Zbraní jak pro rotu. Ale proč Palestinci zvolili Prahu?

Jan Gazdík Jan Gazdík
4. 1. 2014 18:31
Varování přišlo včas, říkají experti o výrocích generála Šedivého, že Praha může být překladiště zbraní.
Foto: Reuters

Praha - Palestinské velvyslanectví jako zbrojní sklad a možná i překladiště zbraní, jak to analyzuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý šéf generálního štábu Jiří Šedivý? Většina oslovených odborníků či diplomatů je s generálem zajedno. I když někteří z nich - vzhledem ke svému statutu - požádali o anonymitu.

Někdejší šéf české zahraniční rozvědky (ÚZSI) Karel Randák ale říká bez obalu: "A co jste čekali?! Jasně že má generál Šedivý pravdu. To je bez debat! Vůbec mě to nepřekvapuje." Pokud by se tedy podle vlivného diplomata provedla na arabských velvyslanectvích šťára (jakkoliv to není samozřejmě možné), tak by většina z nich dopadla stejně jako to palestinské. Všude by se prý našly diplomatickou poštou nelegálně dovezené zbraně. I když zřejmě ne v takovém množství jako na palestinském zastupitelství.

"To je opravdu extrém. Na tom iráckém se dokonce před léty našlo obdobné - i když menší - skladiště zbraní. Byť šlo tehdy o dědictví z dob Saddáma Husajna," připomíná Randák.

Mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert přitakává, že v roce 2003 BIS opravdu zjistila, že ve sklepení iráckého velvyslanectví byla ukryta i protitanková střela. Jednalo se sice o výsostné území Iráku, na které neměly české bezpečnostní složky přístup, vedení iráckého velvyslanectví bylo nicméně krátce po pádu režimu Saddáma Husajna značně dezorientované.

Když je policie vyzvala k vydání protitankové střely, tak kapitulovalo. Policie nakonec ve sklepení objevila 11 pistolí, 4 samopaly Kalašnikov ve zkrácené výsadkářské verzi, 2 samopaly Heckler & Koch s tlumiči výstřelu, 2000 nábojů a již zmíněnou protitankovou ruční střelu RPG-7. "Zjistili jsme, že právě ona byla určena k plánovanému útoku na pražské sídlo Rádia Svobodná Evropa (RFE), o němž jsme už dříve získali informace," říká Jan Šubert (více v jeho článku na stránkách BIS).

Jakkoliv tedy Karel Randák souhlasí s generálem Šedivým, že Palestinci si v Praze založili skladiště, z něhož by spolehlivě vyzbrojili mechanizovanou rotu či několik úderných komand, není bývalému rozvědčíkovi jasné, k jakému účelu měl sloužit tento "armádní sklad". "V Palestině seženete automatických pušek či ruských samopalů typu Kalašnikov, co je libo, proč by je tedy Palestinci měli shromažďovat právě v Praze, když je mohou mít stejně tak dobře doma? Zatím mi schází pádný motiv jejich pražského vyzbrojování."

Kalašnikov v schengenském prostoru

Poukazuje na něj ovšem jeden z policistů, jenž se zabývá koordinací boje proti terorismu: "Jakmile ty ´kalachy´ dostanete diplomatickou poštou do schengenského prostoru, můžete je bez překážek distribuovat do všech zemí Evropské unie. A vždy přesně tam, kam potřebujete. Respektive do míst, kde s těmito bouchačkami připravujete ozbrojenou akci," vysvětluje policista. "Tohle dává smysl. Ale až vyšetřování toho, co se vlastně na palestinském vyslanectví léta dělo, nám dá odpověď, nakolik byla tato hrozba reálná," připouští opatrně Randák.

Neoddiskutovatelné ale podle něj je, že skladiště zbraní na palestinském velvyslanectví lze už teď označit jako nebývalý mezinárodní průšvih. Podstatně větší, než ho zatím české úřady v opatrných a uhlazených diplomatických stanoviscích komentují.

Hraje se o vyhoštění diplomatů?

"Jestliže tento skandál v podobě shromažďování zbraní a výbušnin Palestinci v co nejkratší době věrohodně nevysvětlí, měly by je české úřady bez pardonu vypovědět. Diplomaté, kteří porušují všechny myslitelné zásady, nemají v Česku co pohledávat," říká nekompromisně Karel Randák. A dodává: "Jenomže mě nenapadá, jak by to mohli vysvětlit. Je to nevysvětlitelné a neobhajitelné, takže - alespoň podle mne - nezbývá než Palestince vyhostit. Začněme raději s novými palestinskými diplomaty na zelené louce - jiné cesty podle mě není."

Ministerstvo zahraničních věcí zatím postupuje opatrně. V pátek první náměstek ministra Jiří  Schneider přijal náměstka palestinského ministra zahraničí Tajsíra Džarádáta. "Palestinská strana slíbila ověřit, že palestinské působení v minulosti bylo v souladu s českým právním řádem. Obě strany se dohodly, že chtějí i nadále aktivně a efektivně spolupracovat a že obě mají plný zájem na úplném došetření celého případu," píše se v komuniké českého ministerstva zahraničí.

Úvahy generála Šedivého o možném transferu zbraní a výbušnin přes palestinské velvyslanectví vedou odborníky ke spekulacím, zda si Palestinci založili v Praze "jen" sklad, anebo se jednalo překladiště. Pak je podle vlivného policejního analytika nutné vyšetřit, zda tímto místem neprošly v minulosti ve skutečnosti tisíce samopalů a stovky kilogramů střeliva či výbušnin. "To už je ale práce BIS," konstatuje policejní důstojník.

Role tajné služby

"Podobné úvahy či spekulace médií zásadně nekomentujeme," říká mluvčí BIS Jan Šubert. Jak ale říká, tak BIS podniká maximum, aby včas zjistila (jako ve výše uvedené kauze s odhalenými přípravami k útoku na RFE), zda se v Česku schyluje k teroristickému útoku či zda osoba, která žije na území republiky, představuje vážné bezpečnostní riziko. "A pakliže ano, potom už je jedno, zda jde o diplomata, zahrádkáře, či muzikanta. Následuje okamžité vyhoštění," vysvětluje Šubert.

V roce 2003 bylo z Česka vypovězeno několik vysokých iráckých diplomatů, špiónů s diplomatickým krytím a dokonce i chargé d´affaires.

Nicméně k vniknutí policie na cizí velvyslanectví, které je výsostným územím dané země, by musely podle bezpečnostních expertů existovat mimořádně závažné důvody - například hrozící teroristický úder, jemuž by vniknutí na ambasádu zabránilo. "Bavíme se ale čistě hypoteticky," připomíná jeden z odborníků na teroristické akce.

 

Právě se děje

Další zprávy