Žije 921 hrdinů z války. Před měsícem jich bylo o 40 víc

Jan Gazdík Jan Gazdík
8. 4. 2015 13:48
Hrdinů máme v Česku málo. A ne vždy si jich dokážeme vážit. Dokládá to příběh manželky vojáka, který loni zemřel v Afghánistánu.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Vlast vám to nikdy nezapomene," děkoval ve Španělském sále Pražského hradu shromážděným veteránům druhé světové války kancléř Jiří Weigl. Psal se květen 2005, od konce války uplynulo 60 let a hrdinů druhého odboje žilo tehdy něco málo přes 4000.

Loňského března jich bylo už jen 1 140, o rok později - v březnu 2015 - 961.

Mezitím ubylo dalších 40 druhoválečných hrdinů a ke květnovému 70. výročí porážky nacismu nás nejspíše opustí další desítky lidí, kteří měli odvahu postavit se okupantům se zbraní v ruce.

"Odcházejí nám doslova před očima. Nejmladším je pětaosmdesát, nejstarším v průměru třiadevadesát. V květnu budeme mít asi poslední důstojnou příležitost těmto lidem poděkovat za to, co pro nás vykonali," konstatuje ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík. Tím spíš, že mnozí z druhoválečných hrdinů pokračovali po válce v boji proti jiné totalitě - té komunistické.

Československo nezacházelo se svými hrdiny (ať již ze Západu, Východu, anebo s domácími odbojáři) vždy v rukavičkách: v různých dobách byli perzekvováni, vyhazováni z práce, nuceni k emigraci, vězněni i popravováni.

Komunistický režim si byl až moc dobře vědom, co jsou tihle veteráni zač. Sahali po zbrani, anebo mizeli v ilegalitě vždy, když byla jejich svoboda, kamarádi či vlast ohrožena. Bez ohledu na to, co tím riskovali.

"Férově jsme s nimi mnohdy nejednali ani po pádu komunistické totality. K lidem z prvního, druhého a pak i třetího odboje jsme se chovali doslova hanebně," tvrdí historik Stehlík.

Podle Milana Bachana z odboru pro veterány ministerstva obrany se jednalo o "odměnu" za to, že druhováleční veteráni se řídili zásadou "lepší žít jeden den jako lev než být sto let ovcí". "V den oslav porážky nacismu by proto měli mít místo v prvních řadách. Nebýt jich a jim podobných lidí, tak bychom tu dnes nebyli," dodává Bachan.

Potřebuje Česko hrdiny? A má je?

Všechny civilizované či demokratické země zakládají svou státnost na důležitých symbolech: tradicích, hymně, vlajce a zejména lidech, kteří se o vznik státu zasloužili, bojovali v těžkých časech či v letech okupace za svobodu svého národa.

"Vždy když jsme na tyto symboly zapomněli, anebo si neuvědomovali jejich cenu, tak jsme o krví vydobytou svobodu přišli. Ať již šlo o Mnichov v roce 1938, komunistický puč o deset let později, či okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a po ní následující "normalizaci" i s jejími rozsáhlými čistkami a rezignací společnosti. O to víc je nutné si vážit lidí, kteří se dokázali zlu postavit," připomíná Eduard Stehlík. "A nechlubit se jimi jen při výročích."

V každé populaci je podle sociologa Jaroslava Sýkory jen asi 2,5 procenta hrdinů, kteří lidem nezištně pomohou, vždy když jsou ohroženi, anebo je třeba přepadne násilník.

I když je jich tak málo, jde o velmi důležitou skupinu lidí, která zpevňuje páteř těch ostatních. "Jednoduše nám jdou příkladem... a v krizových dobách příkladem v sebeobětování. Často jsou ovšem i němou výčitkou těm ostatním, že oni se naopak zachovali zbaběle, že ani necekli, když komunisté posílali své odpůrce do lágrů," míní psycholog Daniel Štrobl.

Závist Čechů: klišé, anebo realita?

Když v roce 1968 žádal někdejší velitel 3. čs. samostatné brigády v SSSR a později už "zavilý nepřítel lidově-demokratického zřízení" generál Jaroslav Selner o svou rehabilitaci, namítl úředník s hodností plukovníka na ministerstvu národní obrany: "Ale soudruhu generále, služba pro vlast se přece neplatí."

Léta perzekvovaný hrdina bojů na Dukle či u Liptovského Mikuláše mu odpověděl: "To máte pravdu, pane plukovníku. Služba pro vlast se skutečně neplatí, ale neměla by se ani trestat."

Svědomitěji pečovat o bojovníky proti nacismu začalo ministerstvo obrany až od roku 2000. Včetně těch, kteří po válce nalezli odvahu vzdorovat komunismu.

Těm teď resort obrany přiznává statut odbojářů a finančně je za jejich strádání či věznění odškodňuje. Statut veterána protikomunistického odboje přiznalo k dnešnímu dni 841 lidem. "Po patnáctiletém klopýtání jsme se ocitli na úrovni slušných států," komentuje to Eduard Stehlík.

Přesto se stále najdou i opačné příklady.

Manželka českého vojáka, který spolu s dalšími čtyřmi padl 8. července 2014 v Afghánistánu, se pod tlakem sousedů raději odstěhovala ze svého bydliště. Její okolí totiž neuneslo finanční odškodnění, které jí za smrt manžela vyplatilo ministerstvo obrany, a dávalo to vdově opakovaně ostentativně najevo.

"Kdykoliv si na to vzpomenu, tak se utěšuji, že jde snad jen o vzácnou výjimku. Se závistí, která vyústila k vyštvání rodiny, která přišla o živitele, jsem se totiž ještě nesetkal. A doufám, že už znovu nesetkám," věří historik Stehlík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy