Zeman nebude vetovat zákon o platech ústavních činitelů

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2014 16:56
Prezident by vetoval původní dohodu sněmovních klubů, podle níž měly příští rok platy růst o 14,4 procenta. Současný návrh růstu o 2,9 procenta se mu již zamlouvá.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman nebude vetovat zákon o platech ústavních činitelů, který počítá s růstem platů o zhruba tři procenta v příštím roce a dalším nárůstem v letech následujících. Řekl to ve středu na Hradě na společné tiskové konferenci s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Zeman připomněl, že byl připravený vetovat původní dohodu sněmovních klubů, podle níž měly příští rok platy poslanců, senátorů a dalších činitelů růst o 14,4 procenta. V souvislosti s tím tehdy hovořil o nenažranosti.

Návrh, který má nyní na stole Senát, se mu ale zamlouvá výrazně lépe. "Dostal jsem od pana Jana Hamáčka návrh zákona, kde není 3,5 procenta, kde je 2,9 procenta, pokud mě paměť neklame, a tento zákon podepíši," nechal se slyšet Zeman, který dnes s Babišem rozstřihl státní dluhopis ve výši čtyř milionů korun, aby tak přispěl k umoření státního dluhu.

Prezident byl dotázán i na novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), kterou by měl brzy dostat na stůl. S vyjádřením osobního postoje k ní chce ale vyčkat, až Sněmovna schválí definitivní verzi. Do Sněmovny zákon s úpravami vrátil Senát. Babiš na Hradě vyjádřil přesvědčení, že koalice v dolní komoře podpoří senátní úpravy.

Novela, kterou schválila Sněmovna, předpokládá, že příští rok se budou platy politiků vypočítávat ze základny ve výši 2,25násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za rok minulý. Další dva roky by se koeficient zvyšoval vždy o desetinu, v roce 2018 by byl 2,5. Pak se automaticky vrátí na konečných 2,75.

Pokud by Parlament neschválil žádnou úpravu, mzdy politiků by vzrostly od ledna po několikaletém zmrazení automaticky o 26 procent.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy