Reuters
22:01

Jak to bude s cestováním městskou hromadnou dopravou v Praze během úterního dopoledne? "Vzhledem k aktuální předpovědi počasí očekáváme zítra ráno výrazně snížený rozsah provozu Pražské integrované dopravy," uvedl mluvčí Ropid Filip Drápal. Cestujícím doporučil, aby se o aktuální situaci v dopravě informovali na internetových stránkách organizace Ropid a jejím profilu na sociální síti Facebook.

21:57

Takto vypadá momentálně situace na Dejvické v Praze.

21:51 Ikona vločka

Aktuální informace pražského dopravního podniku: V části své trasy nejezdí 16 linek z celkových 22, problémy mají tramvaje i na jiných místech v metropoli. Tramvaje dopravní podnik nahrazuje autobusy v Hloubětíně, Nuslích, Holešovicích, Strašnicích, Řepích, na Petřinách a Bílé Hoře. 

Led zastavil linky 16 a 25 mezi zastávkami Balabenka a Lehovec, mezi náměstím Bratří Synků a Spořilovem nejezdí tramvaje číslo 6 a 11. Mezi Dělnickou a Výstavištěm stojí linky 12, 17 a 24, tramvaje 5, 7 a 13 nejedou mezi Vozovnou Strašnice a hostivařskými ústředními dílnami.

Ze střešovické vozovny na Petřiny se cestující nedostanou linkou 1 a 18, nejezdí také tramvaj 22 mezi Vypichem a Bílou horou a linky 9, 10, 16 a 39 z Anděla na sídliště Řepy.

Foto: Thinkstock
21:40

Pražská městská doprava bude v úterý ráno zřejmě výrazně omezena, varoval její organizátor Ropid. Problémy organizace očekává v provozu městských linek i vlaků a příměstských autobusů. Část spojů nejezdí už nyní. ČTK to dnes sdělil mluvčí Ropid Filip Drápal.  

21:20

Situace v Praze se komplikuje. Led na troleji, který znemožňuje tramvajím jízdu, zastavil linky 16 a 25 mezi zastávkami Balabenka a Lehovec, mezi náměstím Bratří Synků a Spořilovem nejezdí tramvaje číslo 6 a 11. Mezi Dělnickou a Výstavištěm zastavila námraza na trolejích linky 12, 17 a 24, tramvaje 5, 7 a 13 nejedou mezi Vozovnou Strašnice a hostivařskými ústředními dílnami. Ze střešovické vozovny na Petřiny se cestující nedostanou linkou 1 a 18, nejezdí také tramvaj 22 mezi Vypichem a Bílou Horou.

21:06 Ikona vločka

Dopravní podnik města Brna žádá veřejnost, aby v úterý omezila jízdy MHD. Dispečink totiž předpokládá, že problémy přetrvají.

"Tramvajové a trolejbusové linky jsou z většiny doslova paralyzovány. S občasnými výpadky se dají využít tramvajové linky 6, 8 a 9. Linka 8 ale jede pouze na Novolíšeňskou," uvedla mluvčí. V Brně je jedenáct tramvajových linek. Trasy, které jsou průjezdné, budou do rána projíždět speciální tramvaje, které shazují námrazu z trolejí. 

Podnik počítá s tím, že od rána nasadí desítky autobusů do ulic, které nahradí tramvaje a trolejbusy. Posílí i čety svých zaměstnanců - tzv. drátařů, kteří čistí troleje.

21:01

Lidé po celé republice fotí, jak je zasáhla ledovka. Pod tzv. hashtagy následně umísťují fotky na Twitter, svým "úlovkem" se pochlubila i tenistka Petra Kvitová.  

20:26

Nádraží v Brně: Mezinárodní rychlíky nabírají zpoždění až tři hodiny.

20:20 Ikona auto

Ledovka komplikuje v Libereckém kraji dopravu na několika silnicích nižších tříd na Semilsku. Největší problémy jsou na silnici druhé třídy 286 mezi Košťálovem a Lomnicí nad Popelkou. Podle informací z policie tam silnici zablokovalo několik nákladních aut, která na ledovce uvízla.

Problémy jsou také na silnici třetí třídy 28411 u obce Roztoky u Jilemnice, která je sjízdná jen s obtížemi. Opatrnost doporučuje policie i na silnici 2829 v obcích Chuchelna a Radostná pod Kozákovem.

20:12 Ikona vločka

Situace v Praze: Kvůli namrzlým trolejím přestalo dnes večer jezdit v části své trasy deset pražských tramvajových linek. V Hloubětíně, Nuslích, Holešovicích a Strašnicích je dopravní podnik nahradil autobusy.

Led na troleji, který znemožňuje tramvajím jízdu, zastavil linky 16 a 25 mezi zastávkami Balabenka a Lehovec, mezi náměstím Bratří Synků a Spořilovem nejezdí tramvaje číslo 6 a 11. Mezi zastávkami Dělnická a Výstaviště zastavila námraza na trolejích linky 12, 17 a 24, tramvaje 5, 7 a 13 nemohou jezdit mezi Vozovnou Strašnice a hostivařskými ústředními dílnami.

Foto: Ludvík Hradilek

Mapa vlakového provozu v České republice (červené značky ukazují zpoždění větší než 30 minut):

19:45 Ikona auto

Kolony vozidel se tvoří například při výjezdu z Ostravy-Poruby na Opavu či z Ostravy-Hrabůvky na Frýdek-Místek. "Doporučujeme každému řidiči, aby, pokud to alespoň trochu lze, raději dnes večer na silnici vůbec nevyjížděl," uvedl Petr Kůdela, tiskový mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje.

19:35 Ikona auto

Dopravu na Pražském okruhu dnes zhruba na čtyři hodiny zkomplikovala série nehod dohromady 11 aut u Lochkovského tunelu. Jedna z nehod si vyžádala lehké zranění, potvrdila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Na okruhu se kolem 15:00 staly čtyři nehody. Dvakrát se srazila dvě auta, při další nehodě tři vozy a při poslední čtyři. Srážka čtyř osobních aut si podle mluvčí pražské záchranné služby Jiřiny Ernestové vyžádala jedno lehké zranění, ostatní nehody se obešly bez následků na zdraví.

Havárie Pražský okruh částečně zablokovaly, takže se v úseku mezi napojením na dálnice D5 a D1 tvořily kolony. Znovu byl okruh bez problémů průjezdný až před 19:00.

Nehoda kamionů na Pražském okruhu
Nehoda kamionů na Pražském okruhu | Foto: policejnidenik.cz
19:19 Ikona vločka

Záchranáři apelují na obyvatele Moravskoslezského kraje, aby dnes večer pokud možno nevycházeli z domovů. "Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje je v těchto hodinách doslova zavalena událostmi, které souvisejí s ledovkou, jež pokryla chodníky a silnice na mnoha místech regionu," uvedl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.  

19:15 Ikona auto

Hasiči dnes už vyjeli k více než 150 případům popadaných stromů, nejvíc jich bylo na Třebíčsku. Některé komunikace zůstaly do příjezdu hasičů částečně nebo zcela neprůjezdné. Zásahy se nevyhnuly ani dálnici D1. Spadlé stromy odpoledne odstraňovali hasiči na 120. a 153. kilometru D1 ve směru na Brno.

19:09 Ikona auto

Hasiči pracují se silničáři například u Slavětic na Třebíčsku, kde v úseku dlouhém necelé dva kilometry spadlo pět stromů. Místo je s opatrností průjezdné. Padlý strom blokuje také silnici u Hrotovic, tři stromy spadly i na silnici I/38 mezi Želetavou a Jakubovem. Větve omezují dopravu rovněž na silnici u Brtnice na Jihlavsku. Řidiči by vůbec neměli vjíždět na silnice bez zimní výbavy.

Foto: HZS JMK

MHD v Brně kolabuje, tramvaje stojí. 

18:40 Ikona vlak

Desítky vlaků v celém Česku dnes naberou velké zpoždění kvůli námraze na trolejích. Problémy jsou rovněž na frekventovaném železničním koridoru spojujícím Prahu s Olomoucí a Ostravou, který kromě vnitrostátních spojů využívají i mezinárodní vlaky. "Připravujeme se taky na problémy v Praze a okolí, kde se začíná tvořit námraza. Prosíme proto cestující, aby nejezdili vlaky, pokud to není nezbytné," řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.  

18:26 Ikona vlak

Kvůli námraze na trolejích se ve velké části Olomouckého kraje zastavila také železniční doprava, týká se to desítek dálkových i regionálních spojů. Stojí Pendolina, ale i ostatní rychlíky. Kvůli námraze na cestě nemohou dráhy využít náhradní autobusové spoje, na tratě proto postupně nasazují dieselové lokomotivy. 

"Olomoucký kraj je v tuto chvíli na tom nejhůře. Největší problémy jsou na Olomoucku, Přerovsku a Prostějovsku. Na trolejích je námraza a elektrické lokomotivy se tak nedostanou k drátům, na tratích je významně omezen provoz," řekl Radek Joklík z Českých drah. 

Kvůli situaci na silnicích navíc dráhy nemohou nasadit autobusové spoje. "Těch vlaků je hodně, dá se předpokládat, že lidé uvíznou na delší dobu," doplnil mluvčí.  

...
... | Foto: Thinkstock
18:22

Ledovka a namrzající silnice komplikují dopravu v Ústeckém kraji. Hromadná nehoda osmi osobních aut se stala u Malečova na Ústecku, potvrdila ČTK krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Nehoda se obešla bez zranění. S námrazou musí řidiči počítat i na hlavních silničních tazích včetně horského úseku dálnice D8.

Podle silničářů musí řidiči počítat s problémy i v horském úseku dálnice D8 na Ústecku. V úseku od Petrovic po hranice s Německem dálnice namrzá. Ledovka se tvoří i na silnici I/13 na Ústecku.

18:19 Ikona auto

Nehoda sanitky a osobního vozu dnes odpoledne uzavřela ve Slavkově na Opavsku silnici z Opavy na Šternberk. Na místě jsou zranění, bližší informace o počtu a závažnosti zranění nejsou známy. V Moravskoslezském kraji dnes dopravu komplikuje ledovka, od rána se v regionu staly desítky nehod.

 

Sanitka ve Slavkově havarovala v Olomoucké ulici kolem 16:20. Komunikace by se podle Národního dopravního informačního centra mohla znovu otevřít kolem 18:30.

18:05

V Brně prší a teploty se pohybují kolem nuly. Zatímco na vozovce voda zatím nezamrzá, na trolejích, ale i stromech a římsách se vytvářejí rampouchy a zmrazky. Jedinou jistotu v hromadné dopravě v Brně dnes představovaly autobusy.

 

Pokud v noci začne namrzat i vozovka, situace se dále zkomplikuje. Stroje Brněnských komunikací vozovku sypaly solí už v noci na dnešek a přes den. Celkem 21 vozidel městské firmy vyjede znovu dnes večer a nad ránem, aby hlavní tahy byly v úterý průjezdné.  

17:57

V Brně nejezdí některé tramvajové linky, například v ulici Merhautova stojí několik tramvají č. 5.

17:51 Ikona vlak

Právě spadlý strom uzavřel trať mezi Šumnou a Grešlovým Mýtem na Znojemsku. Do stromu narazil vlak. "Nehoda se obešla bez zranění, ale vznikla hmotná škoda. Její výši zatím nevíme a ani nemám informaci o obnovení provozu," sdělil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

17:47

Námraza na trakčním vedení v Řikoníně na Brněnsku zastavila dnes odpoledne v obou směrech vlakové spoje z Brna do Havlíčkova Brodu. Kvůli nepříznivému počasí nelze zajistit ani náhradní autobusovou dopravu. Námraza způsobila problémy také na nádraží v brněnské čtvrti Horní Heršpice, kde se jezdí jen po jedné koleji.

Provoz na železnici by měl být v Jihomoravském podle Šťáhlavského přerušený pouze v Řikoníně. "Odřekli jsme tam rychlíky a ani nemáme autobus, který by úsek kvůli špatnému počasí projel," uvedl mluvčí ČD Petr Štáhlavská. Vlaky na trati z Havlíčkova Brodu do Brna tedy stojí. Předpokládané obnovení provozu je v 19:00.

Foto: Ludvík Hradilek
17:41

Na Přerovsku a Prostějovsku už bylo uzavřeno několik úseků silnic třetí třídy. Cestáři se snaží udržet sjízdné hlavní silniční tahy a příjezdy do obcí, práci jim ale stále ztěžuje mrznoucí déšť.

"Chystáme se uzavřít silnici mezi obcemi Myslejovice a Otaslavice. Venku máme všechny sypače a snažíme se udržet sjízdnost všech silnic, ve vyšších polohách ale řidičům vůbec nedoporučujeme vyjíždět," řekl ČTK dispečer prostějovské správy silnic.

17:32

Námraza na trolejích komplikuje dopravu v Brně, některé trolejbusy museli dokonce roztlačovat cestující. 

17:22

Ledovka vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy dopadají na zemský povrch kapičky přechlazené vody anebo kapičky dopadají na povrch o teplotě pod nulou. Taková voda při dopadu okamžitě zmrzne a vytváří se ledovka, která bývá na rozdíl od náledí čirá a především mnohdy naprosto hladká. Oproti náledí vzniká ledovka nejen na silnicích, ale i na větvích a podobně.

Foto: Thinkstock
17:01

ČHMÚ během dne postupně rozšiřoval výstrahu, ještě dopoledne platila jen pro několik krajů. Nyní ledovka hrozí v celé České republice až do úterních 18:00.

16:55

Ledovka pokryla také silnice na Vysočině. Odpoledne byla nejvážnější situace na Žďársku a Třebíčsku, kde náledí i přes zvýšené teploty zůstalo celý den. Kvůli stromům a větvím padajícím pod silnou vrstvou ledu silničáři uzavřeli silnice mezi Lipníkem a Zárubicemi a mezi Mohelnem a Kramolínem na Třebíčsku. Kvůli námraze na elektrickém vedení bylo dopoledne na Třebíčsku několik výpadků proudu.

Hasič řezající strom.
Hasič řezající strom. | Foto: Hasičský záchranný sbor ČR
16:47 Ikona kolona

Na Přerovsku byl kvůli ledovce vyhlášen kalamitní stav. Silničáři řidičům doporučili, aby na namrzající silnice pokud možno nevyjížděli. Cestáři se snaží udržet sjízdné silnice 1. třídy, práci jim ale komplikuje mrznoucí déšť.

16:38

S ledovkou se nyní potýkají především v Brně. "Z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek dochází k intenzivnímu vytváření námrazy na trolejích a pevných trakčních zařízeních," uvedl na internetu brněnský dopravní podnik.

Foto: Jakub Plíhal
16:35

Dobrý večer z pražské redakce Aktuálně.cz. Výstraha před ledovkou již platí pro celou Českou republiku, situaci pro vás proto budeme sledovat živě.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 2. 12. 2014 6:06
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy